settings icon
share icon
سوال

کاتبان (عالمان) دینی یهودی که با عیسی مسیح بحث می کردند چه کسانی بودند؟

جواب


کاتبان یهودی در اسرائیل باستان مردان آموزش دیده ای بودند که کارشان مطالعه، ثبت و تفسیر قوانین شریعت بود. هر زمانی هم که به یک سند نوشتاری یا تفسیر یک قانون دینی نیاز بود از آنها استفاده می شد. عزرا «از علمای دين يهود بود و كتاب تورات را كه خداوند به‌وسیله موسی به قوم اسرائيل داده بود، خوب می‌دانست» (عزرا فصل 7 آیه 6).

کاتبان وظیفه خود در نگهداری و حفظ کتاب مقدس را بسیار جدی می گرفتند، آنها از کتاب مقدس با وسواس بسیار زیاد کپی برداری می کردند، حتی حروف و جاهای خالی را هم می شمردند تا از صحت نسخه برداری مطمئن شوند. ما باید از کاتبان یهودی برای حفظ و نگهداری عهد قدیم تشکر کنیم.

یهودیان به شدت به «مردمان کتاب(مقدس)» معروف بودند، برای اینکه به مطالعه آن پایبند و وفادار بودند، مخصوصا در مورد قوانین شریعت و چگونگی پیروی از آنها. در دوران عهد جدید، کاتبان اغلب به فرقه فریسیان مرتبط می شدند، گرچه که همه فریسیان کاتب نبودند (نگاه کنید به متی فصل 5 آیه 20، فصل 12 آیه 38). کاتبان آموزگاران مردم (مرقس فصل 1 آیه 22) و مفسران قانون موسی بودند. آنها به دلیل علم، تعهد و حفظ ظاهری قوانین شریعت بسیار زیاد مورد احترام مردم واقع می شدند.

اما کاتبان پا را فراتر از تفسیر کتاب مقدس گذاشتند و بسیاری از رسوم ابداع بشر را به گفته های خدا اضافه کردند. آنها در گفتن کلمه به کلمه قانون شریعت استاد بودند، در حالی که به ماهیت آن قوانین توجهی نداشتند. اوضاع چنان رو به وخامت گذاشت که قوانین و رسوم اضافه شده به قانون موسی مهمتر از خود قوانین تلقی می شد. این موضع باعث رویارویی های فراوان عیسی مسیح با فریسان و کاتبان شده بود. عیسی مسیح در آغاز موعظه سرکوه شنوندگان خود را با گفتن این مطلب شوکه کرد که پرهیزکاری کاتبان دینی نمی تواند کسی را به بهشت ببرد (متی فصل 5 آیه 20). بخش عمده ای از موعظه عیسی مسیح به شاگردان عالمان دینی و به خواسته های واقعی خداوند اختصاص داده شده است (متی فصل 5 آیه های 21-48). عیسی مسیح در اواخر ماموریت زمینی خود کاتبان دینی را کاملا به دورویی و تظاهر محکوم می کند (متی فصل 23). آنها قوانین را می دانستند و آموزش می داند اما خودشان از آن اطاعت نمی کردند.

هدف اصلی کاتبان در شناخت و نگهداری از قوانین و تعلیم آن به مردم بسیار جدی و صادق بود. اما همه چیز زمانی به بیراه رفت که رسوم ابداع بشر بر کلام خدا سایه انداخت و تظاهر به پاکی، جایگزین یک زندگی درست و پاک واقعی شد. کاتبانی که هدف آنها باید حفظ قوانین می بود آن را با رسوم ابداعی خود خنثی نمودند (مرقس فصل 7 آیه 13).

چراهمه چیز به آن اندازه به هم ریخت؟ احتمالا این حقیقت که یهودیان قرنها از آزار و اذیت و اسارت جان سالم به در بردند، به قوانین شریعت عمل کردند و اینکه قوم برگزیده خدا بودند باعث غرور آنها شده بود. رهبران دینی در زمان عیسی مسیح قطعا احساسا برتری می کردند (یوحنا فصل 7 آیه 49)، و عیسی مسیح با این رویه کاملا مخالفت کرد (متی فصل 9 آیه 12). از همه مهمتر، ریاکاری عالمان دینی بود. برای آنها داشتن ظاهر خوب در نظر مردم از خشنودی خدا مهمتر بود. در نهایت همین کاتبان بودند که در دستگیری و مصلوب شدن مسیح نقش داشتند (متی فصل 26 آیه 57، مرقس فصل 15 آیه 1، لوقا فصل 22 آیه های 1-2). درسی که همه مسیحیان باید از ریاکاری عالمان یهودی بگیرند این است که آنچه خداوند می خواهد بسیار بیشتر از درستکاری و اعمال ظاهری است. او تغییر قلب های ما را می خواهد تا هرچه بیشتر تسلیم عشق به مسیح و اطاعت از او شویم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کاتبان (عالمان) دینی یهودی که با عیسی مسیح بحث می کردند چه کسانی بودند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries