settings icon
share icon
سوال

زمان مناسب برای ازدواج چه وقت است؟

جواب


زمان مناسب ازدواج برای هر شخص فرق می کند و برای هر موقعیتی منحصر بفرد است. میزان بلوغ و تجارب زندگی فاکتورهایی هستند که برای افراد مختلف فرق می کند؛ برخی افراد در سن 18 سالگی آمادگی ازدواج دارند، و برخی هیچگاه برایش آماده نیستند. از آنجا که نرخ طلاق در آمریکا از مرز 50 درصد تجاوز می کند، واضح است که بیشتر افراد در جامعه آمریکا ازدواج را یک تعهد ماندگار نمی بینند. اما این دیدگاه دنیوی است که معمولاً متضاد با دید خدا است (اول قرنتیان فصل 3 آیه 18).

برای یک ازدواج موفق، وجود یک پایه قوی الزامی است و باید حتی پیش از آغاز قرارهای عاشقانه یا دوره نامزدی این پایه بنا شود. زندگی مسیحی تنها به رفتن به کلیسا یا جلسات مطالعه کتاب مقدس خلاصه نمی شود. ما باید رابطه شخصی با خدا داشته باشیم که تنها از طریق اعتماد و اطاعت از عیسی مسیح حاصل می شود. پیش از آنکه وارد ازدواج شویم، باید درباره ازدواج آموزش ببینیم و نظر خدا را جویا باشیم. شخص باید بداند که کتاب مقدس درباره عشق، تعهد، روابط جنسی، نقش زن و شوهر، و انتظارات خدا از ما پیش از تعهد به ازدواج چه می گوید. همچنین داشتن حداقل یک زوج متاهل مسیحی به عنوان الگو مهم است. زوج مسن تر می تواند به سوالاتی درباره ی عوامل ازدواج موفق، چگونگی ایجاد نزدیکی و صمیمیت (فراتر از نزدیکی فیزیکی)، ارزش ایمان در ازدواج، و غیره پاسخ دهد.

زوجی که قصد ازدواج دارند، همچنین لازم است همدیگر را خوب بشناسند. آنها باید دیدگاههای همدیگر را در خصوص ازدواج، مسائل مالی، خانواده های یکدیگر، پرورش کودک، انضباط، وظایف زن و شوهر بدانند، و همچنین نظرشان را درباره شاغل بودن یکی از آنها یا هر دو آنها، و سطح بلوغ روحانی طرف مقابل بدانند. خیلی آدمها روی حرف طرف مقابل که اقرار می کنند مسیحی هستند با هم ازدواج می کنند، در حالیکه مسیحی بودنشان فقط در زبان است. هر زوجی که می خواهد ازدواج کند باید با شبان یا مشاور مسیحی در زمینه ازدواج مشورت کند. در واقع، خیلی از شبانان تا زمانی که چند جلسه مشاوره با زوجین نگذارند، مراسم ازدواج را اجرا نخواهند کرد.

ازدواج نه تنها یک تعهد است، بلکه یک پیمان با خدا است. پیمانی است که تا آخر عمر با آن شخص بمانید، خواه همسرتان فقیر باشد یا ثروتمند، سالم باشد یا مریض، چاق باشد یا لاغر، یا کسل کننده باشد. ازدواج مسیحی باید در هر شرایطی مانند مشاجره، خشم، مصیبت، افسردگی، تلخی، اعتیاد، و تنهایی تاب بیاورد. هرگز این تصور نباید در ازدواج پیش بیاید که گزینه ای به نام طلاق مطرح شود. کتاب مقدس به ما می گوید که از طریق خدا همه چیز ممکن است (لوقا فصل 18 آیه 27)، و قطعاً این شامل ازدواج می شود. اگر یک زوج از ابتدا تصمیم بگیرد که متعهد بماند و خدا را در اولویت قرار دهد، طلاق، راه حلی اجتناب ناپذیر در شرایط بد نخواهد بود.

مهم است به یاد داشته باشیم که خدا می خواهد خواست دلمان را به ما بدهد، اما این تنها در صورتی ممکن می شود که خواست ما با خواست خدا یکی باشد. مردم اغلب ازدواج می کنند چون صرفاً احساس می کنند که درست است. در مراحل ابتداییِ قرار ملاقات ها و حتی ازدواج، مشاهده می شود که وقتی طرف مقابل را می بینید احساس بی قراری می کنید، رمان عاشقانه در نقطه اوج خود است، و احساس می کنی که عاشق شده ای. بسیاری از افراد انتظار دارند که این احساس برای همیشه باقی بماند. واقعیت این است که اینطور نیست. وقتی که این احساسات محو شوند، ممکن است به ناامیدی و حتی طلاق بیانجامد، اما آنهایی که ازدواج های موفقی دارند می دانند که شور و هیجان با هم بودن نباید به پایان برسد. بلکه، بی قراری ها جای خود را به عشق عمیقتر، تعهد قویتر، و بنیاد محکم تر، و امنیت ناگسستنی تر می دهد.

کتاب مقدس به روشنی بیان می کند که عشق بر پایه ی احساسات نیست. برای اینکه به ما گفته شده است دشمنان خود را محبت کنیم (لوقا فصل 6 آیه 35). عشق حقیقی تنها زمانی ممکن می شود که اجازه دهیم روح القدس در ما کار کند و میوه نجات در ما پرورش یابد (غلاطیان فصل 5 آیه های 22-23). با این کار تصمیم گرفته ایم که خود و خودخواهی خود را فراموش کنیم و اجازه بدهیم تا خدا بوسیله ما بتابد. پولس در اول قرنتیان فصل 13 آیه های 4-7 به ما می گوید که چطور باید یکدیگر را محبت کنیم: «كسی كه محبت دارد، صبور است و مهربان؛ حسود نيست و به كسی رشک نمی‌برد؛ مغرور نيست و هيچگاه خودستايی نمی‌كند؛ به ديگران بدی نمی‌كند؛ خودخواه نيست و باعث رنجش كسی نمی‌شود. كسی كه محبت دارد، پرتوقع نيست و از ديگران انتظار بيجا ندارد؛ عصبی و زودرنج نيست و كينه به دل نمی‌گيرد؛ هرگز از بی‌انصافی و بی‌عدالتی خوشحال نمی‌شود، بلكه از پيروز شدن راستی شاد می‌گردد. كسی كه محبت دارد در هر وضعی وفادار می‌ماند، هميشه اعتماد دارد، هرگز اميدش را از دست نمی دهد و در هر شرايطی تحمل می كند ». هنگامی که آماده ایم به طرف مقابل آنگونه که اول قرنتیان فصل 13 آیه های 4-7 توصیف می کند عشق بورزیم، آن موقع زمان مناسب برای ازدواج است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

زمان مناسب برای ازدواج چه وقت است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries