settings icon
share icon
سوال

سامری ها چه کسانی بودند؟

جواب


سامری های سرزمینی که به قبیله افرایم و همینطور به نیمی از قبیله منسه تعلق داشت را اشغال کردند. پایتخت آن سامریه بود که پیش از آن شهر بسیار باشکوه و بزرگی بود. وقتی ده قبیله به اسارت آشوری ها درآمدند، پادشاه آشور مردمی از کوت، عوا، حمات، سفروايم را برای سکونت در سامریه به آنجا فرستاد (دوم پادشاهان فصل 17 آیه 24، عزرا فصل 4 آیه های 2 تا 11). این خارجی ها با اسرائیلی هایی که هنوز در سامریه و اطراف آن بودند ازدواج کردند. سامری ها در ابتدا بت های خودشان را می پرستیدند، اما بعد از واقعه شیرها، آنها فکر کردند که دلیل آن احترام نگذاشتن به خدای آن منطقه بود. بنابراین یک کاهن یهودی از آشور برای آنها فرستاده شد تا آنها را به سمت یهودیت بکشاند. به آنها کتاب های موسی آموزش داده شد، اما سامری ها همچنان به سنت های بت پرستانه خودشان عمل می کردند. سامری ها دینی را به وجود آوردند که مخلوطی از یهودیت و بت پرستی بود (دوم پادشاهان فصل 17 آیه های 26 تا 28). ساکنان اسرائیلی سامریه با خارجی ها ازدواج کردند و دین بت پرستی آنها را برگزیدند، بنابراین سامری ها دورگه به حساب می آمدند و در کل مورد تنفر یهودیان بودند.

دلایل دیگر خصومت بین سامری ها و یهودیان به شرح زیر است:

1. یهودیان پس از بازگشت از بابل، بازسازی معبدشان را آغاز کردند. نحمیا در حال ساخت دیوارهای اورشلیم بود که سامری ها تلاش کردند او را متوقف کنند (نحمیا فصل 6 آیه های 1 تا 14).

2. سامری ها معبدی برای خودشان بر روی کوه «جرزیم» ساختند که می گفتند این مکان توسط موسی به عنوان پرستشگاه تعیین شده است. سنبلط، رهبر سامری ها، یک از پسرانش را به عنوان کاهن اعظم منصوب کرد. به همین دلیل دین بت پرستی سامری ها همیشگی شد.

3. سامریه پناهگاه قانون شکنان یهودیه شد (یوشع فصل 20 آیه 7، فصل 21 آیه 21). سامری های آگاهانه، خلافکاران یهودی را پناه دادند. ناقضان قوانین یهودی، سامریه را جای امنی برای خودشان یافتند و این موضوع باعث افزایش نفرتی بود که بین آن دو ملت وجود داشت.

4. سامری ها فقط پنج کتاب موسی را قبول کردند و نوشته های پیامبران و دیگر سنت های یهودیان را رد کردند.

به همین دلایل دشمنی و تفاوت آشتی ناپذیری بین این ملت صورت گرفت، تا حدی که یهودیان سامری ها را بدترین نژاد بشری می دانستند (یوحنا فصل 8 آیه 48) و هیچ ارتباطی با آنها نداشتند (یوحنا فصل 4 آیه 9). با وجود نفرت بین یهودیان و سامری ها، عیسی مسیح این دیوار بین آنها را برداشت و پیام صلح انجیل را به سامری ها بشارت داد (یوحنا فصل 4 آیه های 6 تا 26)، و شاگردان نیز بعدها از همین روش پیروی کردند (اعمال رسولان فصل 8 آیه 25).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

سامری ها چه کسانی بودند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries