settings icon
share icon
سوال

خار در جسم پولس چه بود؟

جواب


پولس درباره این خار در دوم قرنتیان فصل 12 آیه 7 صحبت می کند. او از این خار با نام «فرستاده شیطان» یاد می کند که هدفش رنج دادن او بود. توصیف های زیادی در مورد این خار ارائه شده است، اما اینکه آیا پولس به درد فیزیکی، روحانی، احساسی و یا کلا به چیز دیگری اشاره می کند، باید گفت که هرگز جواب راضی کننده ای به این پرسش داده نشده است. از آنجاییکه که منظور او خار به معنای واقعی نبوده است پس باید یک مفهوم استعاری داشته باشد. برخی از متداول ترین نظریه ها در مورد آن عبارتند از، وسوسه، مشکل مزمن بینایی، مالاریا، میگرن، صرع، و اختلال گفتاری می باشند. و برخی حتی می گویند که منظور از خار، اسکندر مسگر بود که به پولس بسیار بدی کرد (دوم تیموتائوس فصل 4 آیه 14). هیچ کسی به یقین نمی تواند بگوید که آن خار چه بود اما هرچه که بود منشا درد واقعی در زندگی پولس رسول بود.

پولس در مورد هدف از وجود این خار اطلاعاتی به ما میدهد:«برای آنكه از اين مكاشفات خارق‌العاده و مشاهدات روحانی، احساس غرور به من دست ندهد». بنابراین، هدف خداوند از قرار دادن این خار در بدن پولس این بود که او را متواضع سازد. هر کس دیگری هم اگر مستقیما با عیسی مسیح روبرو میشد و شخصا کاری توسط عیسی مسیح به عهده او گذاشته میشد (اعمال رسولان فصل 9 آیه های 2-8)، قطعا باد در غبغب خویش می انداخت. به اضافه اینکه، پولس برای نوشتن بیشتر قسمت های عهد جدید توسط روح القدس تشویق و تحریک شده بود، بنابراین به سادگی می توان دریافت که براحتی می توانست مغرور شود.

همچنین پولس می گوید که این رنج از طرف «فرستاده شیطان» بود. همانطور که خداوند اجازه داد تا شیطان ایوب را رنج دهد (ایوب فصل 1 آیه های 1-12)، این اجازه را هم داد تا پولس را عذاب دهد و همه اینها برای به انجام رسیدن هدف خوب خداوند بود.

هیچکسی دوست ندارد با درد زندگی کند. پولس سه مرتبه از خدا درخواست کرد تا او را از این درد رهایی دهد (دوم قرنتیان فصل 12 آیه 8). او احتمالا دلایل بسیاری داشته که چرا باید بدون درد زندگی کند: خدمات تاثیرگذار تری می توانست ارائه دهد؛ پیام انجیل را به افراد بیشتری برساند؛ و حتی می توانست خداوند را بیشتر جلال دهد! اما بیشتر نگرانی خداوند، ساختن شخصیت پولس بود تا از غرور او جلوگیری کند. به جای حل این مشکل، هرچه که بود، خداوند به پولس موهبت و قدرت بیشتری داد. پولس یاد گرفت که «قدرت در ضعف است که کامل می شود» (آیه 9).

ماهیت واقعی خار در جسم پولس مشخص نیست. احتمالا دلیل خوبی وجود دارد که ما آن را نمی دانیم. خواست خدا احتمالا این بوده که مشکل پولس را به گونه ای توصیف کند که در مورد مشکلاتی که ما با آنها مواجه هستیم نیز بکار رود. «خاری» که ما امروز با آن دسته و پنجه نرم می کنیم چه فیزیکی، احساسی یا روحانی باشد، می دانیم که خداوند هدفی از آن دارد و لطف او کاملا کافی است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

خار در جسم پولس چه بود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries