settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره پرورش فرزندان چه می گوید؟

جواب


خداوند نهاد خانواده را تاسیس کرد. هدف او از طراحی ازدواج این بود که یک زن و یک مرد با هم ازدواج کنند و تا آخر عمر به هم وفادار بمانند، و فرزندانی خداشناس را پرورش دهند (مرقس فصل 10 آیه 9، ملاکی فصل 2 آیه 15). فرزند خواندگی هم طراحی خداوند است، او با پذیرفتن ما به عنوان فرزندخوانده این الگو را طراحی کرد (رومیان فصل 8 آیه 15، 23؛ افسسیان فصل 1 آیه 5). ما باید بدانیم که همه فرزندان، بدون توجه به اینکه چگونه به این دنیا می آیند، هدیه ای از طرف خداوند هستند؛ و او به شیوه تربیت و پرورش آنها اهمیت می دهد (مزامیر فصل 127 آیه 3، فصل 34 آیه 11؛ امثال فصل 23 آیه های 13-14). خداوند به ما هدیه می دهد و روش استفاده از آن را نیز به ما می گوید.

زمانی که خداوند اسرائیلی ها را از اسارات آزاد کرد، به آنها دستور داد تا فرزندان شان را از کاری که او برای آنها انجام داد، آگاه کنند (تثنیه فصل 6 آیه های 6-7، فصل 11 آیه 19). خواست خدا این بود که نسل های آینده نیز دستورات او را اجرا کنند. اگر یک نسل قوانین خدا را به نسل آینده یاد ندهد، جامعه به سرعت رو به زوال خواهد رفت. پدر و مادر وظیفه دارند که نه تنها حقیقت و ارزش های الهی را به فرزندان شان آموزش دهند بلکه باید آن ارزش ها را در زندگی خودشان هم به کار ببرند.

کتاب مقدس در موارد متعددی شیوه پرورش فرزندان را به پدران و مادران آموزش می دهد. افسسیان فصل 6 آیه 4 می گوید: «در اينجا سخنی نيز با شما پدر و مادرها دارم: فرزندانتان را بيش از حد سرزنش نكنيد، مبادا دلگير و عصبی شوند. ايشان را آن طور كه خداوند می‌پسندد، با محبت تربيت كنيد، و از كلام خدا ايشان را پند و نصيحت دهيد .» پدران و مادران به روش های مختلفی می توانند باعث خشم فرزندان شوند . برخی از والدین کارهای غیر ممکنی را از فرزندان می خواهند، طوری که آنها از تلاش برای انجام آن کارها خسته و ناامید می شوند. برخی از والدین از مسخره کردن، سر به سر گذاشتن یا تحقیر به عنوان ابزاری برای تنبیه استفاده می کنند، این روش ها هیچ فایده ای به جز خشمگین کردن آنها ندارد. تناقص و بی ثباتی (در واکنش والدین به کارهای فرزندان) هم می تواند باعث خشم آنها شود، چراکه کودک هیچوقت از عواقب اعمالش مطمئن نیست. دورویی زمانی فرزندان را خشمگین می کند که پدر و مادر انجام کار یا رفتاری را از کودکان می خواهند ولی خودشان به آن عمل نمی کنند.

«ايشان را آن طور كه خداوند می‌پسندد، با محبت تربيت كنيد» یعنی والدین باید آنطوری که خداوند به ما آموزش داده فرزندان خود را تربیت کنند. خداوند، به عنوان یک پدر، دیر خشمگین می شود (اعداد فصل 14 آیه 18، مزامیر فصل 145 آیه 8)، صبور (مزامیر فصل فصل 86 آیه 15)، و بخشنده است (دانیال فصل 9 آیه 9). ما را تادیب می کند تا توبه کنیم (عبرانیان فصل 12 آیه های 6-11). رهنمودها و دستورات او در کلامش وجود دارند (یوحنا فصل 17 آیه 17، مزامیر فصل 119 آیه 97)، و او از پدران و مادران می خواهد تا خانه های خود را از حقیقت الهی پر کنند (تثنیه فصل 6 آیه های 6-7).

خداوند نیز فرزندان خود را تربیت و تادیب می کند (امثال فصل 3 آیه 11، عبرانیان فصل 12 آیه 5)، و از والدین زمینی هم انتظار دارد همین کار را انجام دهند (امثال فصل 23 آیه 13). مزامیر فصل 94 آیه 12 می گوید: «خوشا به حال كسی كه تو، ای خداوند، او را تأديب می‌كنی و قوانين خود را به او می‌آموزی.» ریشه تادیب از کلمه شاگرد می آید. تادیب کردن کسی یعنی از او شاگرد بسازیم. خداوند ما را تادیب می کند تا به شکل عیسی مسیح درآییم (رومیان فصل 8 آیه 29). والدین می توانند با آموزش ارزش ها و درس های زندگی به فرزندان شان از آنها شاگرد بسازند. والدین با سبک زندگی خداپسندانه و تصمیماتی که با هدایت روح القدس در زندگی می گیرند (غلاطیان فصل 5 آیه های 16، 25) می توانند فرزندان خود را به الگوبرداری از خود تشویق کنند. زندگی پاک و درست، نتیجه تربیت مناسب و منسجم می باشد (عبرانیان فصل 12 آیه 11). عدم تربیت و تادیب باعث ننگ و رسوایی والدین و بچه ها می شود (امثال فصل 10 آیه 1). امثال فصل 15 آیه 32 به ما می گوید هر کسی که تادیب را نمی پذیرد به خودش آسیب می رساند. خداوند، عیلی کاهن را مجازات می کند برای اینکه فرزندانش به خدا بی احترامی کردند ولی او جلوی آنها را نگرفت (اول سموئیل فصل 3 آیه 13).

فرزندان هدایایی از طرف خداوند هستند (مزامیر فصل 127 آیه 3). او فرزندان را به خانواده ها هدیه می دهد و راهنمایی های لازم برای تربیت و پرورش آنها را به والدین ارائه می دهد. هدف از پدری و مادری خوب این است که فرزندان عاقل و خداشناسی تربیت کنند که با سبک زندگی خود خدا را جلال دهند. امثال فصل 23 آیه 24 نتیجه نهایی تربیت و پرورش فرزندان بر اساس برنامه خدا را به ما نشان می دهد: «فرزندی درستكار و دانا باش تا مايهٔ شادی و خشنودی پدر و مادرت شوی.»

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره پرورش فرزندان چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries