settings icon
share icon
سوال

چگونه اعتماد به خدا را یاد بگیرم؟

جواب


ما نمی توانیم به کسی که نمی شناسیم اعتماد کنیم، این راز اعتماد به خداوند است. وقتی کسی می گوید «به من اعتماد کن»، ما یکی از این دو واکنش را خواهیم داشت. یا می گوییم «بله من به تو اعتماد دارم» و یا می گوییم «چرا باید اعتماد کنم؟» در رابطه با خداوند، اعتماد به او به طور ذاتی به دنبال درک اینکه چرا باید به او اعتماد کنیم خواهد آمد.

دلیل اصلی اعتماد به خدا این است که او ارزش اعتماد کردن را دارد. بر خلاف انسان، او هرگز دروغ نمی گوید و زیر قولش نمی زند. «خدا کانند انسان نیست که باید دروغ بگوید و مانند پسر انسان نیز نیست که تغییر عقیده دهد. ایا او حرف می زند و عمل نمی کند؟ آیا قول می دهد ولی عمل نمی کند؟»(اعداد فصل 23 آیه 19، مزامیر فصل 89 آیه 34). بر خلاف انسان، او قدرت دارد اهداف و برنامه های خود را به سرانجام برساند. اشعیا فصل 14 آیه 24 به ما می گوید، «خداوند قادر متعال قسم خورده، می‌گويد: آنچه اراده نموده و تقدير كرده‌ام به يقين واقع خواهد شد». علاوه بر این، «ما می‌دانيم كه خدا همه چيزها را برای خيريت كسانی به کار می‌برد كه او را دوست دارند و فرا خوانده شده‌اند تا خواست او را انجام دهند»(رومیان فصل 8 آیه 28). اگر تلاش کنیم خدا را از طریق کلامش بشناسیم، می بینیم که او ارزش اعتماد را دارد و در نتیجه، اعتماد ما به او به صورت روز افزون رشد خواهد کرد. شناخت او مساوی است با اعتماد به او.

ما با دیدن زندگی دیگران که به خدا اعتماد کرده اند و نتیجه اش را دیده اند می توانیم یاد بگیریم که به خدا اعتماد کنیم. در اول پادشاهان فصل 8 آیه 56 می خوانیم، «سپاس بر خداوند كه همهٔ وعده‌های خود را در حق ما به انجام رسانيد و به قوم خود آرامش و آسايش بخشيد. خدا به تمام وعده‌های خوبی كه توسط بندهٔ خويش موسی به ما داده بود، وفا نموده است». قول های خداوند و وفا کردن به قول هایش در کتاب مقدس ثبت شده اند و همه می توانند آنها را ببینند. اسناد تاریخی، آن وقایع را تایید می کنند و وفاداری خداوند به فرزندانش را نشان می دهند. هر یک از مسیحیان برای کاری که خداوند در زندگی آنها انجام داده می توانند به قابل اعتماد بودن او، عمل کردن به قول های خود برای نجات جان های ما و استفاده از ما برای اهدافش شهادت دهند (افسسیان فصل 2 آیه های 8 تا 10)، همه این موارد به ما آرامش می دهند و باعث می شوند در مسابقه ای که او برای ما فراهم کرده برنده شویم (فیلیپیان فصل 4 آیه های 6 تا 7، عبرانیان فصل 12 آیه 1). هرچه بیشتر لطف، وفاداری و نیکی او را تجربه می کنیم، بیشتر به او اعتماد می کنیم (مزامیر فصل 100 آیه 5، اشعیا فصل 25 آیه 1).

دلیل دیگر برای اعتماد به خدا این است که ما گزینه معقول دیگری نداریم. آیا باید به خودمان اعتماد کنیم یا به دیگران که گناهکار، غیرقابل پیش بینی، غیر قابل اعتماد، دارای خرد محدود هستند، کسانی که انتخاب ها نادرست می کنند و از روی احساسات تصمیم می گیرند اعتماد کنیم؟ و یا به خدایی که حکیم، قادر مطلق، دانای مطلق، مهربان، بخشنده است و هدف خوبی برای همه ما دارد اعتماد کنیم؟ انتخاب روشن است، اما ما به خدا اعتماد نمی کنیم چون او را نمی شناسیم. همانطور که گفتیم، ما نمی توانیم به کسی که نمی شناسیم و غریبه است اعتماد کنیم، اما این مشکل به سادگی حل شده است. خداوند شناخت خودش را برای ما سخت نکرده است. هرآنچه که باید درباره خدا بدانیم در کتاب مقدس وجود دارد. شناخت خدا مساوی است با اعتماد به او.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه اعتماد به خدا را یاد بگیرم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries