settings icon
share icon
سوال

منظور عیسی مسیح از اینکه «صلیب خود را برداشته، مرا پیروی کنید» (متی فصل 16 آیه 24، مرقس فصل 8 آیه 34، لوقا فصل 9 آیه 23) چیست؟

جواب


در ابتدا اجازه دهید ببینیم منظور عیسی مسیح چه چیزی نیست. تفسیر بسیاری از مردم از «صلیب» باری است که باید در زندگی به دوش بکشند مانند روابط تیره و پرتنش، کار بی اجر و پاداش، بیماری. آنها با دلسوزی نسبت خودشان با افتخار می گویند، «این صلیب من است و باید آن را حمل کنم». منظور عیسی مسیح از گفتن عبارت «صلیب خود را برداشته، مرا پیروی کنید» این نیست.

وقتی عیسی مسیح صلیب خود را به بالای تپه جُلجُتا برای مصلوب شدن حمل می کرد، کسی آن را به چشم بار برای حمل نمی دید. صلیب برای یک انسان قرن اولی فقط و فقط یک معنی داشت: مرگ به دردناک ترین و تحقیرآمیز ترین شکلی که بشر تا به آن روز ابداع کرده بود.

حالا پس از دو هزار سال، مسیحیان صلیب را به عنوان نمادی از کفاره گناه، بخشش، لطف و عشق خداوند گرامی می دارند. اما صلیب در زمان عیسی مسیح فقط یادآور یک مرگ دردناک بود. رومی ها، جنایتکاران را مجبور می کردند تا صلیبشان را خودشان به محل مورد نظر حمل کنند و در این مسیر منتهی به مرگ توهین و تحقیر هم می شدند.

بنابراین، «صلیب خود را برداشته، مرا پیروی کنید» یعنی برای پیروی از مسیح آماده مرگ باشید. یعنی کاملا از جان خود بگذریم و تسلیم عیسی مسیح شویم. عیسی مسیح پس از دستور حمل صلیب گفت: «هر كه در راه من جانش را از دست بدهد، حيات جاودان را خواهد يافت، اما هر كه بكوشد جانش را حفظ كند، حيات جاودان را از دست خواهد داد. پس چه فايده‌ای دارد كه شخص تمام دنيا را به چنگ بياورد، اما حيات جاويد را از دست بدهد؟» (لوقا فصل 9 آیه های 24 تا 25، متی فصل 16 آیه 26، مرقس فصل 8 آیه های 35 تا 36). گرچه این فراخوان بسیار سخت و دشوار است، اما پاداش آن هم منحصر به فرد است.

هرجایی که عیسی مسیح می رفت، جمعیت به دنبال او راه می افتادند. اکثر مردمی که به دنبال او به عنوان مسیح موعود او راه می افتادند، دیدگاهی غلط و تحریف شده از خود او و کار او داشتند. آنها فکر می کردند که مسیح می آید تا پادشاهی اسرائیل را زنده کند و آنها را از زیر سلطه رومی ها نجات دهد. حتی شاگردان مسیح هم فکر می کردند که پادشاهی به زودی برقرار می شود (لوقا فصل 19 آیه 11). وقتی عیسی مسیح عنوان کرد که به دست رهبران یهودی و اربابان بی دین آنها کشته خواهد شد (لوقا فصل 9 آیه 22)، محبوبیت خود را از دست داد. بسیاری از پیروان شوکه شدند و او را رها کردند. در واقع، انها نتوانستند تفکرات، برنامه ها و خواسته های خود را کنار بگذارند و فرمانبردار عیسی مسیح شوند.

پیروی از مسیح وقتی که زندگی خوش و خرم است، آسان می باشد، اما تعهد واقعی ما به او در زمان آزمایش ها و سختی ها مشخص می شود. عیسی مسیح به پیروان خودش تضمین می دهد که در این دنیا با مشکلات فراوان روبرو خواهند شد (یوحنا فصل 16 آیه 33). شاگردی مسیح از جان گذشتگی می خواهد، و عیسی مسیح این حقیقت را هرگز پنهان نکرد.

در لوقا فصل 9 آیه های 57 تا 62 می بینیم که سه شخص مایل به پیروی از عیسی مسیح بودند، ولی بهای پیروی از عیسی مسیح یعنی تعهد کامل به او را در نظر نگرفتند. هیچکدام حاضر نشدند صلیب خود را به دوش بکشند و خواسته های خود را روی آن مصلوب کنند.

اگر فکر می کنید آماده هستید تا صلیب خود را به دوش بکشید، این پرسش ها را در نظر بگیرید:

• آیا می خواهید از عیسی مسیح حتی اگر به قیمت از دست دادن برخی از دوستان نزدیک تمام شود، پیروی کنید؟

• آیا می خواهید از عیسی مسیح حتی اگر به قیمت انزوای شما در خانواده تمام شود، پیروی کنید؟

• آیا می خواهید از عیسی مسیح حتی اگر به قیمت از دست دادن اعتبار شما تمام شود، پیروی کنید؟

• آیا می خواهید از عیسی مسیح حتی اگر به قیمت از دست دادن کار شما تمام شود، پیروی کنید؟

• آیا می خواهید از عیسی مسیح حتی اگر به قیمت از دست دادن جان شما تمام شود، پیروی کنید؟

عواقب پیروی از مسیحی در برخی نقاط جهان واقعی است. اما به عبارت «آیا می خواهید؟» در این پرسش ها توجه کنید. پیروی از عیسی مسیح الزاما به این معنی نیست که این اتفاقات برای شما رخ خواهد داد، اما آیا حاضر هستید صلیب خود را به دوش بکشید؟ اگر به نقطه ای در زندگی برسید که باید انتخاب کنید، بین عیسی مسیح و آسایش زندگی، کدام را انتخاب می کنید؟

تعهد به عیسی مسیح یعنی اینکه هر روز صلیب خود را به دوش بکشید، از آرزوها، انتظارات و دارایی های خود دست بکشید، حتی زندگی (جان) شما هم در صورت نیاز باید فدای مسیح شود. فقط زمانی شاگرد او به حساب می آیید که حاضر به حمل صلیب خود باشید (لوقا فصل 14 آیه 27). پاداش این کار، ارزش هزینه آن را دارد. عیسی مسیح ما را فرامی خواند تا در خود بمیریم (صلیب خود را برداشته، مرا پیروی کنید) تا به هدیه حیات در مسیح دست پیدا کنیم: «زيرا هر كه بخواهد جان خود را برای خود حفظ كند، آن را از دست خواهد داد؛ اما كسی كه جانش را به خاطر من فدا كند، آن را دوباره به دست خواهد آورد» (متی فصل 16 آیه 25).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

منظور عیسی مسیح از اینکه «صلیب خود را برداشته، مرا پیروی کنید» (متی فصل 16 آیه 24، مرقس فصل 8 آیه 34، لوقا فصل 9 آیه 23) چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries