settings icon
share icon
سوال

آیا ما هر روز گناه می کنیم؟ آیا ممکن است که در طول روز اصلا گناه نکنیم؟

جواب


گرچه آیه ای در کتاب مقدس وجود ندارد که بگوید ما هر روز مرتکب گناه می شویم، اما آیه هایی وجود دارند که طبیعت گناه آلود ما و احتمالا ارتکاب گناه در هر لحظه را به ما یادآوری می کنند. «وقتی آدم گناه كرد، گناه او تمام نسل بشر را آلوده ساخت و باعث شيوع مرگ در سراسر جهان شد. در نتيجه، همه چيز دچار فرسودگی و تباهی گشت، چون انسانها همه گناه كردند» (رومیان فصل 5 آیه 12). «من از بدو تولد گناهكار بوده‌ام، بلی، از لحظه‌ای كه نطفهٔ من در رحم مادرم بسته شد آلوده به گناه بوده‌ام» (مزامیر فصل 51 آیه 5). این را هم می دانیم که ما هر روز دستورات خداوند را کم و بیش نقض می کنیم. برای مثال، چه کسی می تواند ادعا کند که خدا را با تمامی قلب، فکر و جان خود در همه ثانیه های یک روز دوست داشته است؟ هیچکس، با وجواینکه دوست داشتن خدا بزرگترین دستور است (متی فصل 22 آیه های 36 تا 38). هیچ کسی نمی تواند در تک تک لحظات یک روز خداوند را دوست داشته باشد، بنابراین این گناهی است که همه مسیحیان مرتکب آن می شوند.

آیه ای در کتاب مقدس وجود دارد که فریبکاری ذات کهنه ما را یادآوری می کند، این موضوع احتمالا به ارتکاب گناه به صورت روزانه اشاره می کند. «هيچ چيز مانند دل انسان فريبكار و شرور نيست؛ كيست كه از آنچه در آن می‌گذرد آگاه باشد؟» (ارمیا فصل 17 آیه 9). حتی نبرد با طبیعت نفسانی، پولس را هم آشفته کرده بود. « هيچ چيز مانند دل انسان فريبكار و شرور نيست؛ كيست كه از آنچه در آن می‌گذرد آگاه باشد؟ اما چيزی در عمق وجودم، در طبيعت نفسانی من هست كه با فكرم در جنگ و جدال می‌باشد و در اين مبارزه پيروز می‌شود و مرا بردهٔ گناه می‌سازد، گناهی كه هنوز در درون من وجود دارد» (رومیان فصل 7 آیه های 22 تا 23). گنجایش ارتکاب گناه، فریاد و ناله پولس را درآورد، « وای كه در چه تنگنای وحشتناكی گرفتار شده‌ام! چه كسی می‌تواند مرا از چنگ اين طبيعت مرگبار آزاد كند؟ » (رومیان فصل 7 آیه 24).

سلیمان نه تنها می دانست که او و همه ی ما پتانسیل گناه را داریم، بلکه به طور روزمره از این پتانسیل استفاده می کنیم. او در دعای خود می گوید، «اگر قوم تو نسبت به تو گناه كنند و كيست كه گناه نكند؟ ...» (اول پادشاهان فصل 8 آیه 46). سلیمان دوباره این موضوع را در کتاب جامعه تکرار می کند: «در دنيا آدم كاملاً درستكاری وجود ندارد كه هر چه می‌كند درست باشد و هرگز خطايی از او سر نزند» (جامعه فصل 7 آیه 20). گرچه این آیه ها دقیقا به گناه روزانه اشاره نمی کنند، اما به ما هشدار می دهند که تصور نکنیم هیچ گناهی در طی یک روز مرتکب نمی شویم.

خبر خوب این است که دیگر نیازی به جنگ ابدی با گناه نیست. ما در حال حاضر از مجازات گناه رهایی پیدا کرده ایم و روزی می رسد که همراه با عیسی مسیح در بهشت خواهیم بود واز حضور و اسارت گناه نیز آزاد خواهیم شد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا ما هر روز گناه می کنیم؟ آیا ممکن است که در طول روز اصلا گناه نکنیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries