زمان مناسب برای ازدواج چه وقت است؟


سوال: زمان مناسب برای ازدواج چه وقت است؟

جواب:
زمان مناسب ازدواج برای هر شخص فرق می کند و برای هر موقعیتی منحصر بفرد است. میزان بلوغ و تجارب زندگی فاکتورهایی هستند که برای افراد مختلف فرق می کند؛ برخی افراد در سن 18 سالگی آمادگی ازدواج دارند، و برخی هیچگاه برایش آماده نیستند. از آنجا که نرخ طلاق در آمریکا از مرز 50% تجاوز می کند، واضح است که بیشتر افراد در جامعه آمریکا ازدواج را یک تعهد ماندگار نمی بینند. اما این دید دنیاست که معمولاً متضاد با دید خدا است (اول قرنتیان 18:3).

برای یک ازدواج موفق، وجود یک بنیان قوی الزامی است و باید حتی پیش از آغاز قرارهای عاشقانه یا دوره نامزدی نشانده شود. سلوک مسیحی تنها به رفتن به کلیسا یا جلسات مطالعه کتاب مقدس خلاصه نمی شود. ما باید رابطه شخصی با خدا داشته باشیم که تنها از طریق اعتماد و اطاعت از عیسی مسیح حاصل می شود. پیش از آنکه وارد ازدواج شویم، باید درباره ازدواج آموزش ببینیم و نظر خدا را جویا باشیم. شخص باید بداند که کتاب مقدس درباره عشق، تعهد، روابط جنسی، نقش زن و شوهر، و انتظارات خدا از ما پیش از تعهد به ازدواج چه می گوید. همچنین داشتن حداقل یک زوج متاهل مسیحی به عنوان الگو مهم است. زوج مسن تر می تواند به سوالاتی درباره ی عوامل ازدواج موفق، چگونگی ایجاد نزدیکی و صمیمیت (فراتر از نزدیکی فیزیکی)، باارزش بودن ایمان در ازدواج، و غیره پاسخ دهد.

زوجی که قصد ازدواج دارند، همچنین لازم است همدیگر را خوب بشناسند. آنها باید دیدگاههای همدیگر را در خصوص ازدواج، مسائل مالی، خانواده های یکدیگر، پرورش کودک، انضباط، وظایف زن و شوهر بدانند، و همچنین نظرشان درباره اینکه یکی از آنها یا هر دویشان خارج از خانه کار بکنند، و سطح بلوغ روحانی طرف مقابل بدانند. خیلی آدمها روی حرف طرف مقابل که اقرار می کنند مسیحی هستند با هم ازدواج می کنند، در حالیکه مسیحی بودنشان فقط در زبان است. هر زوجی که می خواهد ازدواج کند باید با شبان یا مشاور مسیحی در زمینه ازدواج مشورت کند. در واقع، خیلی از شبانان تا زمانی که چند جلسه مشاوره با زوجین نگذارند، مراسم ازدواج را اجرا نخواهند کرد.

ازدواج نه تنها یک تعهد است، بلکه یک پیمان با خدا است. پیمانی است که تا آخر عمر با آن شخص بمانید، خواه همسرتان فقیر باشد یا ثروتمند، سالم باشد یا مریض، چاق باشد یا لاغز، یا کسل کننده باشد. ازدواج مسیحی باید در هر شرایطی تاب بیاورد، چه در جنگ، خشم، انهدام، فاجعه، افسردگی، تلخی، اعتیاد، و تنهایی. هرگز این تصور نباید در ازدواج پیش بیاید که گزینه ای به نام طلاق مطرح شود. کتاب مقدس به ما می گوید که از طریق خدا همه چیز ممکن است (لوقا 27:18)، و قطعاً این شامل ازدواج می شود. اگر یک زوج از ابتدا تصمیم بگیرد که متعهد بماند و خدا را اول قرار دهد، طلاق، راه حلی اجنتاب ناپذیر در شرایط فلاکت بار نخواهد بود.

مهم است به یاد داشته باشیم که خدا می خواهد مراد دلمان را به ما بدهد، اما این تنها در صورتی ممکن می شود که مراد ما با مراد خدا جور باشد. مردم اغلب ازدواج می کنند چون صرفاً احساس می کنند که درست است. در مراحل ابتداییِ قرار گذاشتنها و حتی ازدواج، می بینی که طرف مقابل می آید و احساس بی قراری به تو دست می دهد، رمان عاشقانه در نقطه اوج خود است، و احساس می کنی که عاشق شده ای. بسیاری از افراد انتظار دارند که این احساس برای همیشه باقی بماند. واقعیت این است که اینطور نیست. وقتی که این احساسات محو شوند، ممکن است به ناامیدی و حتی طلاق بیانجامد، اما آنهایی که ازدواجهای موفقی دارند می دانند که شور و هیجانِ بودن در کنار هم نباید به پایان برسد. بلکه، بی قراری ها جای خود را به عشق عمیقتر، تعهد قویتر، و بنیاد محکمتر، و امنیت ناگسستنی تر می دهد.

کتاب مقدس به روشنی بیان می کند که عشق بر پایه ی احساسات نیست. این را می توانیم از اینجا متوجه شویم که به ما گفته شده است دشمنان خود را محبت کنیم (لوقا 35:6). عشق حقیقی تنها زمانی ممکن می شود که اجازه دهیم روح القدس در ما کار کند و میوه نجاتمان در ما پرورانده شود (غلاطیان 22:5-23). این تصمیمی است که روزانه می گیریم که برای خود و خودهواهی خود بمیریم، و بگذاریم خدا از طریق ما بتابد. پولس در اول قرنتیان 4:13-7 به ما می گوید که چطور باید یکدیگر را محبت کنیم: «محبت بردبار و مهربان است؛ محبت حسد نمی‌برد؛ محبت فخر نمی‌فروشد و کبر و غرور ندارد. رفتار ناشایسته ندارد و نفع خود را نمی‌جوید؛ به آسانی خشمگین نمی‌شود و کینه به دل نمی‌گیرد؛ محبت از بدی مسرور نمی‌شود، امّا با حقیقت شادی می‌کند. محبت با همه چیز مدارا می‌کند، همواره ایمان دارد، همیشه امیدوار است و در همه حال پایداری می‌کند.» هنگامی که آماده ایم طرف مقابل را آنگونه که اول قرنتیان 4:13-7 توصیف می کند عشق بورزیم، آن موقع زمان مناسب برای ازدواج است.

English
بازگشت به خانۀ فارسی
زمان مناسب برای ازدواج چه وقت است؟