settings icon
share icon
سوال

اصول مهم مقاومت در برابر وسوسه چه هستند؟

جواب


وسوسه را می توان به این شکل تعریف کرد: اغوا یا دعوت شدن به ارتکاب گناه با این وعده که نافرمانی منفعت بیشتری برای ما خواهد داشت. مقاومت در برابر وسوسه با شناخت این حقیقت شروع می شود که شیطان وسوسه کننده اعظم است (متی فصل 4 آیه 3، اول تسالونیکیان فصل 3 آیه 5)، او از باغ عدن تا به امروز انسان را وسوسه کرده است (پیدایش فصل 3، اول یوحنا فصل 3آیه 8). اما می دانیم که شیطان دیگر قدرتی بر مسیحیان ندارد، برای اینکه عیسی مسیح با مرگ و رستاخیز خود، بر قدرت گناه و مرگ برای همیشه پیروز شد. با وجود این، شیطان هنوز هم بر روی زمین می گردد تا راهی را برای جدایی انداختن میان خدا و فرزندانش پیدا کند. متاسفانه، وسوسه های شیطان بخشی از زندگی روزمره ما می باشند (اول پطرس فصل 5 آیه 8). اما ما با تکیه بر قدرت روح القدس و حقیقت کلام خدا، به طور موثر در برابر وسوسه ها مقاومت می کنیم.

پولس به ما در مورد وسوسه قوت قلب می دهد: «وسوسه‌هايی كه به سراغ شما می‌آيند، از وسوسه‌هايی كه ديگران دچار آنند، دشوارتر نمی‌باشد» (اول قرنتیان فصل 10 آیه 13). در واقع همه ما به نوعی با وسوسه ها مواجه می شویم، حتی عیسی مسیح هم از آن مصون نبود و به اشکال مختلفی وسوسه شد (عبرانیان فصل 4 آیه 15). گرچه ممکن است شیطان نیروی تاریک پشت وسوسه باشد، اما این ذات فاسد و سقوط کرده بشر است که اجازه ریشه دواندن به این وسوسه ها می دهد و در نهایت باعث ارتکاب گناه می شود (یعقوب فصل 1 آیه 15). اما قدرت روح القدس به ما توانایی می دهد تا از بند گناه و وسوسه هایی که در زندگی روزمره با آنها دست و پنجه نرم می کنیم، آزاد شویم. بنابراین اگر روح مسیح در قلب های ما ساکن می باشد، توانایی مقاومت در برابر تیرهای آتشین شیطان را خواهیم داشت. همانطوری که پولس به غلاطیان گفت، «از اوامر روح خدا پيروی كنيد؛ او به شما خواهد آموخت كه چه بكنيد و كجا برويد. در اين صورت ديگر بردهٔ اميال نفس سركش خود نخواهيد بود» (غلاطیان فصل 5 آیه 16).

کلام خدا همیشه بهترین اسلحه دفاعی ما در برابر وسوسه های شیطان بوده است، و هرچه بیشتر از آن بدانیم، بهتر می توانیم بر چالش های وسوسه انگیز روزمره غلبه کنیم. نویسنده مزامیر به ما می گوید، « كلام تو را در دل خود حفظ می‌كنم و به خاطر می‌سپارم تا مبادا نسبت به تو گناه ورزم» (مزامیر فصل 119 آیه 11). عیسی مسیح اولین کاری که در برابر وسوسه شیطان در بیابان انجام داد، بیان نقل قولی از کتاب مقدس بود (متی فصل 4 آیه های 4 تا 11)، که نهایتا باعث شد شیطان او را رها کند. براستی که مسیحیان باید مشتاقانه کتاب مقدس را مطالعه کنند. «خداوندا، كلام تو را چقدر دوست دارم! تمام روز در آن تفكر می‌كنم. احكام تو مرا از مخالفانم حكيمتر ساخته است، زيرا هميشه در ذهن و وجود من است » (مزامیر فصل 119 آیه های 97 تا 98).

علاوه بر کلام خدا، دعا هم برای مقاومت در برابر وسوسه به ما کمک می کند. شبی که به عیسی مسیح در باغ جستیمانی خیانت شد به پطرس گفت دعا کنید تا مبادا وسوسه‌ بر شما غالب آيد (مرقس فصل 14 آیه 38). عیسی مسیح در دعای خود نیز به ما آموزش داد دعا کنیم تا وسوسه نشویم (متی فصل 6 آیه 13، لوقا فصل 11 آیه 4). با وجود این می دانیم که اگر وسوسه شدیم، «خدا نخواهد گذارد كه بيش از حد توانايی خود وسوسه شويد؛ و به شما قدرت خواهد بخشيد تا بتوانيد در برابر آن تاب بياوريد. اين وعدهٔ خداست و به آن عمل نيز خواهد كرد. او به شما نشان خواهد داد كه چگونه از وسوسه‌ها بگريزيد و در دام آنها نيفتيد» (اول قرنتیان فصل 10 آیه 13). این وعده خداوند است و ما مسیحیان نیز باید مانند ابراهیم کاملا به این حقیقت ایمان داشته باشیم که خدا قادر است به همه وعده های خود عمل کند (رومیان فصل 4 آیه 21).

یادآوری کاری که عیسی مسیح برای ما انجام داد نیز می تواند به مقاومت در برابر وسوسه کمک کند. گرچه او هرگز گناه نکرد اما با خواست خودش بر روی صلیب برای ما جان سپرد حتی زمانیکه هنوز گناهکار بودیم (رومیان فصل 5 آیه 8). هرگناهی که مرتکب شده ایم یا خواهیم شد نقشی در میخکوب کردن نجات دهنده ما به صلیب داشته است و خواهد داشت. واکنش ما به فریب های شیطان در این دنیا نشانه بسیار خوبی برای میزان عشق قلبی ما به عیسی مسیح است.

گرچه ما مسیحیان ابزار لازم برای پیروزی را در اختیار داریم، اما باید از عقل سلیم خود استفاده کنیم و خود را در موقعیت هایی قرار ندهیم که به دام وسوسه بیفتیم یا ضعف هایمان تحریک شوند. ما هر روزه با تصاویر و پیامهای وسوسه انگیز بمباران می شویم. پس شرایط را سخت تر از آنچه هست نکنیم. گرچه روح القدس درون ما ساکن می باشد، اما جسم ما گاهی بسیار ضعیف عمل میکند (متی فصل 26 آیه 41). پولس می گوید وقتی می دانیم چیزی گناه آلود است یا می تواند باشد از آن فرار کنیم (اول قرنتیان فصل 6 آیه 18، اول تیموتائوس فصل 6 آیه 11، دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 22). فراموش نکنید که شیطان (اغواگر اعظم) استاد توجیه و دلیل تراشی نیز هست، او می تواند دلایل بسیار زیادی برای توجیه گناه بیاورد.

ما مجهز به روح القدس و کلام خدا هستیم، بنابراین کاملا در برابر حملات شیطان مجهز شده ایم (افسسیان فصل 6). مهم نیست که چه آزمایش ها یا وسوسه هایی سر راه ما قرار خواهند گرفت، مهم این است که کلام خدا و روح او قطعا قدرتمندتر از برنامه های شیطان است. وقتی تسلیم روح القدس می شویم، وسوسه ها را به شکل فرصت نگاه می کنیم و با مقاومت در برابر آنها نشان می دهیم که خداوند پادشاه زندگی ماست.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

اصول مهم مقاومت در برابر وسوسه چه هستند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries