settings icon
share icon
سوال

آیا این کار که برای حفظ جان خود به صورت مخفیانه مسیحی باشیم غلط است؟

جواب


آیا کار نادرستی است که به علت ترس از انتقام و یا کشته شدن به طور مخفیانه مسیحی باشیم؟ آیا مسیحیان برای اعتراف به مسیحی بودن باید حاضر به کشته شدن نیز باشند؟ آیا برای حفظ جان خود باید ایمان خود را مخفی نگه داریم؟ این فقط یک سوال فرضی برای مسیحیانی می باشد، که در بدترین حالت یا مورد تمسخر قرار گرفته اند و یا به آنها توهین شده است. اما برای بعضی از مسیحیان در برخی از کشورها، این سوال بسیار جدی و واقعی است، جان آنها واقعا در خطر است. از یک طرف، نباید آنقدر که می خواهید، شجاع باشید تا جان خود و خانواده خود را در خطر بیندازید. از طرف دیگر، اولویت زندگی خود را بالاتر از خدمت، پرستش و اطاعت از مسیح قرار دهید. بنابراین با وجود این مطالب گفته شده، آیا برای حفظ جان خود باید ایمان خود را مخفی نگه داریم؟

عیسی مسیح پاسخ ما را می دهد «اگر كسی نزد مردم اعتراف كند كه به من ايمان دارد، من نيز از او نزد پدر آسمانی خود تعريف خواهم نمود. ولی اگر كسی پيش مردم مرا رد كند، من هم نزد پدر آسمانی خود، او را رد خواهم نمود. گمان مبريد كه آمده‌ام صلح و آرامش را بر زمين برقرار سازم. نه، من آمده‌ام تا شمشير را برقرار نمايم» (متی فصل 10 آیه های 32 تا 34). عیسی مسیح این مطلب را برای ما روشن کرده که «چون مردم دنيا از شما نفرت خواهند داشت. اما بدانيد كه پيش از اينكه از شما نفرت كنند، از من نفرت داشته‌اند. اگر به دنيا دل می‌بستيد، دنيا شما را دوست می‌داشت. ولی شما به آن دل نبسته‌ايد، چون من شما را از ميان مردم دنيا جدا كرده‌ام. به همين دليل از شما نفرت دارند» (یوحنا فصل 15 آیه های 18 تا 19). بنابراین، با وجود اینکه مخفی کردن ایمان مسیحی توسط بعضی ها برای حفظ جان خود قابل درک است، اما ایمان مخفیانه برای یک مسیحی گزینه ساده ای نیست.

کلمه «دنیا» در متن بالا از ریشه یونانی «کاسموس» می آید. این کلمه اشاره دارد به یک دنیای اهریمنی سقوط کرده و بی خدا و مردم بی بندوبار که قلب و افکارشان توسط شیطان اداره می شود (یوحنا فصل 14 آیه 30، اول یوحنا فصل 5 آیه 19، افسسیان فصل 2 آیه های 1 تا 3). شیطان از خدا متنفر است. همچنین از پیروان مسیح نیز متنفر است. مسیحیان هسته مرکزی خشم شیطان هستند. هدف او بلعیدن مسیحیان است (اول پطرس فصل 5 آیه 8، افسسیان فصل 6 آیه 11). جای تعجب نیست که حاکمان دنیا از ما متنفر هستند برای اینکه «ما از این دنیا نیستیم». دلیل آزار و اذیت و قتل مسیحیان برای ایمانشان این است که زندگی خداپسندانه ما، اعمال شرورانه این دنیا را محکوم می کند (امثال فصل 29 آیه 27). از همان ابتدا تا بوده همین بوده و اولین قتل صورت گرفته کشته شدن هابیل توسط قائن بود (پیدایش فصل 4 آیه های 1 تا 8). چرا قائن این کار را کرد؟ « زيرا كارهای خودش نادرست بود، ولی می‌دانست كه اعمال برادرش از اعمال خودش بهتر است» (اول یوحنا فصل 3 آیه 12). به همین شکل، دنیای امروز نیز کسانی که اعمال بد انجام می دهند را تشویق می کند (رومیان فصل 1 آیه 32) و کسانی که پرهیزکارانه زندگی می کنند را محکوم می کند.

پیام دیگری که عیسی مسیح برای این دنیا آورد این است که: «آنگاه شما را شكنجه داده، خواهند كشت و تمام دنيا از شما متنفر خواهند شد، زيرا شما پيرو من می‌باشيد» (متی فصل 24 آیه 9). عیسی مسیح این قول را به ما داده است: در آخر زمان مسیحیان به شدت توسط این دنیای کفرآمیز شکنجه خواهند شد. به آنها توهین و بی حرمتی خواهد شد. «شما توسط این دنیان شکنجه خواهید شد» به این معنی هم می باشد که توسط پلیس یا نیروهای نظامی دستگیر خواهید شد (متی فصل 4 آیه 12). بسیاری به قتل خواهند رسید. ما به خاطر نام مسیح مورد تنفر بسیاری از ملت ها قرار خواهیم گرفت. عیسی مسیح در پیام مرقس می گوید «وقتی اين رويدادها را ديديد مواظب خودتان باشيد، زيرا زندگی شما در خطر خواهد افتاد. شما را به محاکم خواهند سپرد و در كنيسه‌ها شكنجه خواهند داد. به خاطر پيروی از من، شما را نزد پادشاهان و فرمانروايان خواهند برد. ولی همين امر، فرصت مناسبی خواهد بود تا پيام انجيل را به ايشان برسانيد» (مرقس فصل 13 آیه 9). با توجه به چیزهایی که امروزه در دنیا می بینیم، مسیحی بودن به قیمت از دست دادن آزادی، حقوق اجتماعی و گاهی جان ما تمام خواهد شد.

مسیحیان فرمانی از طرف مسیح دارند، «پس برويد و تمام قومها را شاگرد من سازيد و ايشان را به اسم پدر و پسر و روح‌القدس غسل تعميد دهيد» (متی فصل 28 آیه 19). پولس دستور مسیح را اینگونه بازتاب می دهد: «اما چگونه مردم به خداوند پناه آورند، در حالی که به او ايمان ندارند؛ و چگونه ايمان بياورند، در حالی که راجع به او چيزی نشنيده‌اند؟ و چگونه بشنوند، اگر كسی مژدهٔ انجيل را به ايشان اعلام نكند؟ و چگونه بروند و اعلام كنند، اگر كسی ايشان را نفرستد؟ كتاب آسمانی در اين باره می‌فرمايد: «چه خوش‌قدمند آنانی كه مژدهٔ "آشتی با خدا" را اعلام می‌كنند، و دربارهٔ لطف و مهربانی خدا، خبرهای خوش می‌آورند!» به عبارت ديگر به كسانی كه برای اعلام مژدهٔ انجيل می‌آيند، خوشامد می‌گويد!» (رومیان فصل 10 آیه های 14 تا 15). برای اعلام پیام انجیل حتی در تاریک ترین نقطه کره زمین هم باید کسی باشد که این کار را انجام دهد. هدف ما در زندگی این است که نور جهان و نمک زمین باشیم، و پیام نجات انجیل را به گوش همگان برسانیم. بله ممکن است گاهی مورد آزار و اذیت قرار بگیریم و حتی جان خود را به خطر بیندازیم. اما می دانیم که این خواست خدا است تا ما حقیقت را با دیگران به اشتراک بگذاریم، و این را هم می دانیم که او قدرت کافی برای حفاظت از ما تا پایان ماموریت ما بر روی زمین را دارد.

زندگی برای مسیح در این دنیا می تواند دشوار و یا حتی خشن باشد. این دنیا خانه ما نیست. این دنیا میدان نبرد است. آزمایش های زندگی ابزاری در دستان خدا هستند تا ما را شبیه مسیح سازند. در همین روزگار تیره است که به مسیح چشم خواهیم دوخت و اجازه می دهیم که قدرت او در ما کار کند. عیسی مسیح درست قبل از صعود به آسمان دستور نهایی خود مبنی بر اعلام پیام انجیل در دنیا را صادر کرد و قول آخر خود را نیز عنوان نمود. « مطمئن باشيد هر جا كه برويد، حتی دورترين نقطه دنيا باشد، من هميشه همراه شما هستم!» (متی فصل 28 آیه 20). و این تنها چیزی است که اهمیت دارد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا این کار که برای حفظ جان خود به صورت مخفیانه مسیحی باشیم غلط است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries