settings icon
share icon
سوال

چگونه می توانم رابطه زناشویی (ازدواج) خود را به حالت اول بازگردانم؟

جواب


نیاز به ترمیم و بازسازی رابطه زناشویی می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما ما اصولی را بررسی خواهیم کرد که کتاب مقدس در رابطه با رابطه ها و مخصوصا ازدواج برای ما تعیین کرده است.

نقطه آغاز، بررسی رابطه زن یا شوهر با عیسی مسیح است. به عنوان یک ایمانداری که تولد تازه پیدا کرده، موفقیت ما در رابطه با دیگران ارتباط مستقیم به کیفیت رابطه ما با عیسی مسیح دارد. وقتی رابطه ما به دلیل گناه یا رفتارهای خداستیزانه با عیسی مسیح قطع می شود، متوجه می شویم که حال خوشی نداریم و این حال بد بر روی رابطه ما با دیگران هم تاثیر می گذارد. بنابراین، ترمیم و بازسازی رابطه خود با عیسی مسیح همراه با پیروی از او و اطمینان از بخشش او نقطه آغاز ما است (اول یوحنا فصل 1 آیه 9).

ادامه بحث فرض بر این دارد که یک شخص با تولد تازه در عیسی مسیح، رابطه نزدیک و بسیار صمیمی با او برقرار کرده است. به این معنی که آن شخص با قبول هدیه رایگان نجات از طریق عیسی مسیح دوباره متولد شده است. اگر این کار انجام نشده است پس اصول کتاب مقدسی درباره ازدواج، اولین مواردی نیستند که باید به آنها پرداخته شود بلکه نجات و رستگاری اولین موردی است که در آغاز باید به آن رسیدگی شود.

برای یک ایماندار دوباره متولد شده، بخشش یک امتیاز و جایگاهی است که به سبب ایمانش به عیسی مسیح به او تعلق گرفته است، به همین دلیل به ما دستور داده شده تا دیگران را نیز ببخشیم. «نسبت به هم مهربان و دلسوز باشيد و يكديگر را ببخشيد، همانطور كه خدا نيز شما را به خاطر مسيح بخشيده است» (افسسیان فصل 4 آیه 32). اگر ایماندار هستیم پس به خاطر عیسی مسیح «بخشیده شده ایم» و به همین دلیل هم باید دیگران را ببخشیم. هیچ رابطه ای بدون بخشش قابل ترمیم نیست. بخشش کاری است که ما بر اساس وضعیت بخشیده شده خودمان آن را انتخاب می کنیم.

دیدگاه کتاب مقدس در مورد روابط زناشویی، در نقطه مقابل دیدگاه این دنیا قرار دارد. وقتی شخصی به دلیل ایمان به عیسی مسیح بخشیده می شود، باید همین روش را در برقراری رابطه شکسته شده بین دو نفر در پیش گیرد. این مستلزم انتخاب برای بخشیدن از سوی دو طرف است. یک مثال قدیمی می گوید، «از چیزی که شناختی از آن نداری نمی توانی استفاده کنی». بنابراین برای استفاده از مدل خداوندی در ازدواج ابتدا باید کلام او را بشناسیم.

خداوند اولین ازدواج را بین آدم و حوا در باغ عدن انجام داد. اما با ورود گناه به دنیا، آن اتحاد بی نقص تخریب شد. در نتیجه، خداوند به حوا گفت که آدم بر تو تسلط خواهد داشت (پیدایش فصل 3 آیه 16). (این متن ها رابا هم مقایسه کنید: اول قرنتیان فصل 11 آیه 3، افسسیان فصل 5 آیه 22، تیطوس فصل 2 آیه 5، اول پطرس فصل 3 آیه های 5 تا 6). این «تسط» توسط جنبش های مدرن امروزی زنان پذیرفته نمی شود و گفته می شود که باعث بدبختی کسانی شده که این دروغ را باور کرده اند. یک دیدگاه انسانی دیگری نیز به نام «همه با هم برابر هستند» وجود دارد، این دیدگاه به نوعی درست است. نجات از طریق عیسی مسیح برای همه به طور مساوی وجود دارد (غلاطیان فصل 3 آیه 28). اما خیلی ساده لوحانه است اگر بگوییم همه از نظر فرصت، توانایی و قدرت یکسان هستند. خداوند از اینکه شوهر را مسلط بر زن قرار داده هدفی دارد. به خاطر ذات گناه، از این قانون سوء استفاده شد و در نتیجه باعث به وجود آمدن اختلاف در خانه و خانواده شد. با این وجود، خداوند دستور داده است، «شوهر نيز بايد به همين شكل با زنش رفتار كند و او را همچون قسمتی از وجود خود دوست بدارد. زن و شوهر در واقع يكی هستند. پس وقتی شوهری همسرش را محبت می‌كند، در اصل به خويشتن لطف و محبت كرده است» (افسسیان فصل 5 آیه 28). در واقع، مسئولیت های بیشتری به شوهر داده شده است. زنان باید همان طوری که مطیع خداوند هستند از همسران خود هم اطاعت کنند، و مردان باید زنان خود را دوست داشته باشند «مانند مسیح که کلیسای خود را دوست داشت و خود را فدای آن کرد» (افسسیان فصل 5 آیه های 25 تا 29).

اول قرنتیان فصل 7، اصول و توصیه هایی را بر اساس خواست خدا و روح القدس برای ما در مورد ازدواج عنوان کرده است. باز هم تکرار می کنیم، زمانی این اصول تاثیرگذار خواهند بود که شما یک ایماندار با زندگی جدید باشید. این متن درباره زنا، خیانت، مجرد ماندن و پاکی صحبت می کند تا برای اجتناب از دام زنا و انحراف جنسی، ازدواج کنیم.

مدل الهی ازدواج به خوبی کار می کند اما نیاز به تعهد دوطرفه دارد. معمولا وقتی به روابط زناشویی لطمه وارد می شود، مسائلی پیش می آید که باید از آنها گذشت و بخشید تا بتوان به زندگی ادامه داد، و این مرحله نیاز به تعهد و انتخاب هر دو طرف دارد. عدم تمایل به بخشیدن به این معنی است که بازسازی هم در کار نخواهد بود. مسئله ای که در درجه اول اهمیت قرار دارد، مسئولیت هر یک از دو طرف نسبت به خدا می باشد. پا گذاشتن در مسیر بخشش و معاشرت می تواند بهترین نقطه شروع برای بازسازی رابطه باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه می توانم رابطه زناشویی (ازدواج) خود را به حالت اول بازگردانم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries