settings icon
share icon
سوال

تعریف دوستی واقعی از نظر کتاب مقدس چیست؟

جواب


عیسی مسیح تعریف دوست واقعی را به ما ارائه داده است: « بزرگترين محبتی كه شخص می‌تواند در حق دوستانش بكند، اين است كه جان خود را در راه ايشان فدا سازد. محبت را بايد اينچنين سنجيد. و شما دوستان منيد اگر آنچه می‌گويم اطاعت كنيد. ديگر شما را "بنده" نمی‌خوانم، چون معمولاً بنده مورد اعتماد اربابش نيست. من شما را "دوستان خود" می‌خوانم، به اين دليل كه به شما اعتماد كرده، هر چه پدرم به من گفته است، همه را به شما گفته‌ام» (یوحنا فصل 15 آیه های 13 تا 15). عیسی مسیح نمونه واقعی یک دوست است، برای اینکه جانش را برای دوستان خود فدا کرد. هر کسی می تواند با ایمان آوردن به عیسی مسیح دوست او شود و به واسطه این دوستی دوباره متولد شده و زندگی جدیدی را آغاز کند.

دوستی داوود و یوناتان را می توان نمونه یک دوستی واقعی دانست، برخلاف اینکه شائول پدر یوناتان قصد کشتن داوود را داشت اما او از دوست خود دفاع کرد. این داستان را در کتاب اول سموئیل فصل 18 تا 20 مطالعه کنید (مخصوصا متن های اول سموئیل فصل 18 آیه های 1 تا 4، فصل 19 آیه های 4 تا 7، فصل 20 آیه های 11 تا 17، فصل 20 آیه های 41 تا 42).

کتاب امثال نیز منبع بسیار خوب و پندآموزی در زمینه دوستی است. «دوست واقعی در هر موقعيتی محبت می‌كند و برادر برای كمک به هنگام گرفتاری تولد يافته است» (امثال فصل 17 آیه 17). «هستند دوستانی كه انسان را به نابودی می‌كشانند، اما دوستی هم هست كه از برادر نزديكتر است» (امثال فصل 18 آیه 24). مسئله اینجاست که برای داشتن دوست خوب باید اول خودمان دوست خوبی باشیم. «زخم دوست بهتر از بوسهٔ دشمن است» (امثال فصل 27 آیه 6). «همانطور كه آهن، آهن را می‌تراشد، دوست نيز شخصيت دوستش را اصلاح می‌كند» (امثال فصل 27 آیه 17).

اصل و قانون دوستی در کتاب عاموس عنوان شده است. «آیا دو نفر می‌توانند با هم راه روند اگر دربارهٔ مسیر خود توافق نکرده باشند؟» (عاموس فصل 3 آیه 3). دوستان هم دل و هم فکر هستند. دوست کسی است که می توانید کاملا به او اطمینان کنید. دوست کسی است که به او احترام می گذارید و او نیز برای شما احترام قائل است و دلیل این احترام متقابل هم دلی و هم فکری است نه اینکه آن طرف ارزش دوستی را مثلا به دلیل جایگاه مادی و غیره دارد.

در آخر اینکه، پولس دوست واقعی را اینگونه تعریف می کند: «حتی اگر ما انسانهايی خوب و پرهيزگار می‌بوديم، كمتر كسی ممكن بود حاضر شود جانش را در راه ما فدا كند، هر چند ممكن است كسی پيدا شود كه بخواهد در راه يک انسان خوب و نجيب جانش را فدا كند. اما ببينيد خدا چقدر ما را دوست داشت كه با وجود اينكه گناهكار بوديم، مسيح را فرستاد تا در راه ما فدا شود» (رومیان فصل 5 آیه های 7 تا 8). «بزرگترين محبتی كه شخص می‌تواند در حق دوستانش بكند، اين است كه جان خود را در راه ايشان فدا سازد. محبت را بايد اينچنين سنجيد» (یوحنا فصل 15 آیه 13). و این یک دوستی واقعی است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

تعریف دوستی واقعی از نظر کتاب مقدس چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries