settings icon
share icon
سوال

چگونه بین کمک کردن به یک شخص و اجازه سوء استفاده او از ما حد و مرز قائل شویم؟

جواب


لوقا فصل 6 آیه 30 و آیه های 35 تا 36 به ما می گوید، «هر كه از تو چيزی بخواهد، از او دريغ مدار، و اگر اموالت را گرفتند، در فكر پس گرفتن نباش. اما شما، دشمنانتان را دوست بداريد و به ايشان خوبی كنيد! قرض بدهيد و نگران پس گرفتن نباشيد. در اين صورت پاداش آسمانی شما بزرگ خواهد بود، زيرا همچون فرزندان خدا رفتار كرده‌ايد، چون خدا نيز نسبت به حق‌ناشناسان و بدكاران مهربان است. پس مانند پدر آسمانی خود دلسوز باشيد». این آیه ها و بسیاری دیگر از آیه ها به ما می گوید که مسیحیان باید مهربان، بخشنده و از خود گذشته باشند. زمانی که نیاز اطرفیان خود را می بینیم، قلب های مانند قلب پدر آسمانی باید سرشار از عشق نسبت به آنها شود. «او به همه خوبی می‌كند و تمام كارهايش توأم با محبت است» (مزامیر فصل 145 آیه 9).

داشتن قلبی مهربان و یاری رسان به دیگران خوب است و این ویژگی خداوند را بسیار خشنود می سازد. اما کتاب مقدس در زمینه کمک به دیگران به ما می گوید که باید هوشیار باشیم (متی فصل 10 آیه 16). خداوند استانداردهایی را برای کمک مالی و یا زمانی به دیگران قرار داده است. کتاب مقدس به ما می گوید باید کمک کنیم اما هرگز هدفش این نیست که این کمک برای خود ما زیان آور باشد. انجام کاری که در توان ما قرار دارد خوب است اما دوم تسالونیکیان فصل 3 آیه 10 به ما همچنین یادآوری می کند، «هر کس نمی‌خواهد كار كند، حق ندارد خوراک بخورد». کسانی وجود دارند که در کل نمی خواهند هیچ مسئولیتی در زندگی قبول کنند. بنابراین در این مورد محدودیت وجود دارد، ما به شخص نیازمند کمک می کنیم اما زمانی که می بینیم کمک گرفتن به عادت و شیوه زندگی او تبدیل می شود، ادامه این کمک کار اشتباهی است. کمک به تنبلی، بی مسئولیتی و بی عاری یک فرد برای خود او بسیار زیان آور می باشد. از قدیم گفته اند «اگر به یک نفر یک ماهی بدهی او را یک روز سیر کرده ای، اما اگر به او ماهی گیری یاد بدهی او را یک عمر سیر کرده ای»، این حرف کاملا درست است. تا زمانیکه شاهد تلاش صادقانه یک شخص هستیم باید به هر روشی که خدا ما را هدایت می کند به او کمک کنیم.

در اغلب موارد موثرترین راه کمک به دیگران دادن مشاوره کتاب مقدسی و تشویق آنها است. اگر آنها تمایلی به شنیدن حرف های ما داشته باشند، می توانند از طریق قدرتی که روح القدس به آنها می دهد مستقل شوند و دیگر وابسته به کمک دیگران نباشند. البته که این استقلال با ارائه پیام انجیل عیسی مسیح آغاز می شود، بدون کمک او تغییر روش زندگی غیر ممکن است.

باید این موضوع را هم به خاطر داشته باشیم که کتاب مقدس به ما می گوید باید خدمتکاران خوبی باشیم. وقتی ایمان خود را بر روی خداوند قرار می دهیم او نیز نیازهای ما را برآورده خواهد ساخت (فیلیپیان فصل 4 آیه 19). ما باید از آنچه خدا برای ما فراهم می کند عاقلانه استفاده کنیم. ما نیز باید بخشی از آنچه خدا به ما داده را بازگردانیم و این کار را با حمایت از خانواده و پرداخت هزینه های زندگی انجام می دهیم. به شیوه سپری کردن زمان برای خدمتگذاری نیز باید توجه شود، تعادل بین عبادت، خانواده و کار مهم است. این موارد همگی ابعاد گوناگون خدمتگذاری می باشند و نباید نادیده گرفته شوند، و باید برای تصمیم گیری های ما در کمک به دیگران در نظر گرفته شوند. اگر کمک به دیگران باعث خواهد شد تا نتوانیم به مسئولیت ها و هزینه های خود بپردازیم، در این صورت تلاش برای کمک به دیگران کار درستی نیست.

مردم به روش های مختلفی می توانند از دیگران سوء استفاده کنند. ما باید دعا کنیم و از خدا بخواهیم که خواست او در این موارد چیست. خداوند به ما خرد و حکمت لازم برای تشخیص در این موارد را می دهد ( یعقوب فصل 1 آیه 5). گاهی مردم آنقدر در زندگی سختی کشیده اند و شکست خورده اند که نیازمند یک دوستی طولانی مدت می باشند. کلیسای محلی در این موارد می تواند بسیار مفید واقع شود و به کسانی که نیازمند هستند و سختی کشیده اند کمک کند. با این وجود، تلاش برای کمک به شخصی که خودش حاضر نیست برای حل آن مشکل کاری بکند بی فایده است. باز هم باید بگوییم که دعا کردن و درخواست حکمت و قوه تشخیص از خدا در این نوع شرایط بسیار مهم است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه بین کمک کردن به یک شخص و اجازه سوء استفاده او از ما حد و مرز قائل شویم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries