settings icon
share icon
سوال

برکت تورنتو چیست؟

جواب


برکت تورنتو به رویدادی خیالی گفته می شود که در کلیسای فرودگاه تورنتو اتفاق افتاد و ادعا می شود که اعضای آن کلیسا (کلیسای گروه مسیحیان فرودگاه که نام قبلی آن کلیسای تاکستان فرودگاه بود) در آن روز از روح القدس پر شدند. رندی کلارک، کشیش پنطیکاستی، در یک سخنرانی در بیستم ژانویه 1994 داستان خود را تعریف کرد و اعلام کرد که چگونه مست از روح القدس شده بود و این مستی باعث شد تا به صورت غیر قابل کنترلی بخندد. با شنیدن این داستان ناگهان هیاهویی در بین شرکت کنندگان برپا شد و هر یک از آنها حالتی از خود مانند خندیدن، غش کردن، رقصیدن، لرزیدن، مانند سگ پارس کردن و یا فلج شدن نشان دادند. دلیل این اتفاقات را جاری شدن روح القدس درون بدن اعضای کلیسا می دانند. جان آرنات کشیش کلیسا این اتفاق را مهمانی روح القدس نامید. به این اتفاق لقب «برکت تورنتو » داده شد و کلیسا به سرعت وجه جهانی پیدا کرد.

وقتی این به اصطلاح «برکت» را از نظر کتاب مقدس بررسی می کنیم، گرچه به سختی می توان آن را برکت نامید، نمی توانیم در هیچ جایی از کتاب مقدس به هیچ عنوان نمونه ای مانند آنچه در کلیسای فرودگاه تورنتو رخ داد پیدا کنیم. نزدیک ترین مثال به این اتفاق در کتاب مقدس، تاثیرات تسخیر شدگی افراد توسط ارواح پلید است (به مرقس فصل 9 آیه 18 نگاه کنید).

کلیسای فرودگاه تورنتو به دلیل واکنش های احساسی و نمایش های روانی اعضای آن معروف شد. کشیش آرنات فقط بر روی «مهمانی روح القدس» بودن این رویداد تمرکز کرد. ارزش تجربیات شخصی بالاتر از کتاب مقدس قرار گرفت. این اتفاق حتی برای جنبش کاملا کاریزماتیک تاکستان که ارتباط بسیاری نزدیکی با کلیسای فرودگاه تورنتو در سال 1995 برقرار کرد نیز خیلی بیش از اندازه بود و باعث شد تا کلیسا به «گروه مسیحیان کلیسای تورنتو» تغییر نام دهد.

تمرکز یک ایماندار باید بر روی عیسی مسیح، «خالق و کامل کننده ایمان ما» (عبرانیان فصل 12 آیه 2) باشد نه بر روی خود ما و یا تجربه شخصی ما و یا حتی بر روی روح القدس قرار بگیرد. «برکت تورنتو» فقط به روح القدس تکیه می کند، این مسئله برای ایمان کتاب مقدسی زیان آور می باشد. ایمانداران می توانند در هنگام عبادت برقصند، بخندند، شاد باشند، سرود بخوانند و حتی با فریاد خدا را صدا بزنند. اما وقتی مراسم پرستشی تبدیل به غش کردن و اعمال غیر معمول و غیر قابل کنترل می شود و همه این اعمال به روح القدس نسبت داده می شود یک جای کار ایراد دارد. ویژگی یک کلیسا باید تبعیت از کلام خدا (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 16)، شاد بودن (فیلیپیان فصل 4 آیه 4) و منطقی بودن باشد (فیلیپیان فصل 4 آیه 5).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

برکت تورنتو چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries