settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره پرداخت مالیات چه می گوید؟

جواب


فریسیان در متی فصل 22 آیه های 17-21 سوالی از عیسی مسیح می پرسند: « حال بفرماييد آيا بايد به دولت روم باج و خراج داد يا خير؟» عيسی كه می‌دانست آنها چه نقشه‌ای در سر دارند، جواب داد: «ای رياكاران، با اين سؤالها می‌خواهيد مرا غافلگير كنيد؟ يكی از سكه‌هايی را كه با آن باج و خراج می‌دهيد، به من نشان دهيد.» به او سكه‌ای دادند. از ايشان پرسيد: «عكس و نام چه كسی روی سكه نقش شده است؟» جواب دادند: «امپراتور روم.» پولس هم دقیقا این مطلب را می گوید، « به همين دو دليل نيز بايد مالياتهايتان را بپردازيد تا حقوق كاركنان دولت تأمين شود و بتوانند به انجام كار خدا، يعنی خدمت به شما ادامه دهند. حق هر كس را به او ادا كنيد: مالياتها را از روی ميل بپردازيد؛ از افراد مافوق خود اطاعت نماييد؛ و به آنانی كه سزاوار احترامند، احترام كنيد» (رومیان فصل 13 آیه های 6-7).

به نظر می رسد که شهروندان و مشارکت کنندگان در اقتصاد محلی و جهانی ملزم به پرداخت انواع مختلف مالیات می باشند. مالیات ها در بین مردم محبوبیت ندارند، و گاهی به ارگان های دولتی مربوط به جمع آوری مالیات – بدون توجه به اینکه فاسد هستند یا نه - با چشم نفرت نگاه می شود. این مطلب جدیدی نیست. ماموران وصول مالیات در دوران کتاب مقدس هم محبوب نبودند (متی فصل 11 آیه 19، فصل 21 آیه های 31-32؛ لوقا فصل 3 آیه های 12-13).

همان اندازه که از مالیات ها متنفر هستیم، همان اندازه که هر نوع سیستم مالیاتی می تواند غیرعادلانه و فاسد باشد، همان اندازه که ایمان داریم پول ما می تواند جای بهتری مصرف شود – به همان اندازه هم دستور کتاب مقدس این است که بله باید مالیات بپردازیم. رومیان فصل 13 آیه های 1-7 به وضوح می گوید ما باید از حکومت تبعیت کنیم. تنها موردی که می توانیم از حکومت سرپیچی کنیم زمانی است که از ما انجام کاری خلاف دستور کتاب مقدس خواسته می شود. کتاب مقدس پرداخت مالیات را ممنوع نمی کند. در حقیقت، ما را تشویق به پرداخت مالیات می کند. بنابراین باید از خدا و کلام او اطاعت کرده و مالیات های خود را پرداخت کنیم.

در کل، مالیات ها برای مدیریت سودمند جامعه وضع می شوند. همیشه از درآمدهای مالیاتی، بر اساس اولویت های یک شخص، به بهترین شکل استفاده نمی شود. یکی از رایج ترین اعتراض ها به پرداخت مالیات ها این است که حکومت از آن سوء استفاده می کند یا آن را برای اهداف بد به کار می برد. اما این نگرانی ما نیست. عیسی مسیح گفت « به امپراتور بدهید...» حکومت روم به هیچ عنوان یک حکومت عادل نبود. پولس گفت، باید مالیات پرداخت شود، اما نرو یکی از پلیدترین امپراتورهای رومی تاریخ بود. ما باید مالیات پرداخت کنیم، حتی اگر حکومت به دستورات خدا احترام نمی گذارد.

ما در به کار گیری هر نوع روش کسر مالیاتی قانونی آزاد هستیم. مجبور نیستیم حداکثر مقدار ممکن مالیات را بپردازیم. شما در استفاده قانونی از معافیت مالیاتی آزاد هستید. اگر راه قانونی برای قرار دادن مقداری از پول خود در جایی وجود دارد که شامل مالیات نمی شود، می توانید از آن موقعیت استفاده کنید. اما نباید به شکل غیر قانونی و غلط از پرداخت مالیات فرار کرد. رومیان فصل 13 آیه 2 به ما یادآوری می کند، «پس هر كه از قوانين كشور سرپيچی كند، در واقع از خدا نااطاعتی كرده است، و البته مجازات خواهد شد.»

مسیحیان می دانند که همه دارایی های ما در نهایت به خدا تعلق دارند. ما خدمتگزار و مباشران خدا بر روی زمین هستیم و از ما خواسته شده تا پول یا منابع خود را برای چیزهایی سرمایه گذاری کنیم که ارزش ابدی دارند. از ما خواسته شده تا از خانواده خود مراقبت و نگهداری کنیم (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 8) و سخاوتمند باشیم (دوم قرنتیان فصل 9 آیه های 6-8). پس انداز کردن هم کار عاقلانه ای است (امثال فصل 6 آیه های 6-8) و صرف پول برای خودمان کاملا قابل قبول است و باید از خدا برای هدایای خوبی که به ما داده تشکر کنیم (یعقوب فصل 1 آیه 17، کولسیان فصل 3 آیه 17) پرداخت مالیات ها وظیفه یک شهروند است، و از مسیحیان خواسته شده تا شهروندان خوبی باشند. اما مسیحیان در نهایت شهروندان بهشت هستند (فیلیپیان فصل 3 آیه 20). کاهش مالیات در این زندگی باید با هدف سرمایه گذاری ابدی در پادشاهی خدا انجام شود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره پرداخت مالیات چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries