settings icon
share icon
سوال

چرا سخن گفتن یک مار برای آدم و حوا عجیب نبود؟

جواب


جالب است بدانیم که سخن گفتن مار با آدم و حوا تنها مثال از یک حیوان سخنگو در کتاب مقدس نیست. خر بلعام حرف زد و او را سرزنش کرد (اعداد فصل 22 آیه های 21 تا 35). درست است حیوانات توانایی سخن گفتن ندارند اما موجودات قدرتمندی وجود دارند (خدا، فرشتگان، شیطان و ارواح پلید) که می توانند معجزاتی مانند به حرف درآوردن حیوانات انجام دهند. بیشتر محققان بر این باورند که شیطان به وسیله مار سخن گفت و خود مار حرف نزد. بنابراین، داستان پیدایش فصل 3 نمی گوید که مار حیوان هوشمندی است و توانایی سخن گفتن دارد.

اما چرا سخن گفتن مار برای آدم و حوا عجیب نبود؟ بعید به نظر می رسد که آدم و حوا دیدگاهی مانند ما راجع به حیوانات داشته اند. در روزگار ما به واسطه تجربیاتی که بشر پیدا کرده می داند که حیوانات توانایی حرف زدن مانند انسان ها را ندارند. آدم و حوا دوران کودکی نداشتند و انسان دیگری هم نبود تا از او یاد بگیرند. با توجه به اینکه چند روزی بیشتر از خلقت آدم و حوا نگذشته بود، سخن گفتن دست کم برخی از حیوانات برای آنها غیر قابل باور نبود و این احتمال نیز وجود دارد که مار سخنگو اولین حیوان سخنگویی نبود که آنها دیده بودند. شاید قبل از آن، شیطان و یا حتی خداوند از حیوانات برای حرف زدن با آنها استفاده کرده اند. جزئیات کمی در این داستان ارائه شده است و هر نظری در این مورد فقط در حد یک فرضیه می باشد.

گفتگوی آدم و حوا با مار غیرمنطقی به نظر نمی آید. افزون بر این، مار به زبانی سخن گفته که حوا می فهمیده و سوال هوشمندانه ای پرسیده است. این احتمال نیز وجود دارد که آدم نزدیک او بوده و مطمئن شده بود که حوا دچار توهم نشده است. سخن گفتن مار برای آنها هشدار دهنده نبود. چیزی که باید مورد توجه آنها قرار می گرفت این بود که مار باعث شده بود آنها به دستور خدا شک کنند(پیدایش فصل 3 آیه 1)، با دستور خدا مخالفت کنند (پیدایش فصل 3 آیه 4)، و به انگیزه و هدف خدا نیز شک کنند (پیدایش فصل 3 آیه 5). همه این موارد کافی بودند تا آدم و حوا به سخنان مار بی اعتنایی کنند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا سخن گفتن یک مار برای آدم و حوا عجیب نبود؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries