settings icon
share icon
سوال

آیا شرکت کردن زن و شوهر در کلیساهای جداگانه کار اشتباهی است؟

جواب


شرکت کردن یک زن و یک مرد در دو کلیسای جداگانه رایج تر از آن چیزی است که تصور می شود. فرزندان نیز در چنین خانواده هایی تمایل به شرکت در کلیساهای جداگانه را دارند، این روند باعث به وجود آمدن شکاف در خانواده می شود که هرگز فرایند سالمی نخواهد بود. برای بررسی درست یا غلط بودن شرکت زن و شوهر در دوکلیسای مجزا ابتدا باید نگاهی به مقوله ازدواج به عنوان رابطه ای که خدا بنیان نهاده بیندازیم.

پیدایش فصل 2 آیه 24 به ما می گوید خداوند مرد و زن را آفرید تا در ازدواج یک «تن» شوند، نه دو تنی که هریک راه خودش را می رود. اتحادی که در ازدواج وجود دارد منحصر به فرد و مقدس است. علاوه بر این، ازدواج تصویری از رابطه مسیح و کلیسا (ایمانداران) است (افسسیان فصل 5 آیه های 31-32). پیوند زناشویی بین یک زن و یک مرد نمادی از پیوند بین عیسی مسیح و ایماندارانی است که جانش را برای آنها فدا کرد. عیسی مسیح، عهد جاودانه ی مقدس و پاک است، پس ازدواج هم باید مانند او مقدس، پاک و جدانشدنی باشد. پیوند و اتحاد بین دو انسان (یک زن و یک مرد) در دنیای روحانی زمانی به اوج خود می رسد که فکر هر دو در رابطه با عقاید مسیحیت (خدا، مسیح، گناه، رستگاری، بهشت/جهنم و غیره) به یک فکر تبدیل شود. این شناخت و درک متحد از طریق روح القدس، زن و شوهر را به شکل منحصر به فردی متحد می کند.

سلیقه زن و شوهر می تواند در انتخاب موسیقی، موعظه، روش پرستش، برنامه کودکان و غیره متفاوت باشد. اما هیچیک از این موارد آنقدر مهم نیستند که باعث شرکت آنها در دو کلیسای مختلف شوند. اگر هر دو کلیسا بر اساس آموزش های کتاب مقدس هستند و به مسیح احترام گذاشته می شود، دلیلی وجود ندارد که زن و شوهر انعطاف بیشتری به خرج ندهند و ترجیحات شخصی خود را کنار نگذارند. حتی گزینه بهتر این است که زن و شوهر مسیحی به دنبال کلیسایی بگردند که در آن کلام خدا به عنوان تنها راهنمای ایمان و عمل است، جایی که همه اعضای خانواده بتوانند انجیل واقعی عیسی مسیح را یاد بگیرند و با ایمانداران هم فکر خود معاشرت کنند. شوهر مسیحی به عنوان رئیس روحانی خانواده باید تصمیم نهایی را بگیرد و نظر همسر خود را هم با عشق و احترام بررسی کند.

متاسفانه مسئله شرکت در دو کلیسای مجزا زمانی اتفاق می افتد که یکی از همسران به عنوان یک کاتولیک بزرگ شده است و دیگری به عنوان یک پروتستان. در چنین مواردی بهتر است که آن زن و مرد با هم ازدواج نکنند. لطفا این مقاله را مطالعه کنید: «آیا مسیحیانی که از دو فرقه هستند می توانند با هم ازدواج کنند یا قرار بگذارند؟» اگر ازدواج صورت گرفته است، زن و شوهر باید سعی کنند به اتحاد روحانی برسند. زن و شوهری که پشت عقاید خود سنگر می گیرند معمولا نمی توانند به صلح و آشتی دست پیدا کنند، اما با خداوند همه چیز ممکن است. یک زوج در چنین موقعیتی ممکن است مجبور شوند در کلیساهای متفاوتی شرکت کنند، مخصوصا اگر یکی یا هر دوی آنها عقاید همسر خود را غیر کتاب مقدسی می داند. در چنین موقعیتی، هر دو طرف باید دعا کنند تا حقیقت برایشان آشکار شود و اتحاد روحانی حاصل گردد.

تضادهای اعتقادی در یک خانواده باید قبل از اینکه اتحاد واقعی روحانی بین زن و مرد شکل بگیرد، حل و فصل شوند. زوجی که در کلیساهای متفاوتی شرکت می کنند باید به هرآنچه از کتاب مقدس فرا می گیرند عمل کنند و هرچیزی که بر ضد کتاب مقدس است را بلافاصله رد کنند. آنها باید «به دقت به آنها گوش فرا دهيد، و اگر تشخيص داديد كه از جانب خدا هستند، آنها را بپذيريد» (اول تسالونیکیان فصل 5 آیه 21).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا شرکت کردن زن و شوهر در کلیساهای جداگانه کار اشتباهی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries