settings icon
share icon
سوال

چرا در جستجوی خداوند بودن مهم است؟

جواب


پولس در این نامه به کلیسای رم یه یکی از گفته های شگفت انگیز مزامیر اشاره می کند: «هیچ‌کس براستی دانا نیست؛ هیچ‌کس در جستجوی خدا نیست» (رومیان فصل 3 آیه 11). چگونه پولس و قبل از او داوود توانستند چنین حرف جامعی بزنند؟ از بین همه انسان ها حتی یک نفر هم وجود ندارد که در جستجوی خدا باشد؟ شکی نیست که میلیاردها انسان در جستجوی یک نوع خدایی بودند اما آنها همیشه در جستجوی خدای واقعی نبودند.

این موضوع مستقیما به گناه آدم و حوا مرتبط است که با فریب شیطان مرتکب آن شدند. در سرتاسر تاریخ بشر، فریب انسان توسط شیطان چنان کامل بوده که یک انسان معمولی تنها قادر به درک مقدار ناچیزی از حقیقت واقعی درباره خداوند می باشد. در نتیجه، تصورات و درک ما از خداوند به تیرگی کشیده شده است. تنها زمانی که خداوند تصمیم می گیرد خودش را به ما آشکار کند این تکه ها با باز شدن چشمان ما به روی حقیقت به یکدیگر می پیوندند، و سپس جستجوی واقعی خداوند امکان پذیر خواهد بود.

عیسی مسیح در یوحنا فصل 17 آیه 3 می گوید، «حیات جاویدان این است که تو را که یگانه خدای راستین هستی، و عیسی مسیح را که فرستاده‌ای، بشناسند.» عیسی مسیح در این آیه به ما می گوید تلاش مستمر ما برای جستجو کردن خداوند و تمایل برای شناخت بیشتر او، ماهیت و اساس یک زندگی واقعی و ابدی است. مهمترین افکاری که باید در ذهن ما جریان داشته باشند افکار خداوند است، برای اینکه آنها کیفیت و مسیر زندگی ما را مشخص می کنند. بنابراین در جستجوی خدا بودن مسئولیت همیشگی و امتیازی برای همه ی مسیحیان است.

ما این نکته را نیز می دانیم که در جستجوی خدا بودن همیشه ساده نیست، نه برای اینکه خداوند از ما گریزان است بلکه به این دلیل که افکار ما از فریب ها و کج فهمی هایی که شیطان منتشر کرده است، چیزی که فرهنگ و جامعه به ما القا کرده است و البته ذات گناه آلود خود ما و قدرت فریب دهندگی گناه لبریز شده اند (ارمیا فصل 17 آیه 9، یعقوب فصل 1 آیه های 13 تا 15). اما خبر خوب این است که همه ی این اعتقادات غلط از طریق شناخت خدا و برقراری رابطه با او پایان می گیرند. این فرایند وقتی آغاز می شود که برای نجات به عیسی مسیح ایمان می آوریم و به او اعتماد می کنیم. وقتی نجات پیدا می کنیم، روح القدس درون ما ساکن می شود و به ما کمک می کند خدا را بشناسیم و حتی قلب های ما را طوری تغییر می دهد که در طلب و جستجوی خداوند باشیم (افسسیان فصل 1 آیه های 13 تا 14؛ فیلیپیان فصل 1 آیه 6، فصل 2 آیه های 12 تا 13؛ رومیان فصل 8 آیه های 26 تا 30). رومیان فصل 12 آیه 2 توصیه می کند که، «رفتار و کردار و شیوهٔ زندگی مردم دنیا را تقلید نکنید، بلکه بگذارید خدا افکار و طرز فکرتان را دگرگون کند تا به انسانی جدید تبدیل شوید. آنگاه قادر خواهید شد ارادهٔ خدا را درک کرده، آنچه را که خوب و کامل و مورد پسند اوست، کشف کنید.» ما با خواندن کتاب مقدس حقیقت خداوند را کشف کرده و به جستجوی آن خواهیم رفت. ما هنگام دعا و پرستش نیز در واقع در جستجو و طلب خدا هستیم. ما هم به شکل انفرادی و هم دسته جمعی خدا را جستجو می کنیم. معاشرت با دیگر مسیحیانی که آنها نیز در جستجوی خدا هستند بسیار مهم است برای اینکه به ما در این راه کمک زیادی خواهد کرد (عبرانیان فصل 10 آیه های 24 تا 25).

دوم تواریخ فصل 15 آیه های 2 تا 4 بسیار آموزنده است. این متن در حدود دو هزار سال پیش برای انسان هایی مثل ما نوشته شده است: «روح خدا بر عزریا (پسر عودید) نازل شد و او به ملاقات آسا رفت. عزریا مردم یهودا و بنیامین و آسای پادشاه را مخاطب قرار داده، گفت: «به سخنانم گوش دهید! تا زمانی که شما با خداوند باشید، خداوند هم با شما خواهد بود. هر وقت که در طلب او برآیید، وی را خواهید یافت. ولی اگر او را ترک گویید، او نیز شما را ترک خواهد نمود. مدتهاست در اسرائیل، مردم خدای حقیقی را پرستش نکرده‌اند و کاهن واقعی نداشته‌اند تا ایشان را تعلیم بدهد. آنها مطابق شریعت خدا زندگی نکرده‌اند. اما هر وقت در سختی و پریشانی به سوی خداوند، خدای اسرائیل بازگشت نموده، به او روی آورده‌اند، او به داد ایشان رسیده است.»

دستور عملی که به آنها داده شد ساده بود: آنها هر زمانیکه صادقانه خدا را می طلبیدند، همه چیز خوب پیش می رفت اما وقتی اشتیاق و تمایل جستجوی خدا در آنها کم و در نهایت در کل خاموش میشد به گرفتاری و پریشانی دچار می شدند. گناه افزایش پیدا میکرد، اصول اخلاقی ضعیف می شدند، و در نهایت ارتباط با خدا قطع میشد. تذکراتی که به فرزندان خدا در آن زمان داده شد امروز به طور روشن و واضح در دسترس ماست: «اگر در جستجوی او باشید، شما را پیدا خواهد کرد.» این اصل مهم در سرتاسر کتاب مقدس به طور مکرر عنوان شده است (تثنیه فصل 4 آیه 29؛ ارمیا فصل 29 آیه 13؛ متی فصل 7 آیه 7؛ اعمال رسولان فصل 17 آیه 27؛ یعقوب فصل 4 آیه 8). نکته در اینجاست که وقتی به خدا نزدیک می شویم، او خودش را به ما آشکار می کند. خداوند از قلب های جستجوکننده فرار نمی کند.

«ولی اگر شما دوباره شروع به طلبیدن خداوند، خدایتان کنید، زمانی او را خواهید یافت که با تمام دل و جانتان او را طلبیده باشید.» (تثنیه فصل 4 آیه 29)

«و اگر با تمام وجود مرا بطلبید مرا خواهید یافت» (ارمیا فصل 29 آیه 13)

«درخواست کنید تا به شما داده شود؛ بجویید تا پیدا کنید؛ بکوبید تا در به روی شما باز شود» (متی فصل 7 آیه 7)

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا در جستجوی خداوند بودن مهم است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries