settings icon
share icon
سوال

آیا ایرادی دارد که زن و شوهر فقط برای لذت، رابطه جنسی برقرار کنند؟

جواب


موضع کتاب مقدس درباره اصل رابطه جنسی بسیار مشخص و واضح است: خداوند دو جنس و گرایش جنسی را با همه پیچیدگی های جسمانی، عاطفی و روحانی آن خلق کرد. البته که رابطه جنسی برای تولید مثل و بقای نژاد بشر بکار می رود، اما این تنها هدف آن نیست. رابطه جنسی لذت بخش است و کمک می کند تا بین زن و شوهر پیوند به وجود بیاید. برخی از مردم با مسئله لذت بخش بودن رابطه جنسی مبارزه می کنند. آیا ایرادی دارد که زن و شوهر فقط برای لذت، رابطه جنسی برقرار کنند و یا فقط باید برای تولید مثل انجام شود؟

به دلیل فراگیر شدن پورنوگرافی و ترویج انحرافات جنسی، برخی از مردم، که شامل مسیحیان واقعی نیز می شوند، معتقدند که رابطه جنسی برای لذت بردن کار اشتباهی است. آنها از لذت رابطه جنسی احساس گناه می کنند و آن را محدود به تولید مثل می دانند؛ رابطه جنسی برای آنها فقط به این دلیل قابل تحمل است که تنها راه بچه دار شدن است. چنین دیدگاهی کتاب مقدسی نیست. رابطه جنسی حتی برای لذت گناه تلقی نمی شود. انحراف جنسی (رابطه جنسی خارج از ازدواج بر اساس تعریف خداوند) اشتباه است، اما رابطه جنسی بین زن و شوهر کار اشتباهی نیست. «به ازدواج خود و به عهد و پيمانی كه بسته‌ايد وفادار باشيد، و پيوند زناشويی‌تان را از آلودگی دور نگاه داريد، زيرا خدا افراد فاسد و زناكار را حتماً مجازات خواهد كرد» (عبرانیان فصل 13 آیه 4).

لذت جنسی زن و شوهر به همان اندازه ای گناه دارد که آن زن و شوهر از خوردن یک دسر شکلاتی با هم لذت می برند. هدف اصلی از خوردن دسر شکلاتی، زنده ماندن و یا مواد غذایی درون آن نیست بلکه هدف اصلی لذت بردن است. تا زمانی که یک زوج، حد و مرزها را در خوردن دسر شکلاتی نگه دارند، لذت بردن از آن ایرادی ندارد. اما اگر برای خوردن شکلات حریص باشند، پرخوری کنند، فقط شکلات بخورند، شکلات را بدزدند، اینجاست که مشکل پیش می آید. اما تنها لذت بردن از آن دسر ایرادی ندارد.

یکی از کتاب های عهد قدیم به تفصیل به موضوع لذت از رابطه جنسی پرداخته است. غزل غزل های سلیمان به جزئیات شب اول ازدواج می پردازد و تمثیل هایی برای تعدیل کردن آن جزئیات به کار می برد؛ بر اساس یک سنت قدیم، پسران یهودی تا قبل از سن 12 سالگی نمی توانستند این کتاب را بخوانند. تصویرپردازی های زیبای فصل چهارم با به کار گرفتن منظره های طبیعی، لذت و آرامش را به تصویر می کشند. این کاری نیست که یک زوج برای تولید مثل انجام دهند؛ بلکه زمانی را به تصویر می کشد که زن و شوهر یکدیگر را به آغوش می کشند و از هم لذت می برند. آنها رابطه جنسی را به منظور لذت بردن از آن برقرار می کنند.

ساختار بدن انسان به گونه ای است که بحث لذت جنسی را کاملا قابل قبول می داند. خداوند بدن ما را به گونه ای طراحی کرده که تحریک نقاط خاصی باعث لذت شوند. او می توانست ما را طوری خلق کند که میلی به رابطه جنسی و احساس لذت از آن نداشته باشیم، اما او این کار را نکرد. او رابطه جنسی را در اختیار ما قرار داد تا نه تنها تولید مثل کنیم بلکه از آن لذت هم ببریم. خداوند رابطه جنسی را لذت بخش طراحی کرد.

از نظر کتاب مقدس، زن و شوهر باید رابطه جنسی داشته باشند: «زن و مرد بايد وظايف زناشويی خود را نسبت به يكديگر انجام دهند. دختری كه ازدواج می‌كند، ديگر اختيار كامل بدن خود را ندارد، بلكه شوهرش نيز بر آن حقی دارد. همچنين شوهر بر بدن خود اختيار كامل ندارد، زيرا همسرش نيز بر آن حقی دارد. بنابراين، شما زوجها از رابطهٔ زناشويی با يكديگر پرهيز نكنيد، مگر برای مدتی محدود و با توافق طرفين، تا بتوانيد به طور كامل خود را وقف روزه و عبادت نماييد. اما بعد از اين مدت، روابط عادی زناشويی را از سر گيريد، تا مبادا شيطان شما را به علت عدم تسلط بر نفس، در وسوسه اندازد» (اول قرنتیان فصل 7 آیه های 3 تا 5). بر اساس این متن، حالت طبیعی ازدواج این است که زن و شوهر به طور منظم با هم رابطه جنسی برقرار کنند. پرهیز از رابطه جنسی برای مدتی محدود که در این متن به آن اشاره شده به معنی جلوگیری از بچه دار شدن نیست بلکه فقط به معنی قطع رابطه جنسی برای مدتی محدود و با توافق طرفین است. اگر زن و شوهری رابطه جنسی به قصد لذت بردن از یکدیگر انجام نمی دهند، پس مشکلی در رابطه زناشویی آنها وجود دارد.

رابطه جنسی چه برای تولید مثل و چه برای لذت بردن، هدیه ازدواج از طرف خداوند به زن و شوهر است. اشتیاق به رابطه جنسی و لذت از آن را خداوند آفریده است، خداوند ازدواج را قرار داد تا این حس و اشتیاق را ارضاء کنیم. فراموش نکنیم که خدا رابطه جنسی را برای ما خلق کرد و احساساتی را قرار داد تا همراه این رابطه باشند؛ لذت بردن از آن هم در نظر گرفته شده است. ما نباید به شیطان و دروغ های او اجازه دهیم که ما را از لذت بردن از همسر خود محروم کند و به جای آن ما را به سمت لذت های جنسی تقلبی خارج از ازدواج بکشاند. لذتی که خدا برای ما قرار داده، سازنده و ارضاء کننده می باشد؛ اما جعلیات شیطان پوچ و مخرب هستند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا ایرادی دارد که زن و شوهر فقط برای لذت، رابطه جنسی برقرار کنند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries