settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره ازدواج مجدد پس از مرگ همسر چه می گوید؟

جواب


آیا یک فرد می تواند پس از مرگ همسرش دوباره ازدواج کند؟ کتاب مقدس نه تنها مخالف ازدواج مجدد پس از مرگ همسر نیست بلکه در برخی از موارد حتی ما را تشویق به انجام آن نیز می کند (اول قرنتیان فصل 7 آیه های 8-9، اول تیموتائوس فصل 5 آیه 14). فرهنگ یهودی در دوران کتاب مقدس به دلایل مختلفی مردم را تشویق به ازدواج مجدد می کرد. در بیشتر موارد، کتاب مقدس به مسئله زنان بیوه بیشتر از مردان بیوه می پردازد. با وجود این، هیچیک از این متون جنس خاصی را معیار قرار نمی دهد.

پرداختن به مسئله زنان بیوه احتمالا سه دلیل دارد. اول اینکه، مردان اغلب خارج از خانه کار می کنند که گاهی هم مشاغل خطرناکی دارند. مردان در دوران کتاب مقدس، مانند امروز، به طور متوسط زندگی کوتاه تری از زنان داشتند. بنابراین بیوه زنان تعدادشان بیشتر بود.

دوم اینکه، زنان در دوران کتاب مقدس به ندرت توانایی حمایت از خود و فرزندان شان را داشتند. ازدواج مجدد اصلی ترین روش برای یک زن بیوه بود تا دوباره بتواند خود و فرزندانش را تحت حمایت درآورد و نیازهای شان را برطرف کند. کلیسا پس از تاسیس توسط عیسی مسیح وظیفه پشتیبانی از زنان بیوه را در شرایط خاصی به گردن گرفت (اول تیموتائوس فصل 5 آیه های 3-10).

دلیل سوم این بود که ادامه نسل شوهر در فرهنگ یهودی بسیار اهمیت داشت. در نتیجه، اگر مردی از دنیا می رفت و فرزندی از خود به جا نگذاشته بود، برادر او تشویق و ترغیب به ازدواج با بیوه زن برادر خود میشد تا صاحب فرزند شوند و نام شان ادامه پیدا کند. مردان دیگر در خانواده نیز می توانستند این کار را انجام دهند اما ترتیب و اولویت با فامیل خیلی نزدیک بود(برای مثال کتاب روت را بخوانید). حتی در بین کاهنان (که استانداردهای بالاتری داشتند) ازدواج پس از مرگ همسر مجاز بود. در مورد کاهنان تنها این شرط وجود داشت که باید با بیوه یک کاهن دیگر ازدواج می کردند (حزقیال فصل 44 آیه 22). بنابراین، بر اساس همه اصول کتاب مقدس در این مورد، خداوند اجازه ازدواج مجدد پس از مرگ همسر را می دهد.

رومیان فصل 7 آیه های 2-3 می گوید، «به عنوان مثال زنی كه ازدواج كرده، تا زمانی كه شوهرش زنده است، شرعاً به شوهرش تعلق دارد و مجاز نيست با مرد ديگری ازدواج كند. اما اگر شوهرش فوت كند، آزاد است و می‌تواند با مرد ديگری ازدواج كند. آن زن در صورتی كه پيش از فوت شوهر دست به چنين عملی بزند، زناكار خوانده می‌شود، اما پس از مرگ شوهرش، اشكالی در اين كار وجود ندارد.» حتی امروزه هم که 50% ازدواج ها به طلاق می انجامد، اکثر سوگندهای ازدواج این است که «تنها مرگ ما را از هم جدا کند»، این عبارت دقیقا از کتاب مقدس گرفته نشده است اما یک اصل و قانون کتاب مقدسی است.

وقتی یک زن و مرد ازدواج می کنند، خدا آنها را در یک تن متحد می کند (پیدایش فصل 2 آیه 24، متی فصل 19 آیه های 5-6). از نظر خداوند تنها چیزی که می تواند این پیوند را بشکند، مرگ است. پولس به بیوه زنان اجازه ازدواج مجدد می دهد (اول قرنتیان فصل 7 آیه های 8-9) و بیوه زنان جوان را به ازدواج مجدد تشویق می کند (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 14). خداوند اجازه ازدواج مجدد پس از مرگ همسر را صادر کرده است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره ازدواج مجدد پس از مرگ همسر چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries