settings icon
share icon
سوال

رودخانه زندگی (حیات) چیست؟

جواب


«آنگاه رودخانهٔ آب حيات را به من نشان داد كه مثل بلور، صاف و زلال بود. رودخانه از تخت خدا و «برّه» جاری می‌شد، و از وسط جادهٔ اصلی می‌گذشت. دو طرف رودخانه، درختان حيات قرار داشت كه سالی دوازده بار ميوه می‌دادند يعنی هر ماه يک نوع ميوهٔ تازه. برگهايش نيز شفابخش بود و برای درمان قومها به کار می‌رفت». یوحنا در رویای خود از اورشلیم جدید، رودخانه ای را توصیف می کند که از وسط جاده اصلی شهر می گذرد.

آب در کتاب مقدس، سمبل زندگی ابدی است. اشعیا به شادی بخش بودن نوشیدن آب از چشمه های نجات بخش اشاره می کند (اشعیا فصل 12 آیه 3). ارمیای نبی قوم اسرائیل را به این دلیل که خدا را ترک کردند سرزنش کرد، «قوم من مرتكب دو خطا شده‌اند: اول اينكه، مرا كه چشمهٔ آب حيات هستم ترک نموده‌اند و دوم اينكه رفته‌اند و برای خود حوضهايی شكسته ساخته‌اند كه نمی‌تواند آب را در خود نگه دارد!» (ارمیا فصل 2 آیه 13). اسرائیلی ها خدای زنده، تنها کسی که زندگی ابدی می بخشد، را فراموش کردند و به دنبال بت ها، امور دنیوی، و ادیان زمینی رفتند. مردم امروز هم این کار را انجام می دهند، آب حیاتی که عیسی مسیح فراهم کرده را رد می کنند و به دنبال زندگی بی روح مادی گرایی و خودخواهی می روند.

عیسی مسیح آن زن سامری را تشویق کرد تا از آب حیات (ابدی) او بنوشد تا هرگز احساس تشنگی (از نظر روحانی) نکند (یوحنا فصل 4 آیه های 13 تا 14). او به ایمانداران می گوید که از وجود آنها نهرهای آب زنده جاری خواهد شد (یوحنا فصل 7 آیه 38). آب مثال مناسب و ساده ای برای زندگی است. همانطورکه آب برای زنده نگه داشتن انسان لازم است، آب زنده نجات دهنده (عیسی مسیح) نیز برای زندگی ابدی لازم است. عیسی مسیح هم نان حیات (یوحنا فصل 6 آیه 35) و هم منشا آب زنده حیات است که از فرزندان خود برای همیشه محافظت می کند.

به احتمال زیاد، رودخانه آب حیات در مکاشفه فصل 22، سمبلی از حیات جاودانه ای است که خداوند برای ما فراهم کرده و هر کسی که به عیسی مسیح ایمان بیاورد، آن را به صورت رایگان دریافت خواهد کرد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

رودخانه زندگی (حیات) چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries