settings icon
share icon
سوال

چرا خدا اجازه می دهد آزمایش ها و رنج ها در زندگی ما وجود داشته باشند؟

جواب


یکی از سخت ترین بخش های زندگی یک مسیحی این حقیقت است که شاگرد مسیح بودن ما را از آزمایش ها و رنج های زندگی مصون نمی دارد. چرا باید خداوند مهربان اجازه دهد تا مصیبت هایی مانند مرگ کودک، بیماری برای ما و یا عزیزان ما، گرفتاری های مالی، نگرانی و ترس در زندگی ما وجود داشته باشند؟ او اگر ما را دوست داشت همه این دردها را از زندگی ما حذف می کرد. دوست داشتن یعنی اینکه او می خواهد زندگی ما آسان و راحت باشد؟ نه اینطور نیست. کتاب مقدس به ما تعلیم می دهد که خداوند فرزندانش را دوست دارد و همه کارها را برای خیریت آنها انجام می دهد (رومیان فصل 8 آیه 28). پس به این معنی است که او از همه آزمایش ها و رنج هایی که اجاز می دهد در زندگی ما وجود داشته باشند برای خوبی ما استفاده می کند. بنابراین برای ایمانداران، همه امتحان ها و رنج ها یک دلیل و هدف الهی دارد.

هدف نهایی خداوند برای ما این است که بیشتر شبیه فرزند او شویم (رومیان فصل 8 آیه 29). این هدف یک مسیحی نیز می باشد، و هر چیزی در زندگی مانند آزمایش ها و رنج ها طراحی شده تا ما را به این هدف برساند. رنج ها و آزمایش ها قسمتی از پروسه تقدیس و گزینش برای اهداف خداوند و زندگی برای جلال دادن او می باشد. روشی که آزمایش ها در این پروسه عمل می کنند در اول پطرس فصل 1 آیه های 6 تا 7 توضیح داده شده است، «پس حال كه چنين ارثی در پيش داريد، واقعاً شاد باشيد، حتی اگر لازم باشد در اين دنيا برای مدتی سختيها و زحماتی را متحمل گرديد. اين سختيها به منظور آزمايش ايمان شما پيش می‌آيد، همانطور كه آتش نيز طلا را می‌آزمايد و پاک می‌سازد. ايمان شما پس از آنكه وارد كورهٔ آزمايش گرديد و سالم بيرون آمد، سبب خواهد شد كه در روز بازگشت عيسی مسيح، مورد تحسين و تمجيد و تكريم قرار گيريد». ایمان واقعی یک مسیحی با آزمایش ها سنجیده می شود تا مطمئن شویم که ایمان ما واقعی و ابدی است.

آزمایش ها یک شخصیت خداپسندانه از ما می سازند و به ما این توانایی را می دهند تا در مشکلات هم شاد باشیم چون می دانیم که مشکلات باعث به وجود آمدن شخصیت مقاوم و امیدوار می شوند. و این امید ما هرگز شکست نخواهد خورد برای اینکه خداوند آن را از روی عشق توسط روح القدس درون قلب های ما قرار داده است (رومیان فصل 5 آیه های 3 تا 5). عیسی مسیح کامل ترین مثال از این مطلب است. «اما ببينيد خدا چقدر ما را دوست داشت كه با وجود اينكه گناهكار بوديم، مسيح را فرستاد تا در راه ما فدا شود» (رومیان فصل 5 آیه 8). این آیه ها ابعاد اهداف الهی خداوند برای ما و عیسی مسیح را آشکار می کنند. استقامت ایمان ما را اثبات می کند. «هر چه خدا از من بخواهد، با كمک مسيح می‌توانم انجام دهم، زيرا مسيح قدرت انجام آن را به من می‌بخشد» (فیلیپیان فصل 4 آیه 13).

اما از این مطلب نباید به عنوان بهانه ای برای تصمیمات اشتباه و کارهای غلط خود استفاده کنیم . «اما مراقب باشيد كسی از شما، به جرم قتل، دزدی، خرابكاری و يا دخالت در زندگی ديگران، رنج و زحمت نبيند» (اول پطرس فصل 4 آیه 15). خداوند گناهان ما را می بخشد، برای اینکه بهای مجازات ابدی گناهان ما توسط عیسی مسیح بر روی صلیب پرداخت شد. با این حال، هنوز هم به دلیل نتایج گناهان و انتخاب های اشتباه در این زندگی باید رنج بکشیم. اما خدا حتی از رنج ها هم استفاده می کند تا شخصیت ما را شکل هد و از آن برای اهداف خود استفاده کند و همه اهداف خداوند نیز به نفع ما می باشند.

آزمایش ها و رنج ها هم هدفمند هستند و هم شامل پاداش می شوند «برادران عزيز، وقتی مشكلات و آزمايشهای سخت از هر سو بر شما هجوم می‌آورند، بسيار شاد باشيد. زيرا در آزمايش و رنج هاست كه صبر و تحملتان بيشتر می‌شود. پس بگذاريد صبرتان فزونی يابد و نكوشيد از زير بار مشكلات شانه خالی كنيد، زيرا وقتی صبرتان به حد كمال رسيد، افرادی كامل و بالغ خواهيد شد و به هيچ چيز نياز نخواهيد داشت.... خوشا به حال كسی كه آزمايشهای سخت زندگی را متحمل می‌شود، زيرا وقتی از اين آزمايشها سربلند بيرون آمد، خداوند تاج حيات را به او عطا خواهد فرمود، تاجی كه به تمام دوستداران خود وعده داده است » (یعقوب فصل 1 آیه های 2 تا 4 و آیه 12).

در نهایت بعد از آزمایش ها و رنج های زندگی پیروزی برای ماست. اما خدا را سپاس که این پیروزی را از طریق عیسی مسیح برای ما فراهم آورده است. گرچه ما در نبرد روحانی قرار داریم اما شیطان قدرتی بر ایمانداران ندارد. خدا کلام خود را برای راهنمایی به ما داده است، روح خود را برای توانمند ساختن ما، و امتیاز اینکه هر لحظه و در هر مکانی می توانیم به حضور او برویم و دعا کنیم. او این قول را هم داده که هرگز بیش از حد توان و ظرفیت ما را آزمایش نخواهد کرد، و همچنین «او به شما نشان خواهد داد كه چگونه از وسوسه‌ها بگريزيد و در دام آنها نيفتيد» (اول قرنتیان فصل 10 آیه 13).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا خدا اجازه می دهد آزمایش ها و رنج ها در زندگی ما وجود داشته باشند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries