settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره خود ارزشی چه می گوید؟

جواب


کتاب مقدس مطالب بسیار زیادی درباره ارزش و اعتبار ما در نظر خدا گفته است. پیدایش فصل 1 آیه های 26-27 می گوید که ما به شکل خدا (به شکل خود خدا) آفریده شده ایم. مزامیر فصل 139 آیه های 13-16 می گوید، ما به طرز شگفت انگیزی آفریده شده ایم، خدا از همه لحظه های زندگی ما قبل از تولد آگاهی دارد، این متن تاکید و تایید می کند که خدا از قبل برای زندگی ما برنامه دارد. افسسیان فصل 1 آیه 4 می گوید، خدا حتی ما را قبل از آفرینش جهان انتخاب کرد تا فرزندان او باشیم، و در افسسیان فصل 1 آیه های 13-14 به ما گفته می شود که متعلق به خدا هستیم، برگزیده شده ایم تا شکوه او را ستایش کنیم و وارثان او در بهشت باشیم.

به ترکیب این عبارت ها دقت کنید: «آفریده شده ایم»، «به طور شگفت انگیزی به وجود آمده ایم»، «نوشته شده است»، «خداوند فرزندان خود را برگزیده است»، «ما متعلق به خدا هستیم» و «ارث و پاداش آسمانی داریم.» همه این عبارت ها در یک چیز مشترک هستند: کارهایی توسط خدا در ما و برای ما انجام شده است. این کارها را ما برای خودمان انجام نداده ایم، آنها به دست نیاورده ایم و یا شایستگی آنها را نداریم. در واقع به ما «همهٔ بركات آسمانی را به ما ارزانی داشته، به اين دليل كه ما از آن مسيح هستيم» (افسسیان فصل 1 آیه 3). بنابراین به این نتیجه می رسیم که ارزش ما به خاطر خود ما نیست، بلکه خدا این ارزش را به ما داده است. ما ارزش بی انتهایی برای او داریم، چون او با قربانی کردن پسرش بر روی صلیب بهای بی نهایت سنگینی برای ارزش دادن به ما پرداخت.

کتاب مقدس به ما می گوید، «اما ببينيد خدا چقدر ما را دوست داشت كه با وجود اينكه گناهكار بوديم، مسيح را فرستاد تا در راه ما فدا شود» (رومیان فصل 5 آیه 8). در واقع، ما در گناه مرده بودیم (افسسیان فصل 2 آیه 1). مرده چه ارزشی دارد؟ هیچ. خداوند راستی و پاکی خود را به ما نسبت داد (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21) نه به این دلیل که ما ارزش آن را داشتیم، چراکه ما بی ارزش، دوست نداشتنی بودیم و نمی توانستیم به خودمان ارزش بدهیم. اما معجزه ای که در اینجا رخ می دهد این است که او علیرغم شرایط ما را دوست داشت (یوحنا فصل 3 آیه 16) و به همین دلیل در حال حاضر بی نهایت ارزشمند هستیم.

یوحنا فصل 1 آیه 12 به ما می گوید، خداوند کسانی که به مسیح ایمان می آورد را به فرزندی خود می پذیرد. اول یوحنا فصل 1 آیه 9 می گوید، او به قول داده اگر توبه کنیم گناهان ما را می بخشد و ما را از هر ناراستی پاک می کند. اگر بر روی میزان عشق خدا و بهایی که برای آزادی ما پرداخت کرد، تمرکز کنیم، خودمان را همانگونه ای می بینیم که خدا می بیند، و در این زمان است که متوجه ارزش خود به عنوان فرزند خدای بزرگ می شویم.

خودارزشی ما در اکثر مواقع بر اساس چیزی است که مردم به ما می گویند، اما تنها مرجع اصلی تعیین ارزش ما عیسی مسیح است، و این حقیقت که او جان خود را بر روی صلیب برای ما فدا کرد، نشان دهنده میزان ارزش ما می باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره خود ارزشی چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries