settings icon
share icon
سوال

تعریف کتاب مقدس از موفقیت چیست؟

جواب


داوود پادشاه در آستانه مرگ به پسرش سلیمان نصیحت می کند که: «همواره از فرمانهای خداوند، خدايت پيروی كن و به تمام احكام و قوانينش كه در شريعت موسی نوشته شده‌اند عمل نما تا به هر كاری دست می‌زنی و به هر جايی كه می‌روی كامياب شوی» (اول پادشاهان فصل 2 آیه 3). توجه کنید که داوود به پسرش نگفت تا پادشاهی و لشگر عظیمی برای خود تشکیل دهد، یا ثروت سرزمین های دیگر را برای خود جمع آوری کند، یا دشمنان خود را درجنگ شکست بدهد. فرمول او برای کامیابی و موفقیت پسرش، پیروی از خدا و اطاعت از دستورات او بود. سلیمان وقتی به قدرت رسید از خدا ثروت و قدرت نخواست بلکه از او درخواست بینش و خرد کرد تا بتواند مردم را رهبری کند. خداوند از درخواست سلیمان بسیار خشنود شد و به او فکر و قلبی خردمند و آگاه که قبلا هرگز به انسان دیگری نداده بود، عطا کرد. او همچنین به سلیمان چیزهایی داد که درخواست نکرده بود یعنی ثروت و احترام در بین مردم (اول پادشاهان فصل 3 آیه های 1-14). سلیمان نصیحت پدر خود را در دوران پادشاهی به قلب خود سپرد و آن را در امثال اینگونه ابراز می کند: « پسرم، چيزهايی را كه به تو آموخته‌ام هرگز فراموش نكن. اگر می‌خواهی زندگی خوب و طولانی داشته باشی، به دقت از دستورات من پيروی كن. محبت و راستی را هرگز فراموش نكن بلكه آنها را بر گردنت بياويز و بر صفحهٔ دلت بنويس، اگر چنين كنی هم خدا از تو راضی خواهد بود هم انسان» (امثال فصل 3 آیه های 1-4).

عیسی مسیح این مطلب را با بازگو کردن دستور بزرگ در عهد جدید عنوان می کند: «و بايد او را با تمام قلب و جان و فكر و نيروی خود دوست بداری. دومين حكم مهم اين است: ديگران را به اندازهٔ خودت دوست داشته باش» (مرقس فصل 12 آیه های 30-31). دوست داشتن خدا یعنی اینکه از دستورات او اطاعت کنیم (یوحنا فصل 14 آیه های 15، 23-24). اولین قدم در این راه، پذیرش هدیه رایگان نجات از طریق ایمان به عیسی مسیح است (یوحنا فصل 3 آیه 16)، این نقطه آغاز موفقیت کتاب مقدسی است. به محض دریافت این هدیه، دگرگونی آغاز می شود. این فرایند تحقق پیدا می کند اما نه توسط خواست انسان بلکه به وسیله روح القدس (یوحنا فصل 1 آیه های 12-13). این فرایند چگونه اتفاق می افتد و نتیجه آن چیست؟ به وسیله ایمان و اعتماد به عیسی مسیح و اطاعت از دستورات او آغاز می شود. وقتی از او اطاعت می کنیم، ما را دگرگون می کند و طبیعت (ذات) کاملا جدیدی به ما می دهد (اول قرنتیان فصل 5 آیه 17). سختی ها و مشکلات (آزمایش ها از نظر کتاب مقدس) را با آرامش و راهنمایی از سمت او تحمل خواهیم کرد و به این درک می رسیم که خدا از آن آزمایش ها برای تقویت ما استفاده می کند (یوحنا فصل 16 آیه 33، یعقوب فصل 1 آیه 2). به عبارت دیگر، مشکلات زندگی باعث شکست ما نمی شوند، بلکه با لطف و حکمت الهی از میان مشکلات و سختی ها عبور خواهیم کرد و تقویت خواهیم شد. با اطاعت از خداوند از نفرین های این دنیا یعنی نفرت، حسادت، اعتیاد، سردرگمی، دشمنی، حس خود کم بینی، عصبانیت، تلخی، کینه توزی، خودخواهی و بسیاری از صفات دیگر نجات پیدا می کنیم.

علاوه بر این، مسیحیان هدایای روح القدس یعنی عشق، شادی، آرامش، صبر، خوبی، مهربانی، ملایمت، ایمان و خویشتنداری را دارند و توانایی ابراز این ویژگی ها نیز به آنها داده شده است (غلاطیان فصل 5 آیه های 22-23). ما می دانیم که چه کار باید بکنیم و به چه کسی روی بیاوریم (امثال فصل 3 آیه های 5-6)، چگونه حکمت و خرد پیدا کنیم (یعقوب فصل 1 آیه 5)، و به آرامشی ماورای تصور دست پیدا کنیم (فیلیپیان فصل 4 آیه 7). وقتی در ایمان به عیسی مسیح رشد می کنیم و بالغ می شویم، نه تنها به خودمان بلکه به دیگران هم فکر می کنیم. شادی های ما به این تبدیل می شوند که چه کاری و چه کمکی می توانیم برای دیگران انجام دهیم، و چگونه می توانیم در رشد و شکوفایی روحانی به آنها کمک کنیم. موفقیت واقعی این استو یک انسان می تواند قدرت، پول، وجه اجتماعی و محبوبیت دنیوی داشته باشد اما از درون خالی و تلخ باشد، موفقیت دنیوی واقعا چیزی جز شکست نیست. « برای شما چه فايده‌ای دارد اگر تمام دنيا را داشته باشيد، ولی زندگی جاويد را از دست بدهيد؟ آيا چيزی پيدا می‌شود كه قدر و قيمتش از زندگی جاويد بيشتر باشد؟ » (متی فصل 16 آیه 26).

و اما کلام آخر در مورد موفقیت کتاب مقدسی این است که هدف خداوند تحول درونی و روحانی فرزندانش است اما هدایای جسمانی فراوان و خوبی (خوراک، پوشاک، خانه و غیره) نیز برای ما فراهم کرده است، او عاشقانه این کارها را انجام می دهد (متی فصل 6 آیه های 25-33). اکثر ما هر از چند گاهی بر روی هدیه تمرکز می کنیم نه کسی که آن هدیه را به ما داده است، در این مواقع است که شادی و رضایت در وجود ما پس رفت می کند و کار دگرگون کننده روح القدس در وجود ما خاموش می شود، برای اینکه تمرکز ما بر روی چیزهای غلطی است. شاید به همین دلیل است که گاهی خداوند هدایای خود را محدود می کند تا آنها هدایا باعث لغزش و دوری ما از او نشوند.

دو دست خود را تصور کنید. در دست راست هدیه رضایت و خشنودی واقعی، توانایی مدیریت مشکلات زندگی و غلبه بر آنها، آرامش شگفت انگیز در همه شرایط، خرد و بینش لازم برای انجام کارها، آگاهی و راهنمای دائمی در زندگی، عشق به دیگران، پذیرش خودمان، شادی در هر شرایطی، و درنهایت زندگی ابدی با خداوند یعنی کسی که این هدایا را به ما داده است را داریم. و دست دیگر ما پول و قدرت و موفقیت دنیوی را نگه داشته است و هیچ یک از هدایای دست راست را ندارد. کدامیک را انتخاب می کنید؟ کتاب مقدس می گوید، «اگر ثروت شما در آسمان باشد، فكر و دلتان نيز در آنجا خواهد بود» (متی فصل 6 آیه 21). این ثروت در دست راست شما قرار دارد و این تعریف کتاب مقدس از موفقیت است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

تعریف کتاب مقدس از موفقیت چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries