settings icon
share icon
سوال

قلب چیست؟

جواب


در ابتدا لازم است بگوییم که این مقاله درباره قلب به عنوان یک عضو فیزیکی بدن که وظیفه انتقال خون را دارد نیست. و همچنین درباره مفاهیم رمانتیک، فلسفی و یا ادبی هم نیست.

ما بر روی گفته کتاب مقدس درباره قلب تمرکز می کنیم. کتاب مقدس از واژه قلب تقریبا هزار بار استفاده کرده است. در اصل، تعریف کتاب مقدس از قلب این است: قلب قسمت روحانی و معنوی وجود ما می باشد که احساسات و خواسته های ما در آن ساکن هستند.

قبل از اینکه مفهوم قلب در انسان را بررسی کنیم باید بگوییم که خداوند نیز دارای خواسته ها و احساسات می باشد، پس می توان گفت که او هم قلب دارد. ما قلب داریم چون خدا قلب دارد. داوود کسی بود که خدا درباره او گفت "محبوب قلب من است"(اعمال رسولان فصل 13 آیه 22). و خدا فرزندانش را با فرستادن رهبرانی برکت داد که او را می شناسند و محبت او را در دل دارند (اول سموئیل فصل 2 آیه 35، ارمیا فصل 3 آیه 15).

قلب انسان در ذات خود، شرور و فریبکار است. ارمیا فصل 17 آیه 9 می گوید، «هيچ چيز مانند دل انسان فريبكار و شرور نيست؛ كيست كه از آنچه در آن می‌گذرد آگاه باشد؟». به عبارت دیگر، سقوط انسان (هبوط انسان) تاثیر عمیقی بر ذهن و عواطف ما گذاشت و خواسته های ما را آلوده به گناه کرد. چشمان ما آنچنان ناتوان شده که عمق مخرب و سلطه گر این مشکل را نمی بینیم.

ممکن است ما قلب خود را نشناسیم اما خدا آن را می شناسد. او از رازهای قلب ما آگاهی دارد (مزامیر فصل 44 آیه 21، اول قرنتیان فصل 14 آیه 25). « عيسی به آنها اعتماد نكرد، چون از قلب مردم آگاه بود، و لازم نبود كسی به او بگويد كه مردم چقدر زود تغيير عقيده می‌دهند، چون او انسان را خوب می‌شناخت»(یوحنا فصل 2 آیه های 24 تا 25). خداوند با توجه به شناختی که از قلب ما دارد می تواند ما را عادلانه داوری کند: «تنها من كه خداوند هستم می‌دانم در دل انسان چه می‌گذرد! تنها من از درون دل انسان آگاهم و انگيزه‌های او را می‌دانم و هر كس را مطابق اعمالش جزا می‌دهم» (ارمیا فصل 17 آیه 10).

عیسی مسیح شرایط قلب سقوط کرده (اشاره به هبوط انسان می کند) ما را در مرقس فصل 7 آیه های 21 تا 23 اینگونه توضیح می دهد، «چون از وجود و قلب انسان است كه فكرهای نادرست بيرون می‌آيند، و منجر به اعمال نادرست می‌شوند، اعمالی نظير: دزدی، آدمکشی، زناكاری، طمع به مال ديگران، شرارت، فريب و تقلب، شهوت، حسادت، بدگويی و غيبت، خودپسندی و هرگونه حماقت ديگر. تمام اين چيزهای شرم‌آور از وجود و قلب انسان سرچشمه می‌گيرد و انسان را نجس ساخته، از خدا دور می‌كند» (مرقس فصل 7 آیه های 21 تا 23). بزگترین مشکل ما بیرونی نیست بلکه در درون ما قرار دارد، مشکل از قلب ماست.

یک فرد برای نجات و رستگاری باید قلبش تغییر کند. و این اتفاق فقط زمانی می افتد که خداوند از طریق ایمان روی قلب شما کار کند. «زيرا بوسيلهٔ ايمان قلبی است كه شخص رضايت خدا را حاصل می‌كند» (رومیان فصل 10 آیه 10). خدا از روی لطف و محبت خود، قلب جدیدی درون ما خواهد ساخت (مزامیر فصل 51 آیه 10، حزقیال فصل 36 آیه 26). او به ما می گوید «من در مكانهای بلند و مقدس ساكنم و نيز در وجود كسی كه روحی متواضع و توبه‌كار دارد، تا دل او را زنده سازم و نيروی تازه به او بخشم» (اشعیا فصل 57 آیه 15).

کار خدا برای تغییر قلبهای ما نیازمند این است که آن را آزمایش کند (مزامیر فصل 17 آیه 3، تثنیه فصل 8 آیه 2) و قلب های ما را سرشار از افکار، خرد، شناخت و خواسته های نو کند (نحمیا فصل 7 آیه 5، اول پادشاهان فصل 10 آیه 24، دوم قرنتیان فصل 8 آیه 16).

قلب هسته اصلی وجود ماست و کتاب مقدس به ما می گوید که پاک نگه داشتن قلب بیشترین اهمیت را دارد: «مواظب افكارت و قلبت باش، زيرا زندگی انسان از افكارش شكل می‌گيرد» (امثال فصل 4 آیه 23).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

قلب چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries