settings icon
share icon
سوال

چه تفاوتی بین استعداد و هدیه معنوی وجود دارد؟

جواب


شباهت ها و تفاوت هایی بین استعدادها و هدایای معنوی وجود دارند. هر دو، هدیه ای از جانب خدا هستند. هر دو آنها بطور موثر و تاثیر گذار رشد می کنند. هر دو قرار است برای دیگران، و نه به خاطر مقاصد خودخواهانه، استفاده شوند. اول قرنتیان فصل 12 آیه 7 بیان می کند که هدایای معنوی برای نفع رساندن به دیگران و نه خودمان، داده می شوند. همانطور که می دانیم دو فرمان بزرگ خداوند، در مورد عشق به خدا و دیگران هستند، بنابراین فرد باید استعدادهای خود را در جهت آن اهداف استفاده کند. اما اینکه به چه کسی و چه زمانی این استعدادها و هدایای معنوی داده شده با یکدیگر متفاوت است. به یک فرد (صرف نظر از باور او به خدا یا مسیح) استعدادی طبیعی در اثر ترکیبی از عوامل ژنتیک (برخی از استعدادی طبیعی در موسیقی، هنر، و یا ریاضیات برخوردارند) و یا محیط اطراف داده می شود (بزرگ شدن در خانواده‌ای اهل موسیقی که در رشد استعداد موسیقی فرد کمک خواهد کرد)، و یا اینکه خدا به برخی افراد خاص استعداد ویژه ای عطا می کند (به عنوان مثال، بصلئیل در خروج فصل 31 آیه های 1 تا 6). زمانی که ایمان داران برای آمرزش گناهان، به مسیح ایمان می آورند، هدایای معنوی توسط روح القدس به تمامی آنها داده می شوند (رومیان فصل 12 آیه های 3 و 6). در آن لحظه، روح القدس آن هدیه یا هدایای معنوی را که برای آن ایماندار در نظر دارد، به او عطا می کند(اول قرنتیان فصل 12 آیه 11).

رومیان فصل 12 آیه های 3 تا 8 فهرستی از هدایای معنوی را به شرح زیر ارائه می دهد: نبوت (پیش گویی)، خدمت به دیگران (در مفهوم کلی)، آموزش، تشویق، سخاوت، رهبری، ترحم. اول قرنتیان فصل 12 آیه های 8 تا 11 هدایا را اینگونه فهرست می کند: بیان حکمت (توانایی برقراری ارتباط با حکمت معنوی)، دانش (توانایی انتقال دادن حقیقت)، ایمان (اعتماد مطلق به خدا)، معجزه، نبوت، بصیرت (تشخیص اینکه آیا چیزی که دریافت می کنیم یا می شنویم از جانب روح القدس است یا نه)، زبان (توانایی صحبت با زبانی که فرد آن را نیاموخته است)، و تفسیر زبان. لیست سوم در افسسیان فصل 4 آیه های 10 تا 12یافت می شود و از هدایایی صحبت می‌کند که خدا به رسولان کلیسا، پیامبران، مبلغان انجیل، و معلمان (کشیشان) می دهد. همچنین این سؤال وجود دارد که چه تعداد هدایای معنوی وجود دارند، چون موارد مشابه در دو فهرست ذکر شده وجود ندارد. همچنین این امکان وجود دارد که لیست کتاب مقدس جامع نبوده، و هدایای معنوی بیشتری، فراتر از آنهایی که کتاب مقدس اشاره کرده، وجود داشته باشند.

ممکن است یک فرد استعدادهای خود را توسعه دهد و بعداً حرفه و یا سرگرمی خود را به هدایای معنوی نسبت دهد، اما باید گفت که هدایای معنوی توسط روح القدس برای ساخت و رشد کلیسای مسیح داده شده‌اند، که در آن، همه مسیحیان در پیشبرد انجیل مسیح، نقشی فعال بازی می کنند. همه فرا خوانده شده و مجهز شده‌اند تا در "خدمت به کلیسا" مشارکت کنند (افسسیان فصل 4 آیه 12) .همه مستعد شده اند به طوری که بتوانند به هدف مسیح کمک کنند و قدردان همه کارهایی که مسیح برای آنها انجام داد، باشند. همه با مشارکت برای خدمت به کلیسا و مسیح، در زندگی شخصی خود نیز به خرسندی و رضایتمندی دست خواهند یافت. این وظیفه رهبران کلیسا است تا کمک کنند پرهیزکارانی تربیت شوند که بتوانند برای کاری که خدا برای آنها در نظر گرفته، بیشتر مجهز شوند. هدف از اعطای هدایای معنوی این است که کل کلیسا بتواند رشد کند و توسط خدمات همه اعضا، کلیسا تقویت شود.

به طور خلاصه تفاوت های بین هدایای معنوی و استعدادها این‌ موارد هستند: ۱) استعداد نتیجه عوامل ژنتیکی و یا آموزش است، در حالی که یک هدیه معنوی ناشی از قدرت روح القدس می باشد. ۲) استعداد را هر کسی، مسیحی یا غیر مسیحی می تواند در اختیار داشته باشد، در حالی که فقط مسیحیان از هدایای معنوی برخوردارند. ۳) در حالی که هم استعدادها وهم هدایای معنوی باید برای جلال خدا و خدمت به دیگران استفاده شوند، اما هدایای معنوی بر روی این وظایف متمرکز شده اند، در حالی که استعداد می تواند به طور کامل برای مقاصد غیر معنوی استفاده شود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چه تفاوتی بین استعداد و هدیه معنوی وجود دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries