settings icon
share icon
سوال

چگونه بصیرت روحانی خود را تقویت کنم؟

جواب


بصیرت (بینش) به توانایی درک یک موضوع مبهم، و درک و فهم چیزی که برای یک فرد عادی آشکار نیست، گفته می شود. این تعریف بر روی دقت درک و فهم حقیقت نیز تاکید دارد. بصیرت روحانی به توانایی تشخیص تفاوت بین حقیقت و غلط گفته می شود. بصیرت و بینش روحانی پایه حکمت است.

حقیقت روحانی موضوع مبهمی است، به همین دلیل همیشه بحث و جدل در مورد آن وجود داشته است. عیسی مسیح در مورد فریسیان به شاگردان گفت، « قدرت درک اسرار ملكوت خدا فقط به شما عطا شده، و به ديگران چنين دركی بخشيده نشده است) (متی فصل 13 آیه 11). شیطان چشمان بی ایمان را بسته است (دوم قرنتیان فصل 4 آیه 4)، فقط خداوند می تواند چشمان انسان را بازکند تا حقیقت را ببیند. بدون خداوند نمی توان به حکمت رسید. خداوند کسی است که بصیرت را می دهد و می گیرد (ایوب فصل 12 آیه های 19 تا 21).

تصور برخی از بصیرت اشتباه است. آنها بصیرت را آگاهی خدادادی از حضور بدی یا خوبی روحانی تعریف می دانند – یعنی توانایی گفتن اینکه آیا یک روح پلید در اتاق وجود دارد. گرچه برخی از مردم ممکن است این توانایی را داشته باشند، اما تعریف کتاب مقدس از بصیرت این نیست. بصیرت روحانی؛ خرد، حکمت و توانایی تشخیص حقیقت از غلط است.

امثال فصل 1 آیه های 20 تا 33، حکمت را به شکل یک انسان به تصویر می کشد که دیده می شود و قابل شناسایی است. کتاب مقدس می گوید مسیح، حکمت از طرف خداوند است (اول قرنتیان فصل 1 آیه 30). بنابراین، حکمت یا بصریت روحانی از شناخت عیسی مسیح حاصل می شود. روش دنیوی با روش الهی برای کسب حکمت فرق دارد. محقق دنیوی کسب دانش می کند، عقل و منطق را در دانش خود به کار می گیرد و مشکلات را حل می کند، ساختمان ها را می سازد و فلسفه ها را به وجود می آورد. اما خداوند توسط این چیزها خودش را آشکار نمی کند. اول قرنتیان فصل 1 آیه های 18 تا 31 می گوید حکمت خردمندان توسط خدا نابود می شود، و او حکمت را به ضعیفان و ناآگاهان از طریق ایمان به عیسی مسیح می بخشد. به این ترتیب «هيچكس در هيچ جا، نتواند در برابر خدا فخرفروشی كند » (آیه 29). ما می آموزیم که باشناخت او به حکمت روحانی برسیم.

کسب علم و دانش اشتباه نیست، و استفاده از عقل و منطق برای حل مشکلات هم ایرادی ندارد. اما بصیرت روحانی را نمی توان از این راه به دست آورد، بلکه از طریق ایمان به عیسی مسیح بدست می آید، و با پرهیزکاری، راستی (عبرانیان فصل 5 آیه 14) و دعا (فیلیپیان فصل 1 آیه 9) افزایش پیدا می کند. عبرانیان فصل 5 آیه های 11 تا 14 به ما نشان میدهد که بصیرت روحانی چگونه زیاد می شود: «اما گويا دشوار بتوان آنها را برای شما تشريح كرد، زيرا درک روحانی‌تان كُند شده است. مدتی طولانی است كه شما مسيحی هستيد، و اكنون بايد معلم ديگران شده باشيد؛ اما چنان در ايمان عقب مانده‌ايد كه نياز داريد كسی از سر نو، الفبای كلام خدا را به شما بياموزد. مانند نوزادی هستيد كه جز شير قادر به خوردن چيزی نيست. به اندازهٔ كافی رشد نكرده‌ايد كه بتوانيد خوراكهای سنگين بخوريد. كسی كه هنوز شير می‌خورد، نشان می‌دهد كه در زندگی روحانی خيلی عقب مانده و هنوز درست را از نادرست تشخيص نمی‌دهد. شما هرگز نخواهيد توانست خوراک سنگين بخوريد و مطالب عميق كلام خدا را درک كنيد، مگر آنكه در روحانيت رشد كنيد، و با انجام كارهای خوب و با تمرين، نيک و بد را از هم تشخيص دهيد.» بر اساس این متن، کلید طلایی برای تقویت بینش و بصیرت، درک مطالب کتاب مقدس (که از این طریق راستی و درستی را می شناسیم) و تمرین کردن است (که از این راه تجربه کسب می کنیم).

بنابراین، چگونه بصیرت روحانی را افزایش دهیم؟ اول اینکه بدانیم خداوند تنها کسی است که می تواند حکمت را افزایش دهد و برای بدست آوردن آن دعا کنیم (یعقوب فصل 1 آیه 5، فیلیپیان فصل 1 آیه 9). سپس بدانیم که بینش تشخیص خوب از بد، به وسیله آموزش و تمرین حاصل می شود، به کتاب مقدس رجوع کنید، بر روی حقیقت تفکر کنید و آن را به کار ببندید.

یک کارمند بانک آموزش می بیند تا پول جعلی را شناسایی کند. ممکن است فکر کنید بهترین روش برای تشخیص جعلی بودن یک اسکناس، مطالعه و شناخت انواع اسکناس های جعلی است. مشکل اینجاست که اسکناس های جعلی جدید هر روز چاپ می شوند. بهترین راه برای شناسایی اسکناس جعلی این است که اسکناس واقعی را دقیق بشناسیم. کارمند بانکی که اسکناسی واقعی را بررسی کرده است و آن را به خوبی می شناسد را نمی توان با اسکناس جعلی فریب داد. شناخت اسکناس واقعی به آنها کمک می کند تا اسکناس جعلی را شناسایی کنند.

این کاری است که مسیحیان باید برای افزایش بصیرت روحانی انجام دهند. ما باید حقیقت را بشناسیم تا در مواجه با دروغ بتوانیم سریعا آن را شناسایی کنیم. ما با شناخت و اطاعت از کلام خدا «با انجام كارهای خوب و با تمرين، نيک و بد را از هم تشخيص دهيد»( عبرانیان فصل 5 آیه 14)، شخصیت و خواست خدا را خواهیم شناخت. هسته بصیرت روحانی این است که بتوانیم صدای خداوند را از صدای دنیا تشخیص دهیم، و درست و غلط را احساس کنیم. بصیرت روحانی وسوسه را دور می کند و به ما اجازه می دهد تا از «هر بدی اجتناب كنيد؛ به نيكويی بپيونديد» (رومیان فصل 12 آیه 9).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه بصیرت روحانی خود را تقویت کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries