settings icon
share icon
سوال

دیدگاه مسیحیت درباره سیگار کشیدن چیست؟ آیا سیگار کشیدن گناه است؟

جواب


کتاب مقدس هیچوقت مستقیما به سیگار کشیدن اشاره نکرده است. اصولی هست، که می توان سیگار کشیدن را با آنها ارزیابی کرد. اولا، کتاب مقدس به ما دستور می دهد که نگذاریم هیچ چیزی بر بدن ما مسلط شود. «من می‌توانم هر كاری را كه مسيح منع نكرده است، انجام دهم. اما بعضی از اين كارها، حتی اگر اجازۀ انجامش را نيز داشته باشم، برايم مفيد نيستند. اگر بدانم چيزی بر من مسلط خواهد شد و چنان مرا درگير خواهد كرد كه نتوانم براحتی خود را از چنگ آن خلاصی دهم، از آن صرفنظر می‌كنم» (اول قرنتیان فصل 6 آیه 12). سیگار کشیدن بسیار اعتیاد آور است. در این قسمت از کلام کمی جلوتر به ما گفته شده است که «آيا هنوز نمی‌دانيد كه بدن شما، مسكن روح‌القدس می‌باشد كه او را خدا به شما عطا كرده است؟ آيا نمی‌دانيد كه روح‌القدس در وجود شما زندگی می‌كند؟ پس بدن شما، از آن خودتان نيست! خدا شما را به بهايی گران خريده است، پس تمام اعضای بدن خود را برای نشان دادن جلال و عظمت خدا بكار ببريد، چون او صاحب بدن شماست» (اول قرنتیان فصل 6 آیه های 19-20). سیگار کشیدن بدون شک برای سلامتی شما مضر است. ثابت شده است که سیگار کشیدن به قلب و ریه آسیب می رساند.

آیا سیگار کشیدن را می توان "مفید" خواند (اول قرنتیان فصل 6 آیه 12)؟ آیا می توان گفت که سیگار کشیدن، برای جلال و بزرگی خدا می باشد (اول قرنتیان فصل 6 آیه 20)؟ آیا صادقانه یکنفر می تواند «برای جلال دادن خدا» سیگار بکشد (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31)؟ ما باور داریم که جواب به هر سه سوال «نه» است. در نتیجه، باور داریم که سیگار کشیدن گناه است و ایمانداران به مسیح نباید اینکار را بکنند.

بعضی بر خلاف این دیدگاه بحث می کنند و می گویند که بسیاری از مردم غذاهای ناسالم می خورند، که می توانند اعتیاد آور و برای بدن مضر باشند. مثلا ، خیلی از مردم آنقدر به کافئین معتاد هستند طوریکه روز خود را بدون نوشیدن قهوه صبحگاهی نمی توانند آغاز کنند. در حالیکه این مطلب کاملا صحیح است، اما چطور می تواند سیگار کشیدن را توجیه کند؟ نظر ما هم همین است که مسیحیان باید از زیاده روی در غذا و خوردن غذاهای ناسالم پرهیز کنند. بله، مسیحیان اغلب در این مورد با دورویی برخورد می کنند که یک کدام را محکوم به گناه بودن می کنند و از دیگری چشم پوشی می کنند. اما باز هم باید تاکید کرد که این مطلب دلیلی نیست برای اینکه سیگار کشیدن باعث جلال خداوند می شود.

بحث دیگری که بر علیه این دید در مورد سیگار است این است که خیلی از خداشناسان سیگاری بوده اند، مانند واعظ معروف انگلیسی چارلز اسپورجن، که به کشیدن سیگار برگ معروف بود. باز هم باید تاکید می کنیم که این مورد باعث توجیه سیگار کشیدن نمی شود. ما عقیده داریم که سیگار کشیدن اسپورجن اشتباه بود. اما آیا به هر حال او مرد خدا و معلم کلام خدا بود؟ قطعا! آیا این مطلب که او مرد خدا بود همه اعمال و عادات او را موجب جلال خدا می گرداند؟ نه.

با گفتن اینکه سیگار کشیدن یک گناه است، نمی گوییم که همه سیگاری ها فاقد نجات هستند. خیلی از ایمانداران به مسیح هستند که سیگار می کشند. سیگار کشیدن جلوی نجات یافتن شخص را نمی گیرد و باعث از دست دادن نجات کسی هم نمی شود. سیگار کشیدن نابخشودنی تر از دیگر گناهان نیست، چه برای کسی که مسیحی می شود و چه برای یک مسیحی که گناهش را به خدا اعتراف می کند (اول یوحنا فصل 1 آیه 9). در عین حال ما شدیدا قبول داریم که سیگار کشیدن گناهی است که باید با کمک خدا ترک و بر آن غلبه شود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دیدگاه مسیحیت درباره سیگار کشیدن چیست؟ آیا سیگار کشیدن گناه است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries