settings icon
share icon
سوال

ذات گناه آلود چیست؟

جواب


ذات گناه آلود بُعدی از انسان است که او را به شورش بر ضد خدا وا می دارد. وقتی درباره ذات گناه آلود صحبت می کنیم، در واقع به این حقیقت اشاره می کنیم که همه ما ذاتا تمایل به ارتکاب گناه داریم؛ خداوند به ما اراده و اختیار داده است، بنابراین به طور طبیعی می توانیم تصمیم به انجام هرکاری بگیریم.

دلایل بسیار زیادی برای اثبات ذات گناه آلود وجود دارد. هیچ کسی دروغ یا خودخواهی را به یک کودک آموزش نمی دهد؛ برعکس، ما به فرزندان آموزش می دهیم تا همیشه راست بگویند و برای دیگران حق تقدم قائل باشند. رفتار گناه آلود، ذاتی است. اخبار روزانه، سرشار از خبرهای تاسف آوری است که علت آنها رفتار بد انسان می باشد. هرجایی که انسان وجود دارد مشکل هم هست. چالرز اسپورجن می گوید، «گناه همانطوری که نمک همه قطرات اقیانوس اطلس را شور کرده است همه اتم های ذات ما را آلوده کرده است. ذات گناه آلود آنقدر گسترده و عیان است که اگر نتوانیم آن را تشخیص دهیم خودمان را فریب داده ایم.»

کتاب مقدس دلیل آلودگی ذات ما به گناه را توضیح داده است. انسان نه تنها از نظر تئوری بلکه عملا نیز گناهکار است. گناه بخشی از تمامی ذرات وجود ماست. کتاب مقدس به وجود گناهکار ما اشاره می کند )رومیان فصل 8 آیه 3). ذات دنیوی ما دلیل وجود گناهان عنوان شده در کولسیان فصل 3 آیه 5 شده است. رومیان درباره بدنی صحبت می کند که زیر سلطه گناه قرار دارد (رومیان فصل 6 آیه 6). بدن و وجود ما بر روی زمین توسط ذات گناه آلود و فاسد شکل گرفته است.

همه انسان ها ذات گناه آلود دارند. طبیعت همه ما گناه آلود است و تمامی بخش های وجود ما را تحت تاثیر خود قرار داده است. این یعنی نظریه فساد و انحطاط کامل انسان، که کتاب مقدسی نیز می باشد. همه ما گمراه شده ایم (اشعیا فصل 53 آیه 6). پولس می پذیرد که «اشكال در من است كه همچون يک برده به گناه فروخته شده‌ام» (رومیان فصل 7 آیه 14). پولس در طبیعت گناه آلود خودش، برده گناه بود (رومیان فصل 7 آیه 25). سلیمان هم می گوید: «در دنيا آدم كاملاً درستكاری وجود ندارد كه هر چه می‌كند درست باشد و هرگز خطايی از او سر نزند» (جامعه فصل 7 آیه 20). یوحنا خیلی روشن تر این مسئله را بازگو می کند: «اگر بگوييم گناهی نداريم، خود را فريب می‌دهيم و از حقيقت گريزانيم» (اول یوحنا فصل 1 آیه 8).

همه کودکان با ذات گناه آلود به دنیا می آیند. داوود می گوید که در نطفه گناهکار بوده است: «من از بدو تولد گناهكار بوده‌ام، بلی، از لحظه‌ای كه نطفهٔ من در رحم مادرم بسته شد آلوده به گناه بوده‌ام» (مزامیر فصل 51 آیه 5). او در جای دیگر می گوید، «اشخاص بدكار در تمام زندگی خود منحرف هستند؛ از روز تولد لب به دروغ می‌گشايند» (مزامیر فصل 58 آیه 3).

ذات گناه آلود از کجا سرچشمه می گیرد؟ کتاب مقدس می گوید خداوند انسان را خوب و بدون ذات گناه آلود آفرید: «پس خدا انسان را شبيه خود آفريد. او انسان را زن و مرد خلق كرد» (پیدایش فصل 1 آیه 27). اما در پیدایش فصل 3 می خوانیم که آدم و حوا از دستور خدا نافرمانی کردند؛ به همین دلیل، گناه وارد ذات آنها شد. آنها بلافاصله از کاری که انجام دادند شرمگین شدند و خود را از خداوند پنهان کردند (پیدایش فصل 3 آیه 8). فرزند آدم شبیه او شد و ویژگی های پدرش را به ارث برد (پیدایش فصل 5 آیه 3). ذات گناه آلود خودش را در همان ابتدا نشان داد: اولین فرزند آدم و حوا، یعنی قائن، به اولین قاتل تبدیل شد (پیدایش فصل 4آیه 8).

ذات گناه آلود نسل به نسل به همه انسان ها منتقل شد: «وقتی آدم گناه كرد، گناه او تمام نسل بشر را آلوده ساخت و باعث شيوع مرگ در سراسر جهان شد. در نتيجه، همه چيز دچار فرسودگی و تباهی گشت، چون انسانها همه گناه كردند» (رومیان فصل 5 آیه 12). این آیه همچنین نشان دهنده این حقیقت ناراحت کننده است که گناه در نهایت به مرگ منتهی می شود (همچنین نگاه کنید به رومیان فصل 6 آیه 23 و افسسیان فصل 2 آیه 1).

نتایج دیگری که گناه به بار می آورند دشمنی با خدا و نادیده گرفتن حقیقت اوست. پولس می گوید، « زيرا طبيعت گناه‌آلود ما، بر ضد خداست و هرگز از احكام خدا اطاعت نكرده و نخواهد كرد. از اين رو، آنانی كه عنان زندگی‌شان در دست طبيعت كهنهٔ گناه‌آلودشان است و هنوز در پی خواهشهای ناپاک سابق خود هستند، نمی‌توانند خدا را راضی كنند» (رومیان فصل 8 آیه های 7 تا 8). و «اما شخص بی‌ايمان قادر نيست افكار و اسرار خدا را كه روح‌القدس به ما می‌آموزد، درک كند و بپذيرد. اين امور به نظر او پوچ و بی‌معنی می‌آيند، زيرا فقط آنانی كه روح خدا در وجودشان قرار دارد، می‌توانند مقصود او را درک كنند؛ اما سايرين قادر نيستند اين مطالب را بفهمند» (اول قرنتیان فصل 2 آیه 14).

تنها یک شخص در تاریخ بشر این ذات گناه آلود را به ارث نبرد و آن شخص عیسی مسیح بود. تولد او از باکره این امکان را فراهم کرد که طبیعت گناه آلود انسان را به ارث نبرد. او یک زندگی کاملا عاری از گناه و بی نقص داشت. او پاک و مقدس (اعمال رسولان فصل 3 آیه 14) و بی گناه بود (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21). این حقیقت باعث شد تا عیسی مسیح بتواند قربانی کامل و بی نقصی برای گناهان ما باشد، «بلكه خون گرانبهای مسيح بود كه همچون بره‌ای بی‌گناه و بی‌عيب قربانی شد» (اول پطرس فصل 1 آیه 19). جان کالوین این مطلب را به این شکل می گوید: «قطعا قدرت نجات دهنده عیسی مسیح بسیار بیشتر از قدرت گناه نابود کننده آدم است.»

ما از طریق ایمان به عیسی مسیح دوباره متولد می شویم. «زندگی جسمانی را انسان توليد می‌كند، ولی زندگی روحانی را روح خدا از بالا می‌بخشد» (یوحنا فصل 3 آیه 6). ما از نسل آدم همراه با ذات گناه آلود وارد این دنیا می شویم، اما وقتی به مسیح ایمان می آوریم دوباره متولد می شویم و طبیعت جدید را به ارث می بریم: «كسی كه از آنِ مسيح می‌گردد، تبديل به شخص جديدی می‌شود. او ديگر آن انسان قبلی نيست؛ او زندگی كاملاً تازه‌ای را آغاز كرده است» (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17).

ما با دریافت مسیح، ذات گناه آلود خود را از دست نمی دهیم. کتاب مقدس می گوید گناه در وجود ما باقی می ماند و نبرد بین طبیعت کهنه و جدید تا پایان زندگی زمینی ادامه خواهد داشت. پولس از نبرد روحانی خودش صحبت می کند (رومیان فصل 7 آیه های 15 تا 25). اما خداوند در این جنگ روحانی حامی و حافظ ما است. روح خدا درون ایمانداران ساکن می شود و به آنها قدرت غلبه بر ذات گناه آلود را می دهد. «هر كه به خانوادهٔ خدا ملحق می‌شود و فرزند خدا می‌گردد، به راه گناه نمی‌رود، زيرا او از طبيعت و حيات الهی برخوردار می‌شود. بنابراين، ديگر نمی‌تواند گناه كند، زيرا در او زندگی تازه‌ای شكل گرفته است كه از خدا جريان می‌يابد» (اول یوحنا فصل 3 آیه 9). برنامه نهایی خداوند برای ما این است که زمان ملاقات با مسیح کاملا پاک شده باشیم (اول تسالونیکیان فصل 3 آیه 13، اول یوحنا فصل 3 آیه 2).

عیسی مسیح با فداکاری بر روی صلیب، خشم خدا از گناه را فرونشاند و پیروزی بر گناه را برای ایمانداران فراهم کرد: «او بر روی صليب، بار گناهان ما را بر دوش گرفت تا ما بتوانيم از چنگ گناه رهايی يافته، زندگی پاكی داشته باشيم. زخمهای او نيز دوای دردهای ما گرديد» (اول پطرس فصل 2 آیه 24). عیسی مسیح با رستاخیز خود به همه کسانی که در اسارت بدن فاسد می باشند، حیات بخشید. کسانی که دوباره متولد شده اند حال باید «طبيعت كهنه و گناهكار خود را برای گناه مرده بدانيد، اما بوسيلهٔ عيسی مسيح خود را برای خدا زنده تصور كنيد» (رومیان فصل 6 آیه 11)

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ذات گناه آلود چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries