settings icon
share icon
سوال

آیین شینتو چیست؟

جواب


شینتو یک آیین کاملا ژاپنی است که ریشه در تاریخ باستانی ژاپن دارد و یکی از قدیمی ترین ادیان جهان به شمار می رود. ژاپنی ها عشق شگفت انگیزی به سرزمینشان دارند و معتقدند که جزایر ژاپن اولین آفرینش الهی بوده است. در واقع، شینتوئیسم تعلیم می دهد که هیچ سرزمین دیگری الهی نیست و این ژاپن را در دنیا منحصر به فرد می کند. جای تعجب نیست که آیین شینتو در خارج از ژاپن رواج ندارد.

دو عقیده اصلی شینتو این است که ژاپن سرزمین خدایان است و مردم ژاپن فرزندان خدایان هستند. مفهوم مردم ژاپن به عنوان فرزندان الهی و سرزمین الهی باعث شده تا آنها به این باور برسند که بر بقیه کشورها و انسان ها برتری دارند. به جز فرقه های خاصی از شینتو؛ این دین موسس، کتاب مقدس و یا اصول ایمانی ندارد. پرستش در یکی از معابد شینتو در ژاپن انجام می شود، گرچه بسیاری از ژاپنی ها در خانه های خود محراب دارند که برای یکی یا چند خدا است.

کلمه شینتو از واژه چینی شن تائو می آید و به معنی «راه خدایان» است. ویژگی اصلی شینتو تفکر «کامی» است، که به معنای قدرت مقدس در اشیاء و جانداران می باشد. در شینتو این عقیده وجود دارد که خدایان و ارواح در طبیعت وجود دارند. تعداد خدایان شینتو بیش از آن است که بتوان برای آنها سلسله مراتب قائل شد اما ایزد بانوی خورشید (اماتراسو) بی نهایت قابل احترام است و معبد بزرگ او در 200 مایلی جنوب غربی توکیو قرار دارد. شینتو می گوید که مردم ژاپن فرزندان کامی هستند.

دین شینتو کاملا در تضاد با مسیحیت قرار دارد. اول از همه، این ایده که مردم ژاپن و سرزمینشان برتر از همه هستند در تضاد با گفته کتاب مقدس است که می گوید یهودیان قوم منتخب خدا می باشند: «چون شما قوم مقدسی هستيد كه به خداوند، خدايتان اختصاص يافته‌ايد. او از بين تمام مردم روی زمين شما را انتخاب كرده است تا برگزيدگان او باشيد» (تثنیه فصل 7 آیه 6). با این وجود، گرچه یهودیان قوم منتخب خدا هستند اما هرگز برتر از دیگر مردمان در نظر گرفته نشده اند و کتاب مقدس نمی گوید که آنها فرزندان خدایان می باشند.

دوم اینکه، کتاب مقدس به روشنی می گوید فقط یک خدا وجود دارد: «من خداوند هستم و غير از من خدايی نيست. زمانی كه مرا نمی‌شناختی، من به تو توانايی بخشيدم» (اشعیا فصل 45 آیه 5). کتاب مقدس همچنین به ما می گوید که خدا یک نیروی غیر شخصی نیست بلکه او پدر مهربان کسانی است که به او احترام می گذارند (دوم قرنتیان فصل 6 آیه های 17 تا 18). او به تنهایی جهان را آفرید و آن را با قدرت اداره می کند. این ایده که خدایان درون سنگ ها، درختان و حیوانات زندگی می کنند دو اشتباه دارد: چندخداگرایی (اعتقاد به خدایان متعدد ) و زنده انگاری (باور به اینکه خدایان در اشیاء حضور دارند). اینها همه دروغ هایی از سمت پدر دروغ یعنی شیطان می باشند، بنابراین ما باید «هشيار و مراقب باشيد، زيرا دشمن شما، شيطان، همچون شيری گرسنه، غُرّان به هر سو می‌گردد تا طعمه‌ای بيابد و آن را ببلعد» (اول پطرس فصل 5 آیه 8).

شینتوئیسم باعث غرور و احساس برتری در مردم ژاپن می شود. چنین چیزی در کتاب مقدس محکوم شده است. خداوند از غرور متنفر است برای اینکه غرور دقیقا همان چیزی است که مانع جستجوی خداوند توسط انسان می شود (مزامیر فصل 10 آیه 4). به علاوه، عقیده خوبی ذاتی و الوهیت مردم ژاپن باعث می شود که نیازی به نجات دهنده نداشته باشند. ایده عدم نیاز به نجات دهنده، پیامد طبیعی در نظرگرفتن سرچشمه الهی یک نژاد خاص است. کتاب مقدس بی پرده می گوید «زيرا همه گناه كرده‌اند و هيچكس به آن كمال مطلوب و پرجلالی كه خدا انتظار دارد، نرسيده است» (رومیان فصل 3 آیه 23)، به این معنی که همه ما محتاج یک نجات دهنده که عیسی مسیح است هستیم، و «در زير اين آسمان، نام ديگری وجود ندارد كه مردم بتوانند توسط آن از گناهان نجات يابند» (اعمال رسولان فصل 4 آیه 12).

در حالی که شینتو می گوید کامی می تواند با کسانی همدل شود که شایستگی آن را از طریق پالایش آیینی پیدا کرده اند اما کتاب مقدس می گوید که خداوند برای همه کسانی که از او طلب بخشش می کنند حاضر است. هیچ میزانی از تطهیر شخصی (نوعی رستگاری که با انجام کارهای خوب بدست می آید) یک فرد را شایسته حضور خداوند نمی کند. تنها ایمان به عیسی مسیح و خونی که برای بخشش گناهان ما بر روی صلیب از او ریخته شد ما را مورد قبول خدا خواهد کرد. « زيرا خدا بار گناهان ما را بر دوش مسيح بی‌گناه گذاشت، تا ما به عنوان پيروان او، آن طور كه مورد پسند خداست، نيک و عادل شويم » (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیین شینتو چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries