settings icon
share icon
سوال

چگونه می توانم کنترل افکارم را به دست بگیرم؟

جواب


بسیاری از مسیحیان با این مسئله مخصوصا در دنیای فناوری امروز دست و پنجه نرم می کنند، اما به هر حال کنترل افکار لازم و ضروری است. امثال فصل 4 آیه 23 می گوید، «مواظب افكارت باش، زيرا زندگی انسان از افكارش شكل می‌گيرد». گفته می شود هر گناهی که ما مرتکب می شویم در واقع دو بار آن را انجام می دهیم، یک بار در ذهن خود و بار دوم وقتی به آن عمل می کنیم. بنابراین، از بین بردن گناه در ذهن بسیار ساده تر از این است که اجازه دهیم آن گناه عملا وارد زندگی ما شود و سپس تلاش کنیم که آن را از زندگی خود بیرون کنیم.

وسوسه شدن ( فکری که در ذهن ایجاد می شود) و گناه کردن (عمل کردن به آن فکر غلط وغرق شدن در آن) با هم فرق می کنند. وقتی فکری وارد ذهنمان می شود باید آن را بر اساس کتاب مقدس بررسی کنیم و اگر مطابق با گفته خداوند است می توانیم آن فکر را اجرا کنیم اما اگر مخالف با گفته خداوند است آن را بلافاصله رد کنیم و فکر دیگری جایگزین آن کنیم. اگر اجازه داده ایم که یک عادت در دنیای افکار ما شکل بگیرد، تغییر مسیر افکار خود را مشکل کرده ایم، مانند بیرون کشیدن یک ماشین گیر افتاده در شیار عمیق کنار جاده می باشد. در ادامه برخی از رهنمودهای کتاب مقدسی در مورد کنترل افکار و رهایی از افکار اشتباه را بررسی می کنیم:

1. در کلام خدا باشیم تا وقتی یک فکر گناه آلود وارد ذهن ما (وسوسه) می شود بتوانیم آن را شناسایی کنیم و اقدام لازم را انجام دهیم. عیسی مسیح در بیابان ( متی فصل 4) به هر یک از وسوسه های شیطان با آیه ای از کتاب مقدس پاسخ داد، و ذهن خود را در مسیری قرار داد که بر اساس کتاب مقدس مطمئن بود درست است و حتی اجازه نداد آن وسوسه بر ذهن او تاثیر بگذارد. وقتی در مورد نیاز جسمانی وسوسه شد (تبدیل سنگ به نان) او باز هم با کتاب مقدس مبنی بر اهمیت تکیه به خدا پاسخ شیطان را داد. وقتی شیطان او را وسوسه کرد که قدرت و شکوه دنیا را به او می دهد، عیسی مسیح به شیطان گفت که شکوه و جلال فقط شایسته خداوند و پیروان خداوند است.

وقتی عیسی مسیح وسوسه شد تا خدا را آزمایش کند (تا ببیند آیا خداوند واقعا در آنجا حضور دارد و به قول خود عمل می کند یا نه)، او با تاکید بر این نکته که خداوند را نباید امتحان کرد به شیطان جواب داد. نقل قول و ارجاع به کتاب مقدس در زمان وسوسه یک طلسم یا دعا نیست، بلکه ذهن ما را در مسیر کتاب مقدس قرار می دهد، اما برای این کار باید کلام خدا را از قبل بدانیم تا بتوانیم ذهن خود را هنگام وسوسه در مسیر آن قرار دهیم. بنابراین، زندگی روزانه با کتاب مقدس با یک روش معقول بسیار ضروری است. اگر ما از یک سری از وسوسه های دائمی اطلاع داریم (مانند نگرانی، شهوت، عصبانیت و غیره) باید آیه های مربوط به آنها را مطالعه و حفظ کنیم. افکار منفی و پاسخ مناسب به آنها را بر اساس کتاب مقدس شناسایی کنیم تا بتوانیم قبل از اینکه آن افکار بر ما تسلط پیدا کنند بر آنها پیروز شویم.

2. در زندگی وابسته روح القدس باشید و در جستجوی قدرت او از طریق دعا باشید (متی فصل 26 آیه 41). اگر به قدرت خود تکیه کنیم شکست خواهیم خورد (امثال فصل 28 آیه 26، ارمیا فصل 17 آیه 9، متی فصل 26 آیه 33).

3. ما نباید ذهن خود را با چیزهایی که باعث تولید افکار گناه آلود می شود مشغول کنیم. این ایده را در امثال فصل 4 آیه 23 می بینیم. ما باید از قلب خود در برابر آنچه اجازه ورود به آن را می دهیم و آنچه اجازه ماندن در آن را می دهیم محافظت کنیم. «با چشمان خود عهد بستم كه هرگز با نظر شهوت به دختری نگاه نكنم» (ایوب فصل 31 آیه 1). رومیان فصل 13 آیه 14 می گوید، «تمام وجودتان از آن مسيح باشد؛ به دنبال هوسهای جسم نرويد». بنابراین باید از مجله ها، فیلم ها، وب سایت ها، مکالمه ها و موقعیت هایی که باعث گناه می شوند دوری کنیم. از افرادی که ما را تشویق به این کارهای اشتباه می کنند هم دوری کنیم.

4. ما باید به دنبال خدا برویم و اهداف و افکار خداپسندانه را جایگزین افکار گناه آلود کنیم. این اصل جایگزینی است. وقتی وسوسه می شویم تا از کسی نفرت پیدا کنیم باید آن افکار منفی را با افکار خداپسندانه جایگزین کنیم: به آنها نیکی کنیم، به نیکی درباره آنها صحبت کنیم و برای آنها دعا کنیم (متی فصل 5 آیه 44). به جای دزدی، باید برای پول درآوردن سخت کار کنیم و به دنبال فرصت هایی باشیم که به نیازمندان کمک کنیم (افسسیان فصل 4 آیه 28). وقتی وسوسه شدیم به یک زن نگاه شهوت آلود داشته باشیم، نگاه خود را از او برگردانیم و خدا شکر کنیم که ما را چه زن و چه مرد آفریده و برای آن زن دعا کنیم (برای مثال«خدایا به این زن کمک کن که تو را بشناسد و از زندگی کردن با تو لذت ببرد») سپس او را به چشم یک خواهر ببینیم (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 2). کتاب مقدس اغلب در این مورد صحبت می کند که ما باید افکار و اعمال اشتباه را از وجود خود بیرون کنیم و آنها را با اعمال و افکار خداپسندانه جایگزین کنیم (افسسیان فصل 4 آیه های 22 تا 23). اگر فقط افکار گناه آلود را از وجود خود بیرون کنیم و افکار و اعمال خداپسندانه را جایگزین آنها نکنیم باعث می شود تا شیطان از این جای خالی برای بذرپاشی خود استفاده کند (متی فصل 12 آیه ها 43 تا 45).

5. ما می توانیم با مسیحیان دیگر بر اساس معیارهای خدا معاشرت کنیم. عبرانیان فصل 10 آیه های 24 تا 25 می گوید، «حال، به پاس آن همه لطفی كه خدا در حق ما كرده است، بياييد يكديگر را به محبت كردن و به انجام اعمال نيک تشويق و ترغيب نماييم. و نيز چنانكه برخی را عادت است، از حضور در مجالس عبادت كليسايی غافل نشويد، بلكه يكديگر را تشويق كنيد، بخصوص در اين روزها كه بازگشت مسيح نزديک می‌شود». مسیحیانی (بهتر است که همجنس ما باشند) که ما را برای تغییر و دگرگونی تشویق می کنند و با ما و برای ما دعا می کنند، حال و احوال ما را از روی عشق و محبت جویا می شوند و ما را تشویق می کنند که اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم براستی دوستان با ارزشی هستند.

آخرین و مهمترین مطلب اینکه ، اگر به عیسی مسیح به عنوان تنها نجات دهنده از گناه ایمان نیاوریم همه این روش ها کاملا بی فایده هستند. ایمان به او باید دقیقا نقطه آغاز ما باشد، بدون آن بر افکار و وسوسه های گناه آلود پیروز نخواهیم شد و اگر از این نقطه یعنی ایمان به عیسی مسیح شروع نکنیم قول های خداوند در مورد فرزندانش برای ما کاربردی ندارند و قدرت روح القدس نیز برای ما در دسترس نمی باشد.

خداوند به کسانی برکت می دهد که خواسته های او را با احترام و از روی عشق انجام می دهند: کسانی که واقعا هستیم نه کسانی که تظاهر می کنیم هستیم. باشد که توصیف عیسی مسیح از نتانائیل در مورد ما هم کاربرد داشته باشد — يک انسان شريف (اول یوحنا فصل 1 آیه 47).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه می توانم کنترل افکارم را به دست بگیرم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries