settings icon
share icon
سوال

شکوه شکینا چیست؟

جواب


واژه شکینا در کتاب مقدس نیامده است اما به مفهوم آن اشاره شده است. کاهنان یهودی این اصطلاح را (افزون بر کتاب مقدس) ابداع کردند که شکلی از یک کلمه عبری به معنی «او ساکن شده است» می باشد و نشان دهنده حضور یا سکونت خدا در روی زمین است. شکینا اولین بار زمانی دیده شد که اسرائیلی ها سوکوت را در راه فرار از مصر ترک کردند: «پس قوم اسرائيل سوكوت را ترک كرده، در ايتام كه در حاشيهٔ صحرا بود، خيمه زدند. در اين سفر، خداوند ايشان را در روز به‌وسیلهٔ ستونی از ابر و در شب بوسيلهٔ ستونی از آتش هدايت می‌كرد. از اين جهت هم در روز می‌توانستند سفر كنند و هم در شب. ستونهای ابر و آتش لحظه‌ای از برابر آنها دور نمی‌شد» (خروج فصل 13 آیه های 20-22).

در خروج فصل 33، خدا از ستون ابر با موسی صحبت کرد و به او اطمینان داد که همراه اسرائیلی ها حضور خواهد داشت (آیه9). آیه 11 می گوید موسی رو در رو با خدا صحبت کرد اما وقتی از خدا اجازه خواست تا جلال او را ببیند به موسی گفت، «من نخواهم گذاشت چهرهٔ مرا ببينی، چون انسان نمی‌تواند مرا ببيند و زنده بماند » (آیه 20). بنابراین ظاهرا دیدن تجلی قابل مشاهده شکوه خدا ( به بیانی چهره خدا) غیرممکن بود. وقتی موسی از او درخواست کرد تا جلال و شکوه او را ببیند خداوند موسی را در شکاف صخره قرار داد و با دستش او را پوشاند و عبور کرد. سپس دستش را برداشت و موسی او را از پشت سر دید. این مطلب گویای این حقیقت است شکوه خدا بسیار شگفت انگیزتر و قدرتمندتر از آن که انسان بتواند آن را به طور کامل ببیند.

تجلی حضور قابل مشاهده خداوند را نه تنها اسرائیلی ها بلکه مصریان نیز دیده بودند: «در سپيده دم، خداوند از ميان ابر و آتش بر لشكر مصر نظر انداخت و آنها را آشفته كرد. چرخهای همهٔ عرابه‌ها از جا كنده شدند چنانكه به سختی می‌توانستند حركت كنند. مصری‌ها فرياد برآوردند: «بياييد فرار كنيم، چون خداوند برای اسرائیلی‌ها با ما می‌جنگد» (خروج فصل 14 آیه های 24-25). تنها حضور شکوه شکینای خداوند کافی بود تا دشمنانش متقاعد شوند که با او نمی توان درافتاد.

در عهد جدید، عیسی مسیح محل سکونت جلال و شکوه خداوند است. کولسیان فصل 2 آیه 9 به ما می گوید، «در مسيح طبيعت و ذات الهی، به طور كامل، در يک بدن انسانی ظاهر شده است» این حقیقت باعث شد تا او به فیلیپ بگوید، « هر كه مرا ببيند، خدای پدر را ديده است» (یوحنا فصل 14 آیه 9). در عیسی مسیح، شخص دوم تثلیث، تجلی خود خداوند است. گرچه جلال او پوشانده شده بود اما با این وجود عیسی مسیح حضور خدا روی زمین بود. تجلی حضور خداوند درست مانند خیمه ساده عبادت قبل از اینکه معبد اورشلیم ساخته شود، در وجود یک مرد معمولی و ساده (عیسی مسیح) نیز ساکن بود و حضور داشت. « ... اما در نظر ما او زيبايی و جلوه‌ای نداشت كه مشتاقش باشيم » (اشعیا فصل 53 آیه 2). اما وقتی به بهشت می رویم، پدر و پسر را با همه شکوه و جلال شان خواهیم دید و شکینا دیگر بر ما پوشیده نیست (اول یوحنا فصل 3 آیه 2).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

شکوه شکینا چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries