settings icon
share icon
سوال

دستمزد گناه مرگ است یعنی چه؟

جواب


رومیان فصل 6 آیه 23 می گوید، «زيرا هر كه گناه كند، تنها دستمزدی كه خواهد يافت، مرگ است؛ اما هر كه به خداوند ما عيسی مسيح ايمان آورد، پاداش او از خدا زندگی جاويد است.» گناه در اصل شورش علیه خداوند است. گناه ما را از خداوند که خالق و حافظ زندگی ما می باشد جدا می کند. عیسی مسیح گفت، «راه منم، حیات منم، زندگی منم» (یوحنا فصل 14 آیه 6). او با قاطعیت می گوید «من هستم». خداوند، حیات است. بنابراین وقتی گناه می کنیم از خدا یعنی حیات واقعی جدا می شویم. از این رو، مرگ اجتناب ناپذیر می شود. سه نکته را باید در این مورد یادآوری کنیم:

نکته اول: گناه بلافاصله به مرگ منتهی نمی شود. رومیان فصل 6 نمی گوید که با ارتکاب گناه بلافاصله از نظر جسمانی می میریم. بلکه به مرگ روحانی اشاره می کند.

نکته دوم: ما با ایمان به عیسی مسیح از مرگ روحانی نجات پیدا کرده و به کمال زندگی روحانی دست پیدا می کنیم. پولس به رومیان گفت، «هر كه به خداوند ما عيسی مسيح ايمان آورد، پاداش او از خدا زندگی جاويد است» (رومیان فصل 6 آیه 23).

نکته سوم: حتی گناه ایمانداران نیز به نوعی مرگ روحانی منتهی می شود. گرچه از مجازات نهایی گناه (جدایی ابدی از خداوند) نجات پیدا کرده ایم، اما از عواقب طبیعی رابطه قطع شده با خدا معاف نمی شویم. وقتی گناه می کنیم علائم مرگ روحانی را تجربه خواهیم کرد. ممکن است احساس گناه، پوچی، سردرگمی و قطع ارتباط با خدا به ما دست بدهد. در نتیجه، به جای پرهیزکاری، رفتار ناشایست انجام دهیم. گناه ایمانداران، قلب خدا را به درد می آورد و روح او را غمگین می کند (افسسیان فصل 4 آیه 30). گناه گرچه ارتباط ما با خداوند را به طور کامل قطع نمی کند، اما حصاری بین ما و او می کشد.

رابطه فرزند و والدین را در نظر بگیریم. وقتی یک فرزند نافرمانی می کند، رابطه او با پدر و مادرش تیره می شود. پدر و مادر همچنان او را دوست دارند و بهترین ها را برای او می خواهند. او همچنان فرزند پدر و مادر خود می باشد و خواهد بود. اما این نافرمانی ممکن است عواقبی مانند بی اعتمادی، تنبیه، احساس گناه و مواردی از این قبیل برای او داشته باشد. رابطه بین آنها در نهایت برقرار می شود، اما پس از رنج و دردی که نافرمانی باعث آن شده است.

رابطه ما با خدا هم به همین شکل است. وقتی از دستور او در زندگی سرپیچی می کنیم، در واقع بر ضد خدا یعنی بر ضد حیات شورش کرده ایم، به همین دلیل مرگ (جدایی دردآور از خدا) را تجربه می کنیم. وقتی به سمت خدا می رویم به زندگی روحانی یعنی معاشرت با خدا، هدفمندی، پرهیزکاری، رهایی و غیره باز می گردیم. بهترین مثال در این مورد، داستان پدری است که از بازگشت پسرش گمشده اش خوشحال می شود: «چون اين پسر من، مرده بود و زنده شد؛ گم شده بود و پيدا شده است!» (لوقا فصل 15 آیه 24).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دستمزد گناه مرگ است یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries