settings icon
share icon
سوال

دائوئیسم یا تائوئیسم چیست؟

جواب


تائوئیسم دینی است که اکثر پیروان آن در کشورهای خاور دور مانند چین، مالزی، کره، ژاپن، ویتنام و سنگاپور هستند. تخمین زده شده که چند صد میلیون تن پیرو نوعی از تائوئیسم هستند که 20 تا 30 میلیون نفر از آنها در چین زندگی می کنند. این تعداد از پیروان در چین بسیار چشمگیر و حیرت آور است، برای اینکه چین یک ملت کمونیستی است و بسیاری از ادیان در آن ممنوع می باشد. ریشه های تائوئیسم به قرن سوم یا چهارم قبل از میلاد باز می گردد. تائوئیسم هم مانند دیگر ادیان دارای کتاب می باشد که «تائو ته جینگ» نام دارد و به معنای «راه» و «مسیر» است.

تائوئیسم هرگز شکل یک دین متحد را به خود نگرفت، برخی از محققان آن را در سه گروه فلسفی، مذهب گرا و دین محلی چینی ها قرار داده اند. دامنه وسیع عقاید آن، کار را برای تعریف واقعی تائوئیسم سخت کرده است. در کل، تائو به جریان هستی و نیروهای پشت نظم طبیعت می پردازد که اینگونه همه چیز را متعادل و منظم نگه داشته اند. تائو منبع وجود و عدم وجود در نظر گرفته می شود. برخی از ادیان شرقی تائوئیسم را یین و یانگ جهان هستی می دانند که می تواند به عنوان نیروهای برابر خوب و بد نیز عنوان شود.

برخی از پیروان تائوئیسم چندخداگرا هستند و برخی دیگر اجداد خود را پرستش می کنند. تائوئیست ها اکثرا در زمان تعطیلی های تقویم خود عبادت می کنند، در آن روزهای تعطیل غذا را به عنوان هدیه به خدایان یا ارواح اجدادشان بیرون از خانه قرار می دهند. برخی دیگر از اشکال هدیه و قربانی نیز وجود دارند مانند سوزاندن اسکناس – تائوئیست ها معتقدند که اسکناس های سوزانده شده در دنیای ارواح دوباره به شکل اول خود برای استفاده اجداد آنها در می آیند. تعدادی از هنرهای رزمی مانند تی آی چی چوآن و باگوآ ژانگ ریشه در تائوئیسم دارند. تعداد کمی از مردم غرب پیرو تائوئیسم هستند و برخی دیگر آن را با زن (Zen) اشتباه می گیرند (مانند کتاب های تائوی فیزیک از کاپرا و یا تائوی پو از بنیامین هووف).

گرچه تائو به معنای راه است اما منظور راه واقعی نیست. ادیان زیادی ادعا می کنند که راه رسیدن به خدا هستند. اما عیسی مسیح گفت او تنها راه رسیدن به خداست (یوحنا فصل 14 آیه 6). تائوئیسم منکر این مطلب می شود بنابراین به ذات گناه کار بشر کاری ندارد. همه انسان ها (به جز عیسی مسیح) همراه با گناهی که از آدم به ارث بردند به دنیا آمدند و گناه دلیل جدایی انسان از خدا است. خداوند پاک و مقدس اجازه وجود هیچ نوع پلیدی و بدی را نمی دهد. اما بر اساس لطف و مهربانی ای که دارد فرزندش عیسی مسیح (خداوند در جسم انسان) را به زمین فرستاد تا گناه ما را پاک کند و پاکی خود را به ما بدهد (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21). تنها از راه ایمان به قربانی شدن عیسی مسیح برای گناه هان است که می توانیم از داوری خداوند در امان بمانیم و زندگی ابدی را بدست آوریم (افسسیان فصل 2 آیه های 8 تا 9). عیسی مسیح، نه تائو، تنها راه رسیدن به زندگی ابدی است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دائوئیسم یا تائوئیسم چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries