settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس در مورد «ده یک» چه می گوید؟

جواب


«ده یک» یکی از موضوعاتی است که بسیاری از مسیحیان با آن دست و پنجه نرم می کنند. در حالی که بسیاری از کلیساها بیش از حد لازم بر آن تأکید می کنند، تعداد زیادی از مسیحیان آنرا رد کرده و تسلیم نصیحت کتاب مقدس برای اهدای هدایا به خداوند نمی شوند. «ده یک"، یا دادن هدایا، به این خاطر در نظر گرفته شده که باعث شادی و برکت باشد. ولی متأسفانه، امروزه به ندرت در کلیسا ها یافت می شود.

"ده یک"، یک مفهوم مربوط به عهد قدیم است. مطابق حکم شریعت، همۀ بنی اسرائیل موظف بودند ده درصد آنچه را که کسب کرده و یا از محصولات خود برداشته بودند به معبد تقدیم نمایند (لاویان فصل 27 آیه 30 اعداد فصل 18 آیه 26؛ تثنیه فصل 14 آیه 24؛ دوم تواریخ فصل 31 آیه 5). در واقع، "ده یک" عنوان شده در عهد قدیم یکی نبود بلکه یک «ده یک» برای لاویان، «ده یک» دیگر برای معبد و جشن ها و "ده یک" دیگری برای فقرا باید پرداخت می شد. برخی، «ده یک» عهد قدیم را نوعی مالیات برای رفع نیازهای کاهنان و لاویان در خدمات معبد می دانند.

بعد از اینکه عیسی مسیح شریعت را بطور کامل به اجرا درآورد، درعهد جدید، دستور یا حتی سفارشی مبنی بر رعایت قانون «ده یک» وجود ندارد. در اول قرنتیان فصل 16 آیه 2 گفته شده که "بر اساس درآمد خود" مبلغی را برای حمایت از کلیسا، کنار بگذارید. برخی کلیساها، این رقم ده درصد را از عهد قدیم گرفته اند و آن را به عنوان معیار «حداقل کمک به کلیسا» وضع کرده اند.

عهد جدید درباره اهمیت و فواید کمک کردن صحبت می کند. ما در حد توان مالی خود ملزم به کمک می باشیم. که در بعضی از موارد ممکن است بیش از ده درصد شود و در برخی موارد دیگر ممکن است کمتر از ده درصد شود. . این امر بستگی به توانایی شخص و نیازهای کلیسا دارد. هر مسیحی، باید مشتاقانه دعا کند و حکمت خداوند را در این مورد بطلبد تا بداند که چطور می تواند در این کار سهیم شود و چه مقدار، باید اهدا کند (یعقوب فصل 1 آیه 5). و مهمترین نکته این است که کمک باید کاملا از روی رضایت قلبی و اختیاری باشد و انگیزه آن فقط پرستش خداوند و خدمت به کلیسا باشد.«كسی را مجبور نكنيد كه بيش از آنچه قلباً درنظر دارد، بدهد بلكه بگذاريد همانقدر كه مايل است، بدهد زيرا خدا كسی را دوست دارد كه از روی ميل كمک می‌كند» ( دوم قرنتیان فصل 9 آیه 7).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس در مورد «ده یک» چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries