settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره تراجنسیتی / ترنسکشوال چه می گوید؟

جواب


ترنسکشوال؛ تراجنسیتی، اختلال هویت جنسی، یا دیسفوریای جنسیتی هم نامیده می شود، و به احساسی گفته می شود که در آن جنسیت بیولوژیکی/ ژنتیکی/ فیزیولوژیکی شما با هویتی که تصور می کنید دارید یا شناخته می شوید، همخوانی ندارد. ترنس ها / ترنسکشوال ها خود را اسیر بدنی می دانند که با هویت جنسی واقعی آنها همخوانی و مطابقت ندارد. آنها اغلب به دگرجنس پوشی (پوشیدن لباس جنس مخالف) گرایش دارند و ممکن است که هورمون درمانی یا جراحی تغییر جنسیت هم انجام دهند تا بدن خود را با هویت واقعی جنسی خود تطبیق دهند.

کتاب مقدس اشاره مستقیمی به مسئله تراجنسیتی یا کسی که دارای این حس می باشد نکرده است. با وجود این، کتاب مقدس مطالب فراوانی در مورد جنسیت انسان گفته است. اساسی ترین درک ما از جنسیت این است که خداوند فقط و فقط دو جنس را آفرید: « پس خدا انسان را شبيه خود آفريد. او انسان را زن و مرد خلق كرد» (پیدایش فصل 1 آیه 27). همه فرضیات مدرن درباره تعدد جنسیت، سیالیت هویت جنسی (جنسیت شناور)، و یا جنسیت نامحدود با کتاب مقدس بیگانه هستند.

نزدیک ترین اشاره کتاب مقدس به تراجنسیتی، محکوم کردن همجنس گرایی (رومیان فصل 1 آیه های 18 تا 32، اول قرنتیان فصل 6 آیه های 9 تا 10) و دگرجنس پوشی است (تثنیه فصل 22 آیه 5). کلمه یونانی به کار رفته در اول قرنتیان فصل 6 آیه 9 اغلب به «همجنس گراها» یا «روسپی های مرد» به معنی «مردان زن صفت» یا به اصطلاح عامیانه اواخواهر اشاره می کند. بنابراین، کتاب مقدس مستقیما به موضوع تراجنسیتی نپرداخته است، اما دیگر اختلالات هویت جنسی را به وضوح گناه می داند.

مغز افرادی که از تراجنسیتی رنج می برند به عنوان یک جنس (زن یا مرد) عمل می کند، در حالیکه بقیه اعضای بدن از نظر بیولوژیکی یک جنس دیگر است؛ چه چیزی در مورد اینگونه افراد می توان گفت؟ کتاب مقدس حتی اشاره ای هم به این موضوع نکرده است. حتی اشاره ای به افراد دوجنسه (فردی که هم ارگان های زنانه دارد و هم مردانه)، که هرچند به بندرت ولی اتفاق می افتد، نیز نکرده است. علاوه بر این، انسان ممکن است با عیوب و اختلالات مغزی مختلفی به دنیا بیاید. نمی توان گفت که امکان ندارد یک مغز زنانه در یک بدن مردانه یا برعکس وجود داشته باشد؟

اگر کتاب مقدس به چیزی اشاره نکرده باشد (مانند دوجنسه)، به این معنی نیست که وجود ندارد یا اتفاق نمی افتد. بنابراین ممکن است یک انسان با مغزی به دنیا بیاید که دچار دیسفوریای جنسیتی (آشفتگی جنسیتی) است. این موضوع می تواند توضیحی برای موارد همجنس گرایی نیز باشد. اما اگر احتمالا چیزی دلیل بیولوژیکی دارد به این معنی نیست که قبول اثرات آن کار درستی است. برخی از مردم به بیش فعالی جنسی (افزون خواهی جنسی) مبتلا هستند. از نظر علمی ثابت شده است که مغز برخی از بیماران روانی / جامعه ستیز، کنترل تکانه ی به شدت ضعیفی دارند (اختلال کنترل تکانه). اما این دلیل نمی شود هر رفتار منحرفی که به ذهنشان می آید را انجام دهند.

فرقی ندارد که آشفتگی جنسیتی دلیل ژنتیکی، هورمونی، فیزیولوژیکی، روانشناختی یا روحانی دارد، مهم این است که می توان با ایمان به عیسی مسیح و تکیه بر قدرت روح القدس به آن غلبه کرد و شفا گرفت. با دریافت نجات از راه ایمان به عیسی مسیح می توان شفا پیدا کرد، بر گناه غلبه کرد، و زندگی خود را تغییر داد، حتی اگر عوامل فیزیولوژیکی یا روانشناختی در میان باشند. ایمانداران قرنتس مثال خوبی برای چنین تغییری هستند: «بعضی از شما در گذشته، چنين زندگی گناه‌آلودی داشتيد، اما اكنون گناهانتان شسته شده، و شما وقف خدا و مورد پسند او شده‌ايد، و اين در اثر كار خداوند ما عيسی و قدرت روح‌القدس ميسر شده است» (اول قرنتیان فصل 6 آیه 11). امید برای همه وجود دارد، ترنس ها، کسانی که دارای اختلال هویت جنسی می باشند، و دگرجنس پوش ها همگی می توانند از راه ایمان به عیسی مسیح بخشیده شوند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره تراجنسیتی / ترنسکشوال چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries