settings icon
share icon
سوال

آیا واقعا در بهشت خیابان هایی از طلا وجود دارد؟

جواب


خیابان های طلا معمولا در شعرها و سرودهای مسیحی عنوان می شود و در کتاب مقدس فقط یک متن وجود دارد که به خیابان های طلا اشاره می کند و آن در مکاشفه فصل 21 آیه 21 است، «جنس دوازده دروازهٔ شهر از مرواريد بود، هر دروازهٔ از يک قطعه مرواريد. خيابان اصلی شهر از طلای ناب بود كه مثل شيشه می‌درخشيد». آیا این آیه به ما می گوید که خیابان های طلا به معنای واقعی کلمه در بهشت وجود دارند؟ اگر چنین است، اهمیت خیابان های طلا در چیست؟

کلمه معادل طلا در زبان یونانی «کروشن» به معنی «طلا، لایه طلا» می باشد. بنابراین «طلا» بهترین ترجمه از این کلمه است. در واقع، بحث های تفسیری کتاب مقدس زمانی پیش می آیند که مردم سعی می کنند بخشی از کتاب مقدس را تحت اللفظی (معنای واقعی کلمه) و بخش دیگری را تمثیلی تفسیر کنند. بهترین کار این است که همه مطالب کتاب مقدس را به معنای واقعی کلمه در نظر بگیریم، مگر در مواردی که ترجمه کلمه به کلمه مفهوم نداشته باشد. یوحنا به صورت تصادفی این کلمات را در مکاشفه بیان نکرده است. در قسمت های آغازین مکاشفه فصل 21، به او چوبی از طلا داده شده تا شهر را اندازه گیری کند (آیه 15)، او مشخصا دیوارهای بهشت را از یشم و خود شهر را از طلا توصیف می کند (آیه 18). همچنین می گوید که زیربنای دیوارهای شهر نیز از جواهرات است (آیه های 19 تا 20). پس بر اساس این مطالب، تفسیر خیابان های طلا متناسب با توضیحات است.

اگر خیابان های بهشت از طلا ساخته شده اند، فایده اش در چیست؟ اول از همه، شرایط فلز طلا را در نظر بگیرید. جواهرسازان علاقه ای به فلز طلای تصفیه نشده ندارند. طلا باید ذوب شود تا ناخالصی آن گرفته شود و فقط طلای خالص باقی بماند. طلایی که یوحنا در بهشت دید، آنچنان خالص بود که می توانست نور جلال خداوند را بازتاب دهد. توانایی خداوند در تصفیه کردن، فقط به طلا منحصر نمی شود، خداوند همه کسانی که به عیسی مسیح ایمان می آورند را تصفیه می کند.«ما اگر گناهان خود را به او اعتراف نماييم، می‌توانيم اطمينان داشته باشيم كه او ما را می‌بخشد و از هر ناراستی پاک می‌سازد. اين كار خدا كاملاً منصفانه و درست است، زيرا عيسی مسيح برای شستن و پاک كردن گناهان ما، جان خود را فدا كرده است» (اول یوحنا فصل 1 آیه 9). نه تنها شهر مقدس خداوند پاک و تصفیه شده است، بلکه ساکنان این شهر نیز همینطور هستند.

برخی از محققان از نظریه خیابان های طلا در بهشت حمایت نمی کنند. اما با توجه به متن کتاب مقدس در مکاشفه یوحنا، دلیلی برای شک در این مورد وجود ندارد. با این وجود، توجه ما در ابدیت بر روی جواهرات زمینی نخواهد بود. انسان بر روی زمین در جستجوی طلا می باشد، اما روزی این فلز چیزی بیشتر از مواد بکار رفته برای ساخت خیابان های بهشت نخواهد بود. اهمیتی ندارد که چه مقدار جواهر و یا مواد دیگر برای ساخت بهشت بکار رفته است، بلکه مهمترین نکته این است که خداوند به خاطر عشقی که نسبت به ما دارد برای نجات ما جان خود را فدا کرد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا واقعا در بهشت خیابان هایی از طلا وجود دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries