settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره دفاع شخصی (دفاع از خود) چه می گوید؟

جواب


کتاب مقدس توضیح جامعی درباره دفاع شخصی (دفاع از خود) ارائه نداده است. برخی از متون به نظر می آید درباره صلح طلبی فرزندان خدا صحبت می کند (امثال فصل 25 آیه های 21-22، متی فصل 5 آیه 39، رومیان فصل 12 آیه 17). با این حال، متونی دیگری نیز هستند که دفاع از خود را تصدیق می کنند. دفاع از خود تحت چه شرایطی درست است؟

دفاع از خود به روش مناسب به خرد، شناخت و تدبیر انسان مرتبط است. عیسی مسیح در لوقا فصل 22 آیه 36 به باقیمانده شاگردانش می گوید، «اگر شمشير نداريد، بهتر است لباس خود را بفروشيد و شمشيری بخريد!» عیسی مسیح می دانست که شاگردان در معرض تهدید قرار دارند، بنابراین دفاع شخصی را مناسب دانست و تایید کرد. او پس از مدت زمان کوتاهی دستگیر شد، پطرس با شمشیر گوش یکی از ماموران را برید، اما عیسی مسیح پطرس را برای این کار سرزنش کرد (آیه های 49-51). چرا؟ پطرس با وجود شوق و غیرتی که برای دفاع از عیسی مسیح داشت، سد راه انجام خواست خدا شده بود. عیسی مسیح بارها به شاگردان خود گفته بود که باید دستگیر و محاکمه شده و بمیرد (به عنوان مثال متی فصل 17 آیه های 22-23). به عبارت دیگر، کار پطرس در آن موقعیت غیرعاقلانه بود. ما باید در مورد جنگیدن یا نجنگیدن، حکمت و خرد به خرج دهیم.

خروج فصل 22 سرنخ هایی درباره نظر خداوند در مورد دفاع شخصی می دهد: «اگر دزد در حين دزديدن گاو، گوسفند و يا الاغ دستگير شود بايد دو برابر ارزش حيوان دزديده شده جريمه بدهد. اگر دزد به هنگام شب در حين عمل دزدی كشته شود، كسی كه او را كشته است مجرم شناخته نمی‌شود، اما اگر اين قتل در روز واقع شود كسی كه او را كشته مجرم است» (خروج فصل 22 آیه های 2-4). دو اصل اساسی در این آیه عبارتند از حق مالکیت بر چیزی و دفاع از آن دارایی. حق کامل در دفاع از خود به شرایط و موقعیت بستگی دارد. هیچ کسی نباید عجولانه و سریع اقدام مرگباری بر علیه کسی انجام دهد، حتی اگر آن شخص قصد آسیب رساندن به او را داشته باشد. در قانون عهد قدیم، اگر کسی نیمه شب با یک دزد در خانه اش روبرو شود و شرایط طوری باشد که به کشته شدن دزد ختم شود، صاحبخانه نباید به عنوان یک قاتل محاکمه شود. اما اگر سرقت در روز اتفاق بیفتد و احتمال خواب بودن صاحبخانه خیلی کم باشد، قانون موسی کشتن آن دزد را ممنوع می کند. قانون موسی در اصل می گوید که صاحب خانه نباید سریعا برای کشتن یا حمله به دزد اقدام کند. در هر دو مورد دفاع از خود در نظر گرفته می شود، اما اقدام مرگبار باید آخرین واکنش باشد و فقط زمانی جایز است که صاحب خانه با حمله غافلگیرانه مواجه شده است و غافلگیری و دست پاچگی باعث قتل احتمالی بشود. قانون موسی در مورد حملات شبانه به صاحب خانه توصیه می کند که علیرغم غافلگیری ناشی از حمله شبانه، عمدا دست به واکنش مرگ باری بر علیه سارق نزند. از یک شخص خداشناس انتظار می رود تا در این مواقع سعی بر مهار مهاجم (دزد، در این مورد) داشته باشد و سریعا اقدام به کشتن او نکند.

پولس هم در موقعیت دفاع شخصی (گرچه غیر خشونت آمیز) قرار گرفت. او وقتی در خطر شلاق خوردن توسط رومیان در اورشلیم قرار گرفت، به رئیس ماموران گفت که شهروند روم است. مقامات بلافاصله رفتار خود را با پولس تغییر دادند، چراکه حتی به زنجیر کشیدن او هم بر خلاف قوانین روم بود. پولس در فیلیپی هم در این موقعیت قرار گرفت و خواهان عذرخواهی رسمی از طرف کسانی شد که حقوق شهروندی او را زیر پا گذاشتند (اعمال رسولان فصل 16 آیه های 37-39).

بیوه زن پیگیر در داستانی که عیسی مسیح نقل می کند، دست از سر قاضی بر نمی دارد تا به شکایت او رسیدگی کند (لوقا فصل 18 آیه 3). این بیوه زن از تلاش برای دفاع از حق خود از مرجع درست دست نکشید .

دستور عیسی مسیح مبنی بر «اگر به گونهٔ راست تو سيلی زند، گونهٔ ديگرت را نيز پيش ببر تا به آن نيز سيلی بزند» (متی فصل 5 آیه 39) به واکنش ما در برابر درگیرهای شخصی و جزئی مرتبط است. گاهی دفاع شخصی لازم است اما نه به شکل انتقام. مفهوم دستور عیسی مسیح مخالفت با عقیده «چشم در برابر چشم و دندان در برابر دندان» (آیه 38) است. دفاع شخصی یک اقدام تلافی جویانه در برابر آزردگی نیست. در واقع، بسیاری از آزردگی ها را می توان با عشق و تحمل حل کرد.

کتاب مقدس هرگز دفاع از خود را ممنوع نکرده است و ایمانداران حق دارند از خود و خانواده هایشان دفاع کنند. اما این حقیقت که ما اجازه دفاع از خود داریم اساسا به این معنی نیست که در هر موقعیتی باید آن را انجام دهیم. شناخت فکر و دل خداوند از طریق خواندن کلامش و تکیه بر حکمت آسمانی (یعقوب فصل 3 آیه 17) به ما کمک می کند تا در موقعیت های دفاع از خود، بهترین واکنش را نشان دهیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره دفاع شخصی (دفاع از خود) چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries