settings icon
share icon
سوال

آیا باید از جنگ روحانی موجود در دنیا آگاهی داشته باشیم؟

جواب


هر یک از مسیحیان باید متوجه این حقیقت باشند که درگیر یک جنگ همیشگی روحانی هستند، و راهی برای خروج از آن وجود ندارد. آگاهی از این جنگ روحانی بسیار مهم است. نه تنها باید آگاهی داشت بلکه باید مراقب، آماده، شجاع، و مجهز به سلاح مناسب نیز بود تا بتوان در این جنگ روحانی از خود دفاع کنیم.

پولس می گوید در این جنگ روحانی، «گرچه من يک انسان عادی و ضعيف هستم، اما برای پيروزی در مبارزات روحانی خود، از نقشه‌ها و روشهای انسانی استفاده نمی‌كنم. من قلعه‌های شيطان را با اسلحهٔ نيرومند الهی در هم می‌كوبم؛ نه با اسلحهٔ انسانی و دنيوی! با اين سلاحهای روحانی، هر فلسفه و تفكر پوچ را كه بر ضد خداست، در هم می‌شكنيم و هر مانعی را كه نمی‌گذارد مردم به خدا نزديک شوند، از ميان برمی‌داريم؛ و مخالفين را اسير می‌كنيم و به حضور خدا باز می‌گردانيم و به اشخاصی تبديل می‌كنيم كه قلباً مطيع مسيح باشند» (دوم قرنتیان فصل 10 آیه ها 3 تا 5). مشخص است که این جنگ، روحانی است، یعنی فیزیکی و بشری نیست. همه ابعاد آن مانند دشمنان ما در این جنگ، امتیازها، دژهای نظامی، و سلاح های آن روحانی می باشند. اگر سعی کنیم با سلاح ساخت بشر به جنگ روحانی برویم، دشمن پیروز می شود و ما شکست خواهیم خورد.

باید به این نکته توجه داشت که پولس در این بخش درباره جنگ با ارواح پلید حرفی نمی زند. عیسی مسیح و شاگردانش ارواح پلید را از وجود مردم اخراج کردند، این کار آنها و دیگر کارهای شگفت انگیزی که انجام دادند در واقع برای اثبات صحت گفته هایشان بود. در آن زمان لازم بود که خداوند به شاگردان نشانه های قدرتمندی بدهد تا آنها بتوانند ثابت کنند که واقعا سخنگوی خداوند هستند. درستی کتاب مقدس به قدرت شاگردان بستگی دارد، بنابراین خداوند قدرت خود را به شاگردان داد تا کارها و تعالیم آنها را تصدیق کند. نکته اصلی، نشان دادن قدرت نهایی و برتر بود – و اینکه تنها و قوی ترین سلاح روحانی ما کتاب مقدس است. جنگی که همه مسیحیان درگیر آن هستند، نبرد قلبی و فکری است.

جنگ روحانی، مسئله شخصی همه مسیحیان است. شیطان مانند «شیر غران» به دنبال بلعیدن طعمه است و ما باید هوشیار باشیم (اول پطرس فصل 5 آیه 8). دشمن جان ما، «تیرهای آتشینی» است که فقط با سپر ایمان دفع می شود و ایمانداری می تواند این حمله را دفع کند که مجهز به سلاح روحانی است (نگاه کنید به افسسیان فصل 6 آیه های 10 تا 17). عیسی مسیح به ما گفت مراقب باشیم و دعا کنیم تا در دام وسوسه نیفتیم (مرقس فصل 14 آیه 38).

بر اساس دوم قرنتیان فصل 10 آیه های 4 تا 5، دژهای روحانی (قلعه های نظامی شیطان) این دنیا از فرضیات (فلسفه های و عقاید بشری) و غرور ساخته شده اند. کلمه فرضیات (در انگلیسی Speculations) از ریشه یونانی «لوگیسموس» می آید و به معنی «ایده ها، مفاهیم، دلایل، فلسفه ها» می باشد. مردم دنیا از این فرضیات برای محافظت از خود در برابر حقیقت خدا استفاده می کنند. متاسفانه این دژها اغلب به زندان و در نهایت به قبر منتهی می شوند. ما مسیحیان فراخوانده شده ایم تا این دژها را در هم بکوبیم و کسانیکه در آنها گیر افتاده اند را نجات دهیم. کار سخت و خطرناکی است اما ما انبار مهمات الهی مورد نیاز را در اختیار داریم. متاسفانه، یکی از بهترین حقه های دشمن این است که ما را وادار می کند تا به جای سلاح روحانی با اسلحه جنگی ساخت بشر مبارزه کنیم.

در جنگ با فلسفه های دنیوی، هوش و اسلحه بشری فایده ای ندارد. تکنیک های بازاریابی و تجاری، فسلفه ها و حکمت انسانی (اول قرنتیان فصل 2 آیه 4)، منطق، سازمان ها، مهارت، سرگرمی، عرفان، روشنایی بهتر، موسیقی بهتر – اینها همگی سلاح بشری هستند. هیچک از اینها قادر به پیروزی در جنگ روحانی نیستند. تنها سلاح جنگی ما، شمشیر روح القدس یعنی همان کلام خدا می باشد (افسسیان فصل 6 آیه 17). این شمشیر به ما سربازان این جنگ روحانی اختیارات زیادی می دهد. ما دیگر ترسی نداریم و می دانیم که خداوند برای ما می جنگد (یوشع فصل 1 آیه های 7 تا 9) و ما را تنها نخواهد گذاشت. ما پیام انجیل را به مردم اعلام می کنیم اما اگر کسی آن را رد کرد، مسئولیت و احساس گناه متوجه ما نخواهد بود (مرقس فصل 6 آیه 11). مایوس هم نخواهیم شد، برای اینکه می دانیم اگر مورد نفرت و اذیت قرار بگیریم، قبل از ما مسیح مورد تنفر و شکنجه قرار گرفته بود (یوحنا فصل 15 آیه 18) و زخم های ما از این جنگ در بهشت با برکات آسمانی درمان خواهد شد (متی فصل 5 آیه 10).

همه این امتیازات و اختیارات از قدرت سلاح خداوند یعنی کتاب مقدس می آیند. اگر از سلاح بشری برای جنگ با وسوسه ها استفاده کنیم، ناامید می شویم و شکست خواهیم خورد. اما برعکس، پیروزی های خدا سرشار از امید خواهند بود. «بياييد با دلی پاک، مستقيماً به حضور خدا برويم، و يقين كامل داشته باشيم كه او ما را می‌پذيرد، زيرا خون مسيح بر ما پاشيده شده و ما را پاک ساخته؛ بدنهايمان نيز با آب پاک شسته شده است. اكنون می‌توانيم منتظر نجاتی باشيم كه خدا وعده داده است، و می‌توانيم بدون هيچگونه ترديدی به همه بگوييم كه نجات يافته‌ايم، زيرا خدا به همهٔ وعده‌های خود عمل خواهد فرمود» (عبرانیان فصل 10 آیه های 22 تا 23). کسانی که پیام انجیل اعلام شده توسط شاگردان را می شنوند و قبول می کنند، با آب شسته و پاک شده اند. با چه آبی؟ قدرت کلام خدا که به ما در جنگهای روحانی قدرت می دهد (افسسیان فصل 5 آیه 26، یوحنا فصل 7 آیه 38).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا باید از جنگ روحانی موجود در دنیا آگاهی داشته باشیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries