settings icon
share icon
سوال

آیا همه مادران باید فقط خانه دار باشند؟

جواب


اختلاف نظرهای زیادی درباره بحث مادران خانه دار وجود دارد، به خصوص در جوامع غربی که زنان زیادی خارج از خانه کار می کنند. در کتاب مقدس تنها دو متن به طور مستقیم درباره مادرانی صحبت می کند که همراه فرزندان در خانه می مانند. تیطوس فصل 2 آیه های 3-5 می گوید، «به زنان سالخورده نيز بياموز كه در زندگی و رفتار خود موقر و سنگين باشند، غيبت نكنند، اسير شراب نشوند، و در اعمال نيک نمونه باشند، تا بتوانند به زنان جوانتر ياد دهند كه چطور شوهر و فرزندان خود را دوست بدارند، عاقل و پاكدامن باشند، و كدبانويی شايسته و همسری مهربان و مطيع برای شوهر خود باشند، تا وابستگان و آشنايان ايشان، بهانه‌ای برای بدگويی از مسيحيان پيدا نكنند.» اول تیموتائوس فصل 5 آیه 14 دومین متنی است که مستقیما درباره این موضوع صحبت می کند، « پس به نظر من، بهتر است كه بيوه‌های جوان ازدواج كنند و بچه‌دار شوند و به خانه‌داری بپردازند، تا كسی نتواند از كليسا عيب و ايرادی بگيرد.»

متون دیگری نیز وجود دارند که غیرمستقیم به این موضوع اشاره می کنند. امثال فصل 14 آیه 1 می گوید، زن دانا خانه خود را بنا می کند. برای بنا کردن خانه نیازی به خانه نشینی نیست، اما در اینجا اولویت هایی را می بینیم که خداوند در مورد خانه و نقش زن مشخص کرده است. البته که نباید به بهانه کار بیرون، خانه را به حال خود رها کنیم. تثنیه فصل 6 آیه های 4-9 اهمیت آموزش پیوسته فرزندان را به ما یادآوری می کند؛ ناگفته نماند که پدران نیز به اندازه مادران موظف به انجام این کار هستند. ماندن در خانه و رسیدگی مداوم به فرزندان فرصت های بیشتری برای آموزش اصول و روش های خداوند به آنها فراهم می کند. بنابراین به کار بردن این آیه در زندگی فرزندان سرمایه گذاری بسیار مناسبی برای آینده آنها می باشد.

در آخر، امثال فصل 31 متن معروفی درباره ویژگی های همسران و مادران عالی و ایده آل است. از توضیحات این متن متوجه می شویم که مادر در این متن خارج از خانه هم کار می کند. با این وجود، خانواده او هرگز احساس کمبود نمی کند. مادر این متن تعادل بسیار خوبی ایجاد کرده و خانواده اش رنج نمی برند. خانواده همیشه برای او در اولویت قرار دارد. کتاب مقدس به زنان حق انتخاب می دهد که همراه با فرزندان در خانه بمانند یا بیرون از خانه کار کنند، و قطعا تصمیم یک زن برای ماندن در خانه و اختصاص دادن خود به فرزندان و آموزش آنها ستودنی است. زنان در تیطوس فصل 2 و اول تیموتائوس فصل 5 تشویق شده اند که حتما در خانه همراه فرزندان خود باشند. انتخاب زن هرچه که باشد باید خانه را در اولویت و قلمرو اصلی نفوذ خود قرار دهد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا همه مادران باید فقط خانه دار باشند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries