settings icon
share icon
سوال

آیه های شیطانی چه هستند؟

جواب


آیه های شیطانی به دو خط در قرآن گفته می شود که بر اساس برخی از نسخه های تاریخ اسلام، محمد آنها را با هدایت شیطان نوشته است نه الله. برخی از منابع اولیه مسلمانان می گویند محمد این مطلب را پذیرفته که سوره النجم آیه های 21-22 قرآن نتیجه فریب خوردن او از شیطان بوده است و او تنها تصور می کرده که از طرف الله است. اگر این روایت درست باشد، جایگاه محمد به عنوان یک پیامبر زیر سوال می رود، برای اینکه شیطان او را فریب داده است.

تاریخچه آیه های شیطانی این بود که تعداد پیروان محمد به آهستگی بیشتر می شدند و او با اعراب در جنگ و درگیری بود. او برای فرونشاندن درگیری ها این آیه ها را دریافت کرد:

سوره النجم آیه های 19-20: « به من خبر دهيد از لات و عزى، و منات آن سومين ديگر»

لات، عزی و منات سه بت اعراب بودند.

« پرندگان زیبای بلندمقامی‌اند و از آنها امید شفاعت می‌رود» - آین آیه ها در ترجمه های فارسی قرآن حذف شده اند.

بر اساس این آیه ها، این سه بت به رسمیت شناخته می شود و محمد از آنها شفاعت می خواهد. محمد با به رسمیت شناختن این سه بت عرب می توانست درگیری با اعراب را فرونشاند. او بعدها اینگونه توجیح می کند که این تایید شرک آمیز در نتیجه فریب او توسط شیطان بوده است. محمد ادعا کرده است که جبرئیل به او گفته که شیطان گاهی حتی پیامبران راستین خداوند را هم فریب می دهد. این توجیح در آن زمان نحوه ورود این آیه ها به قرآن را توضیح داد. اما بعدها این اعتراف به جایگاه او آسیب رساند، بنابراین این آیه ها کلا تغییر کردند و داستان اعتراف او هم برچیده شد. گزارش این ماجرا در تاریخ مسلمانان اولیه ثبت شده است و امروز هم وجود دارد. با این حال، مدافعان اسلامی می گویند زندگی نامه های قدیمی تری از محمد وجود دارد که این رویداد در آنها ثبت نشده است.

این متن از یکی از منابع اولیه تاریخی (سال 195 حیلادی) گرفته شده است که این از این رویداد نام می برد:

«وقتی بت پرستان قریش این ماجرا شنیدند خوشحال شدند، چراکه او از خدایان آنها حرف زده بود بنابراین به او گوش دادند، این در حالی بود که مسلمانان به اینکه پیام پیامبرشان از طرف خداست اعتماد کامل داشتند و شکی نداشتند که او خطا نمی کند، دچار توهم و اشتباه هم نمی شود. وقتی او سجده کرد مسلمانان نیز با اعتماد به اینکه این پیام از طرف خداوند است سجده کردند. بت پرستان قریش هم که در مسجد بودند سجده کردند برای اینکه نام بت های خود را شنیدند، بنابراین همه کسانی که در مسجد بودند، مسلمان و غیرمسلمان، سجده کردند؛ به جز ولید بن مغیره که به دلیل کهولت سن قادر به سجده کردن نبود بنابراین مشتی خاک برداشت و به آن تعظیم کرد. سپس همه آنها از مسجد متفرق شدند. قریشان با خوشحالی آنجا را ترک کردند و می گفتند که محمد از بت های آنها تمجید کرده و آنها را به پرندگان بلند مقامی تشبیه کرده که می توانند شفاعت کنند» (تاریخ طبری، جلد ششم، محمد در مکه، مترجم: مونت گومری وات، ام وی مک دونالد، انتشارات دانشگاه نیویورک، 1988، صفحه 108-109).

ارزیابی کامل مدارک موافق و مخالف آیه های شیطانی خارج از محدوده این مقاله می باشد.

آیات شیطانی نام رمانی از سلمان رشدی نویسنده هندی-بریتانیایی نیز می باشد که در سال 1988 به چاپ رسید. نام این کتاب به تنهایی برای مسلمانان توهین آمیز بود، و گفته شد که این رمان بر اساس زندگی محمد است و اصطلاحات و مفاهیمی دارد که از نظر مسلمانان توهین آمیز می باشند. در نتیجه، خمینی رهبر ایران طی فتوایی حکم قتل او را صادر کرد و سلمان رشدی مجبور شد مدتی در خفا زندگی کند. تلاش هایی برای کشتن او صورت گرفت و کتاب فروشی هایی که این رمان را عرضه می کردند مورد خشونت قرار گرفتند. در نتیجه، سلمان رشدی از مسلمانان عذرخواهی کرد؛ با این وجود، عذرخواهی او پذیرفته نشد. گرچه این خشم فرونشست و سلمان رشدی توانست آزادانه زندگی کند و چندین کتاب هم چاپ کند اما این فتوا هرگز لغو نشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیه های شیطانی چه هستند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries