settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس راجع به خالکوبی و سوراخ کردن بدن چه می گوید؟

جواب


در لاویان فصل 19 آیه 28 به قوم اسراییل این دستور داده می شود که:" هنگام عزاداری برای مردگان خود مثل بت‌پرستان بدن خود را زخمی نكنيد و مانند آنها روی بدن خود خالكوبی ننماييد". حتی با وجوداینکه ایماندران الزامی به اجرای قوانین عهد قدیم ندارند (رومیان فصل 10 آیه 4؛ غلاطیان فصل 3 آیه های 23 تا 25؛ افسسیان فصل 2 آیه 15) ، اما این دستور راجع به خالکوبی ممکن است سوال برانگیز باشد. عهد جدید چیزی در رابطه با اینکه ایماندار یابد/نباید خالکوبی داشته باشد، نگفته است.

البته ما این دستور را در اول پطرس فصل 3 آیه های 3 تا 4 داریم:" برای زيبايی، به آرايش ظاهری نظير جواهرات و لباس‌های زيبا و آرايش گيسوان، توسل نجوييد، بلكه بگذاريد باطن و سيرت شما زيبا باشد. باطن خود را با زيبايی پايدار يعنی با روحيۀ آرام و ملايم زينت دهيد كه مورد پسند خداست". این متن البته به زنان مسیحی اشاره می کند اما قانونی در این متن وجود دارد که کاملا صحیح و به جا می باشد، ظاهر بیرونی یک فرد نباید مرکز توجه ما باشد. تلاش های بسیاری برای داشتن مدل مو آراسته و لباس های فاخر و جواهرات می شود، اما اینها چیزهایی نیستند که زیبایی واقعی یک زن را مشخص کنند. به همین منوال، خالکوبی و سوراخ کردن بدن نیز آرایش های بیرونی می باشند و ما با هر جنسیتی که هستیم باید توجه و تلاش بیشتری برای ساختن درون خود، داشته باشیم.

در رابطه با خالکوبی و سوراخ نمودن بدن، بهترین تست این است که از خود بپرسیم، آیا میتوان صادقانه و با وجدانی راحت از خداوند خواست که این عمل ما را برکت داده و آنرا برای اهداف بلند و عالی خود بکار برد؟ "جواب سوال شما اين است: "كارهای شما، حتی خوردن و نوشيدنتان، همه بايد برای جلال و بزرگی خدا باشد" (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31). عهد جدید راجع به خالکوبی و سوراخ کردن بدن هیچ دستوری نداده است؛ اما هیچ دلیلی نیز ارائه نداده مبنی بر اینکه خدا با خالکوبی و سوراخ کاری بدن ما موافق است.

یکی از اصول مهم کلام خدا راجع به موضوعاتی که کتاب مقدس هیچ اشاره ای به آنها نداشته است این است که اگر شک دارید که آیا چنین عملی خدا را خشنود می سازد یا نه، بهتر است آنرا انجام ندهیم. "و هر چه از ايمان نيست، گناه است" (رومیان فصل 14 آیه 23). لازم است بیاد داشته باشیم که جسم ما نیز همچون روح ما نجات یافته است و از آن خداوند است. اگر چه اول قرنتيان فصل 6 آیه های 19 تا 20 مستقیماً به خالکوبی و سوراخ کردن بدن مربوط نمی شود؛ اما یک اصل مهم را به ما یاد می دهد؛ و آن اینکه: "آيا هنوز نمی‌دانيد كه بدن شما، مسكن روح‌القدس می‌باشد كه او را خدا به شما عطا كرده است؟ آيا نمی‌دانيد كه روح‌القدس در وجود شما زندگی می‌كند؟ پس بدن شما، از آن خودتان نيست! خدا شما را به بهايی گران خريده است، پس تمام اعضای بدن خود را برای نشان دادن جلال و عظمت خدا بكار ببريد، چون او صاحب بدن شماست". این حقیقت بزرگ باید در رابطه کارهایی که با بدن خویش می کنیم، و جاهایی که با بدن خویش می رویم ما را هوشیارتر کند. پس قبل از اینکه بدنهای خود را با خالکوبی و سوراخ کاری پُر از نقش و نگار کنیم، باید مطمئن باشیم که خدا اجازه قطعی این کار را به ما داده باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس راجع به خالکوبی و سوراخ کردن بدن چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries