settings icon
share icon
سوال

دیدگاه مسیحی درباره بازنشستگی چیست؟

جواب


وقتی مسیحیان به سن بازنشستگی نزدیک می شوند، غالباً این سوال برایشان پیش می آید که یک مسیحی در طول سالهای بازنشستگی چه کار باید بکند. آیا مسیحیان وقتی که از کارشان بازنشسته می شوند، از خدمت مسیحی هم بازنشسته می شوند؟ دیدگاه یک مسیحی درباره بازنشستگی چگونه باید باشد؟

1) اگرچه هیچ اصول کتاب مقدسی وجود ندارد که بگوید یک شخص در چه سنی باید از کار بازنشسته شود، اما می توان به نمونه لاویان و کارشان در خیمه نگاه کرد. در فصل 4 اعداد، مردان لاوی بین سنین 25 تا 50 سال برای خدمت در خیمه شمارش می شوند، و بعد از 50 سالگی از خدمت همیشگی بازنشسته می شدند. آنها کماکان می توانستند «به برادرانشان یاری رسانند»، اما نمی توانستند به کارشان ادامه دهند (اعداد فصل 8 آیه های 24-26).

2) حتی اگر ما از شغلمان باز نشسته شویم (حتی از خدمت «تمام وقت» مسیحی)، اما هرگز نباید از خدمت به خداوند دست بکشیم و بازنشسته شویم، گرچه روش و نوع خدمت ممکن است تغییر کند. نمونه ای از دو فرد کهنسال در لوقا فصل 2 آیه های 25-38 وجود دارد (شمعون و حنا) که کماکان صادقانه خداوند را خدمت می کردند. حنا یک بیوه کهنسال بود که هر روز در معبد با روزه و دعا خدمت می کرد. تیطوس فصل 2 می گوید که مردان و زنان سالخورده باید با نمونه بودنشان به مردان و زنان جوانتر روش زندگی را بیاموزند.

3) سالهای کهنسالی نباید فقط صرف خوشگذرانی شود. پولس می گوید، «اما بيوه‌هايی كه بيكار می‌گردند و بدگويی می‌كنند و در پی خوشگذرانی هستند، روح خود را بسوی هلاكت سوق می‌دهند» (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 6). برخلاف تعلیم کتاب مقدسی، بسیاری از افراد بازنشستگی را با «لذت جویی» برابر می دانند، به هر حال این بدان معنا نیست که بازنشستگان نمی توانند از گلف بازی کردن و کارهای اجتماعی لذت ببرند یا خوشگذرانی کنند. اما این چیزها نباید در هیچ سنی، تمرکز اصلی در زندگی فرد باشد.

4) دوم قرنتیان فصل 12 آیه 14 بیان می کند که والدین باید برای فرزندان خود پس انداز کنند. اما به مراتب، بزرگترین چیزی که باید پس انداز کنند، میراث روحانی شخص است که می تواند به فرزندان، نوه ها، و نتیجه ها برسد. نسلهای بعد بوسیله دعاهای صادقانه یک زن یا مرد سالخورده در خانواده تحت تاثیر قرار گرفته اند. دعا شاید مفیدترین خدمت برای مسیحیان بازنشسته است.

مسیحیان هرگز نباید از خدمت به مسیح بازنشسته شوند؛ او فقط آدرس محل کارش را عوض می کند. در مجموع، وقتی که شخص به «سن بازنشستگی» می رسد، هرچند حرفه اش ممکن است تغییر کند، اما کار خدمتش به خداوند تغییر نمی کند. اغلب، این «مقدسین کهنسال» هستند که بعد از یک عمر راه رفتن با خدا، قادر هستند تا حقایق کلام خدا را با نشان دادن کار خدا در زندگی شان به نمایش بگذارند. دعای نویسنده مزامیر باید دعای ما در کهنسالی باشد: «پس اكنون كه پير و سفيد مو شده‌ام مرا ترک مكن. كمكم كن تا بتوانم به نسل‌های آينده از قدرت و معجزات تو خبر دهم» (مزامیر فصل 71 آیه 18).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دیدگاه مسیحی درباره بازنشستگی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries