settings icon
share icon
سوال

دیدگاه مسیحیان در مورد خودکشی چیست؟ کتاب مقدس درباره خودکشی چه می گوید؟

جواب


در کتاب مقدس، نام شش نفر آمده که مرتکب خودکشی شده اند: ابیملک (داوران فصل 9 آیه 54) ، شائول (اول سموئیل فصل 31 آیه 4)، محافظ شائول (اول سموئیل فصل 31 آیه های 4 تا 6) ، اخیتوفل (دوم سموئیل فصل 17 آیه 23)، زمری (اول پادشاهان فصل 16 آیه 18)، و یهودا (متی فصل 27 آیه 5). 5 تن از این آنان، مردانی شرور بودند (به غیر از محافظ شائول که کتاب مقدس درباره شخصیت او چیزی نگفته است). برخی، مرگ سامسون را هم نمونه ای از خودکشی میدانند برای اینکه او میدانست که عاقبت کاری انجام داد، مرگ بود (داوران فصل 16 آیه های 26 تا 31) ، اما هدف سامسون، کشتن فلسطینی ها بود نه خودش.

کتاب مقدس، خودکشی را برابر با قتل می شمارد (که در واقع، کشتن خود می باشد). خدا تنها شخصی است که می تواند تصمیم بگیرد، چه وقت و چطور کسی بمیرد. ما نیز باید مانند سراینده مزامیر بگوییم:" زندگی من در دست تو است" (مزامیر فصل 31 آیه 15).

خداوند کسی است که زندگی می بخشد پس تنها کسی نیز خواهد بود که زندگی را میگیرد (ایوب فصل 1 آیه 21).

خودکشی، عملی کفرآمیز است چراکه معنی آن رد کردن هدیه ای به نام زندگیست که خداوند به انسان عطا کرده است. هیچ کسی نمی تواند به جای خدا برای پایان دادن زندگی خویش تصمیم بگیرد.

برخی در کتاب مقدس دچار سرخوردگی و ناامیدی شده اند. سلیمان، همانطوری که به دنبال خوش گذرانی و عشرت بود، به این نتیجه رسید که از زندگی بیزار است (جامعه فصل 2 آیه 17). ایلیا ترسیده بود و دچار افسردگی شده بود تا اندازه ای که آرزوی مرگ نمود (اول پادشاهان فصل 19 آیه 4). یونس از خدا عصبانی بود و آرزوی مرگ کرد (یونس فصل 4 آیه 8). حتی پولس رسول و همراهانش تا به اندازه ای زیر فشار بودند که در آن مقطع زمانی از زندگی خسته شده بودند (دوم قرنتیان فصل 1 آیه 8).

با این وجود هیچیک از این مردان خودکشی نکردند. سلیمان یاد گرفت که " انسان بايد از خداوند بترسد و احكام او را نگاه دارد، زيرا تمام وظيفۀ او همين است" (جامعه فصل 12 آیه 13). ایلیا توسط یک فرشته آرام شد، به او فرصت استراحت داده شد، و ماموریت جدیدی به او محول شد. سلیمان توسط خدا سرزنش شد. پولس یادگرفت، هرچند فشاری که با آن روبرو بود خیلی بیشتر از حد توانایی او بود، اما خداوند قادر به تحمل همه چیز می باشد:" اما اين زحمات درس خوبی به ما داد تا ديگر به خودمان متكی نباشيم، بلكه به خدايی توكل كنيم كه می‌تواند حتی مرده‌ها را زنده كند. پس همه چيز را به دست خدا سپرديم" (دوم قرنتیان فصل 1 آیه 9).

در نتیجه، بر اساس کتاب مقدس، خودکشی یک گناه است. البته در مقایسه با کارهای بد دیگر، از نظر خدا بزرگترین گناه نیست و سرنوشت و مقصد ابدی انسان را مشخص نمی کند. اما خودکشی تاثیر و عواقب بسیار عمیقی بر بازماندگان دارد. زخم های دردناکی که یک خودکشی از خود به جا می گذارد به آسانی درمان نخواهد شد. باشد که خداوند به کسانی که امروز با امتحان و آزمایش روبرو هستند، رحم کند (مزامیر فصل 67 آیه 1). و باشد که همه ما به این قول امیدوار باشیم:" پس خداوند هركس را كه به او پناه ببرد، نجات خواهد داد" (رومیان فصل 10 آیه 13).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دیدگاه مسیحیان در مورد خودکشی چیست؟ کتاب مقدس درباره خودکشی چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries