settings icon
share icon
سوال

تقدیس شدن یعنی چه؟

جواب


تقدیس شدن یعنی «متمایز شدن، اختصاص داده شدن». کلمات مقدس و پاک مترادف کلمه «تقدیس شده» است. کتاب مقدس درباره چیزهایی صحبت می کند که تقدیس شده اند مانند کوه سینا (خروج فصل 19 آیه 23)، هدایایی که به معبد اهدا می شوند (متی فصل 23 آیه 17)، روزهایی مانند سبت (خروج فصل 20 آیه 8)، نام هایی مانند خداوند (متی فصل 6 آیه 9)، مردمی مانند قوم اسرائیل (لاویان فصل 20 آیه های 7 تا 8) و مسیحیان (افسسیان فصل 5 آیه 26).

چیزی که تقدیس می شود برای استفاده خاصی از دیگر چیزها جدا می شود. کوه سینا از بقیه کوه ها متمایز شده بود تا قانون خداوند در آنجا نازل شود. معبد اورشلیم از بقیه مکان ها برای پرستش خدای واقعی و یکتا متمایز شده بود: «زيرا اين خانه را برگزيده‌ام و آن را تقديس كرده‌ام تا نام من تا به ابد بر آن باشد. چشم و دل من هميشه بر اين خانه خواهد بود» (دوم تواریخ فصل 7 آیه 16).

چیزهایی که تقدیس شده اند باید در جهت اهداف خدا به کار برده شوند و از آنها برای کارهای پیش پا افتاده استفاده نشود. در شبی که بابل سقوط کرد، «بلشصر سرگرم شرابخواری بود، دستور داد كه جامهای طلا و نقره را كه جدش نبوكدنصر از خانهٔ خدا در اورشليم به بابل آورده بود، بياورند. وقتی آنها را آوردند، پادشاه و بزرگان و زنان و كنيزان پادشاه در آنها شراب نوشيدند و بتهای خود را كه از طلا و نقره، مفرغ و آهن، چوب و سنگ ساخته شده بود، پرستش كردند» (دانیال فصل 5 آیه 2). این یکی از آخرین کارهای بلشصر بود، او در آن شب در حمله پارسیان کشته شد. نام خداوند مقدس است (لوقا فصل 11 آیه 2)، و هر نوع استفاده گستاخانه و توهین آمیز از نام خدا، کفر است.

عیسی مسیح در یوحنا فصل 17 آیه 19 از خودش به عنوان یک شخص تقدیس شده صحبت می کند، او مقدس است و از گناه جدا شده است. پیروان او هم باید از گناه جدا باشند و برای کار خدا اختصاص داده شوند (نگاه کنید به اول پطرس فصل 1 آیه 16).

مقدسان دوباره متولد شده اند، وعضوی از خانواده خدا می باشند (عبرانیان فصل 2 آیه 11). آنها برای انجام کار خدا اختصاص داده شده اند. آنها می دانند که روح القدس ایشان را تقدیس کرده است (اول پطرس فصل 1 آیه 2). آنها می دانند که فراخوانده شده اند تا قوم مقدس خدا باشند (اول قرنتیان فصل 1 آیه 2).

تقدیس شده یعنی اینکه خداوند بر روی زندگی ما کار می کند. در قانون عهد قدیم، خون قربانی لازم بود تا آن چیز برای خدا تقدیس شده و کنار گذاشته شود: «در واقع می‌توان گفت كه مطابق پيمان اول، تقريبا همه چيز بوسيلهٔ خون پاک می‌گردد و بدون ريختن خون، هيچ گناهی بخشيده نمی‌شود» (عبرانیان فصل 9 آیه 22). خون بر روی وسایل خیمه عبادت، لباس کاهنی و مردم پاشیده می شد. هیچ چیزی تا خون قربانی با آن تماس پیدا نمی کرد تقدیس نمیشد. این مطلب تصویری از کاربرد روحانی خون مسیح برای نجات ما بود – خون مسیح بر روی ما پاشیده شده است (اول پطرس فصل 1 آیه 2). همانگونه که معبد عهد قدیم برای استفاده خداوند تقدیس میشد، بدنهای ما نیز به عنوان معابد روح القدس برای اهداف مقدس خداوند اختصاص داده شده و استفاده می شوند (اول قرنتیان فصل 6 آیه 19).

تقدیس شده یعنی اینکه کلام خدا روی ما تاثیر گذاشته است. او از طریق کلامش ما را پاک و مقدس می کند (افسسیان فصل 5 آیه 26، یوحنا فصل 17 آیه 17).

خداوند از ما گناهکاران «همینگونه که هستیم» دعوت می کند تا به فراخوان او پاسخ داده و هدیه نجات را دریافت کنیم. وقتی نجات پیدا می کنیم، روح القدس کار شگفت انگیز خودش را آغاز می کند و هر روز ما را بیشتر به شباهت مسیح درمی آورد. تقدیس شدن یعنی اینکه خداوند آنقدر ما را دوست داشت که هرآنچه بودیم را قبول کرد و بخشید.

پولس برای همه ما دعا می کند که : «خود خدای آرامش، شما را تماماً مقدس سازد. باشد كه روح و جان و بدن شما تا روز بازگشت خداوند ما عيسی مسيح بی‌عيب و استوار بماند» (اول تسالونیکیان فصل 5 آیه 23).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

تقدیس شدن یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries