settings icon
share icon
سوال

بلوغ روحانی چیست؟ چگونه می توانم به بلوغ روحانی بیشتری برسم؟

جواب


هرچه بیشتر شبیه مسیح شویم به بلوغ روحانی بیشتری می رسیم. مسیحیان، پس از دریافت نجات، وارد فرایند بلوغ روحانی می شوند تا از نظر روحانی رشد کنند. بر اساس گفته پولس، این فرایند همیشگی است و تا آخرین لحظه زندگی ادامه دارد. او در فیلیپیان (فصل 3 آیه های 12 تا 14) درباره خودش در فرایند شناخت کامل مسیح می گوید، «منظورم اين نيست كه ديگر كامل شده‌ام. هنوز بسيار چيزها هست كه بايد بياموزم؛ پس می‌كوشم تا روزی بتوانم همان شخصيتی گردم كه مسيح در نظر دارد و برای رسيدن به همان مقام نيز مرا نجات داده است. بلی برادران عزيز، من هنوز آن كه بايد باشم نيستم، اما تمام نيروی خود را صرف يک كار می‌كنم، و آن اينكه گذشته را فراموش كنم و با انتظار و اميد به آنچه در پيش است چشم دوزم، و بكوشم تا به خط پايان مسابقه برسم و جايزه را به چنگ آورم، كه برای آن، خدا ما را به سوی آسمان فرا می‌خواند؛ و همهٔ اينها در اثر فداكاری است كه مسيح برای ما انجام داده است». ما نیز مانند پولس باید همیشه به دنبال شناخت بیشتری از مسیح باشیم.

پیش نیاز بلوغ در مسیحیت، تغییرات اساسی در اولویت های یک شخص است، آن شخص باید از خشنود کردن خودش به خشنود کردن خدا برسد و اطاعت از او را بیاموزد. کلید اصلی در فرایند بلوغ، ثبات قدم و پیروی از اصولی است که می دانیم ما را به خدا نزدیک تر می کنند. اقداماتی که باید در این راه انجام دهیم را تربیت روحانی می گویند و شامل این موارد می باشند: مطالعه کتاب مقدس، دعا، معاشرت با دیگر مسیحیان، خدمت و مباشرت. این کارها نیز وقتی ممکن و مفید می باشند که با تکیه بر قدرت روح القدس انجام شوند، تلاش های شخصی ما هرچقدر هم زیاد باشند بی فایده خواهند بود. غلاطیان فصل 5 آیه 16 به ما می گوید باید همراه با روح القدس زندگی کنیم. کلمه انگلیسی بکار رفته برای «زندگی کردن و اطاعت از روح القدس» کلمه «راه رفتن همراه روح القدس» است که خود آن از ریشه یونانی کلمه ای می آید که به معنای «راه رفتن هدفمندانه» می باشد. پولس در جای دیگر همین فصل از کلمه «راه رفتن توسط روح القدس» استفاده می کند که به معنای راه رفتن به شکل قدم به قدم است. این نوع راه رفتن به قدم برداشتن زیر نظارت فرد دیگری (روح القدس) اشاره دارد. پر شدن از روح القدس یعنی تحت نظارت و کنترل او قدم برداریم. هرچه بیشتر کنترل خود را به دست روح القدس بسپاریم، به ثمره های بیشتری از جانب او دست پیدا خواهیم کرد (غلاطیان فصل 5 آیه های 22 تا 23). این ویژگی بلوغ روحانی است.

وقتی به عیسی مسیح ایمان می آوریم، همه آن چیزهایی که برای رشد روحانی نیاز داریم به ما داده می شود. پطرس به ما می گوید، «او همچنين با قدرت عظيمش، هر چه كه برای يک زندگی خداپسندانه نياز داريم، عطا می‌كند و حتی ما را در جلال و نيكويی خود سهيم می‌سازد؛ اما برای اين منظور، لازم است كه او را بهتر و عمیقتر بشناسيم» (دوم پطرس فصل 1 آیه 3). خداوند تنها منبع و سرچشمه همه چیز است که از روی لطف و مهربانی او در زندگی ما جاری می شود، اما فراموش نکنیم که در برابر او پاسخگو هستیم. پطرس باز هم به ما در درک این موضوع کمک می کند: «اما برای دسترسی به اين بركات، علاوه بر ايمان، به خصلت‌های ديگری نيز نياز داريد؛ بلی، بايد سخت بكوشيد كه نيک باشيد، خدا را بهتر بشناسيد و به ارادهٔ او پی ببريد. همچنين بايد حاضر باشيد تا خواسته‌های خود را كنار گذاشته، با صبر و دينداری خدا را با شادی خدمت نماييد. به اين ترتيب، راه را برای قدم بعدی هموار می‌كنيد، يعنی آماده می‌شويد تا انسانها را دوست بداريد. اين محبت رشد كرده، تبديل به محبتی عميق نسبت به انسانها خواهد گشت. اگر اجازه دهيد اين خصلت‌های خوب در شما رشد كنند و فزونی يابند، از لحاظ روحانی نيرومند شده، برای خداوندمان عيسی مسيح مفيد و پرثمر خواهيد شد» (دوم پطرس فصل 1 آیه های 5 تا 8). موثر و مفید بودن در مسیر شناخت عیسی مسیح، ماهیت بلوغ روحانی است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

بلوغ روحانی چیست؟ چگونه می توانم به بلوغ روحانی بیشتری برسم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries