settings icon
share icon
سوال

آیا چیزی به اسم نیمه گمشده وجود دارد؟ آیا خداوند فرد خاصی را برای ازدواج با شما انتخاب کرده است؟

جواب


فرضیه رایجی به نام «نیمه گمشده» وجود دارد که می گوید نیمه گمشده کاملا با یک فرد هماهنگی دارد و اگر با کسی غیر از او ازدواج کنید هرگز خوشبخت نخواهید شد. آیا مفهوم نیمه گمشده کتاب مقدسی است؟ خیر. مفهوم نیمه گمشده معمولا به عنوان بهانه ای برای طلاق استفاده می شود. کسانی که از ازدواج خود راضی نیستند بر این باور هستند که با نیمه گمشده خود ازدواج نکرده اند بنابراین باید طلاق بگیرند و نیمه گمشده خود را پیدا کنند. این دلیل کاملا غیر کتاب مقدسی است. اگر ازدواج کرده اید همسر شما نیمه گمشده شما است. مرقس فصل 10 آیه های 7 تا 9 می گوید، «مرد بايد از پدر و مادر خود جدا شود، و به همسرش بپيوندد، به طوری كه از آن پس دو تن نباشند بلكه يک تن باشند. و هیچکس حق ندارد اين اتحاد را بر هم زند و ايشان را از يكديگر جدا سازد. چون خدا آن دو را با هم يكی ساخته است». زن و شوهر به هم «پیوند» داده شده و به یک «جسم» تبدیل شده اند، آنها دیگر دو نفر نیستند بلکه یک نفر هستند، این مفهوم نیمه گمشده است.

پیوند و شادی ممکن است در یک ازدواج آنگونه که مد نظر دو طرف بوده حاصل نشده باشد. آنها ممکن است به آن پیوند جسمانی، احساسی و معنوی مورد نظرشان دست نیافته باشند. اما در این شرایط، باز هم آنها نیمه گمشده یکدیگر هستند. زوجی که دارای این شرایط هستند باید تلاش کنند تا به آن نزدیکی و صمیمیت «نیمه گمشده» برسند. با اطاعت از دستوراتی که کتاب مقدس درباره ازدواج به ما داده (افسسیان فصل 5 آیه های 22 تا 33)، می توانیم صمیمیت، عشق و تعهد را که ویژگی های «یکی شدن» است به وجود بیاوریم. اگر ازدواج کرده اید، آن فرد نیمه گمشده شما است. بدون توجه به میزان ناهماهنگی ها و تفاوت ها بین دو طرف، خداوند می تواند عشق، هماهنگی و بخشش را بین دو طرف ایجاد کند و رابطه را التیام دهد.

آیا امکان دارد که ازدواج ما با آدم اشتباهی بوده است؟ خداوند به ما قول داده که اگر خود را به او بسپاریم و به دنبال کمک و مشاوره او باشیم، ما را راهنمایی خواهد کرد، «با تمام دل خود به خداوند اعتماد كن و بر عقل خود تكيه منما. در هر كاری كه انجام می‌دهی خدا را در نظر داشته باش و او در تمام كارهايت تو را موفق خواهد ساخت» (امثال فصل 3 آیه های 5 تا 6). منظور این آیه ها این است که اگر به خدا با تمام دل و جان اعتماد نکنید و بر عقل خود تکیه کنید، به مسیر اشتباه خواهید رفت. بنابراین این امکان وجود دارد که به دلیل سرپیچی از دستور خدا و نداشتن رابطه نزدیک با او، با کسی ازدواج کرده باشید که خواست خدا برای شما نبوده است. حتی در این شرایط هم خداوند قادر است و بر همه چیز کنترل دارد.

حتی اگر ازدواجی خواست خدا نبوده، هنوز هم تحت کنترل و قدرت خداوند است و در برنامه او قرار دارد. خدا از طلاق متنفر است (ملاکی فصل 2 آیه 16)، و بهانه «ازدواج با فرد اشتباه» هرگز به عنوان دلیلی برای طلاق در کتاب مقدس عنوان نشده است. این ادعا که «من با فرد اشتباهی ازدواج کرده ام و هرگز تا زمانی که نیمه گمشده خود را پیدا نکنم طعم خوشبختی را نخواهم چشید» به دو دلیل غیر کتاب مقدسی است. اول اینکه، ادعا می کنید تصمیم اشتباه شما باعث بی توجهی به خواست خدا شده و برنامه او را به هم ریخته است. دوم اینکه، این ادعا می گوید خدا نمی تواند یک ازدواج همراه با چالش را التیام دهد و آن را موفق گرداند. هیچ یک از کارهای ما خواست خدا را مختل نمی کند. خداوند می تواند دو فرد را با تمام ناهماهنگی ها و تفاوت هایی که دارند به یک جسم متحد تبدیل کند تا کاملا با هم تطبیق پیدا کنند.

اگر با خدا رابطه نزدیک داشته باشیم او ما را هدایت می کند. اگر فردی واقعا در جستجوی خواست خدا در زندگی خویش باشد، خداوند او را به سمت همسری هدایت می کند که او برای آن فرد در نظر گرفته است. اگر از خدا اطاعت کنیم او ما را به سمت نیمه گمشده مان هدایت می کند. اما نیمه گمشده مفهومی است که هم به یک جایگاه اشاره دارد و هم کاری است که ما باید برای به ثمر رساندن آن تلاش کنیم. زمانی یک زن و شوهر نیمه گمشده هم هستند که از نظر روحانی، فیزیکی و احساسی با هم یکی شده و تبدیل به یک شخص شوند. گرچه نیمه گمشده چیزی است که ما باید آن را به حقیقت تبدیل کنیم، اما باید این را هم در نظر داشته باشیم که روند رسیدن به نیمه گمشده فقط در الگوی ازدواج کتاب مقدسی قابل اجرا است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا چیزی به اسم نیمه گمشده وجود دارد؟ آیا خداوند فرد خاصی را برای ازدواج با شما انتخاب کرده است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries