settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره نژاد پرستی، تعصب و تبعیض نژادی چه می گوید؟

جواب


اولین چیزی که باید در این بحث درک کرد این است که فقط یک نژاد وجود دارد و آن هم نژاد انسان است. سفید پوستان، آفریقایی ها، سرخپوستان، عربها، و یهودیان نژادهای مختلف نیستند. بلکه، اقوام مختلف نژاد انسان هستند. همه انسانها خصوصیات مشترک جسمانی دارند (البته با اختلافات کوچک). مهمتر اینکه همه انسانها به شباهت خدا آفریده شده اند (پیدایش فصل 1 آیه های 26 تا 27). خدا بقدری مردم جهان را دوست دارد که عیسی را فرستاد تا جانش را برای ما بدهد (یوحنا فصل 3 آیه 16). بدیهی است که، "جهان" شامل همه قومها می شود.

خدا جانبداری نمی کند و بین انسانها فرق نمی گذارد (تثنیه فصل 10 آیه 17؛ اعمال رسولان فصل 10 آیه 34؛ رومیان فصل 2 آیه 11؛ افسسیان فصل 6 آیه 9)، و ما هم نباید اینکار را بکنیم. یعقوب فصل 2 آیه 4 به آنهایی که بین انسانها فرق می گذارند "داوران با افکار نادرست" می گوید. در عوض ما باید همسایه خود را مثل خود دوست بداریم (یعقوب فصل 2 آیه 8). در عهد قدیم، خدا انسان را به دو گروه نژادی تقسیم کرد: یهودیان و ملل دیگر. خدا می خواست که قوم یهود قوم کاهنان باشند که ملل دیگر را خدمت کنند. در عوض، یهودیان به موقعیت خود مغرور شدند و از ملل دیگر تنفر پیدا کردند. عیسی مسیح این مسئله را با خراب کردن دیوار خصومت بین آنها خاتمه داد (افسسیان فصل 2 آیه 14). هر نوع نژادپرستی، تعصب، و تبعیض نژادی توهین و بی احترامی به کار مسیح بر روی صلیب است.

عیسی به ما فرمان می دهد که همدیگر را دوست داشته باشیم همانطور که او ما را دوست دارد (یوحنا فصل 13 آیه 34). اگر خدا ما را یکسان دوست دارد، ما هم باید همدیگر را با همان استاندارد بالا دوست داشته باشیم. عیسی در متی فصل 25 به ما یاد می دهد که هر چه ما برای کوچکترین برادرش انجام دهیم، انگار برای او انجام داده ایم. اگر ما کسی را تحقیر کنیم، یعنی کسی که کوچک شمرده ایم که به شکل خدا آفریده شده است، و کسی را رنجانده ایم که عیسی مسیح جانش را برای او فدا کرد.

نژادپرستی، در شکلهای گوناگون و به درجات مختلف، بلایی است که برای هزاران سال گریبان انسان را گرفته است. ای برادران و خواهران از همه اقوام! نباید چنین باشد. قربانی های نژادپرستی، تعصب و تبعیض نژادی باید ببخشند. افسسیان فصل 4 آیه 32 می گوید، " درعوض نسبت به هم مهربان و دلسوز باشيد و يكديگر را ببخشيد، همانطور كه خدا نيز شما را بخاطر مسيح بخشيده است". یک نژاد پرست ممکن است لیاقت بخشش شما را نداشته باشد، اما ما هم بسیار کمتر لیاقت بخشش خدا را داریم. کسانی که نژاد پرستی، تعصب و تبعیض نژادی را رواج می دهند، باید توبه کنند. "خود را كاملاً به خدا بسپاريد و سراسر وجود خود را به او تقديم كنيد؛ زيرا شما از مرگ به زندگی بازگشته‌ايد و بايد وسيله‌ای مفيد در دست خداوند باشيد تا هدفهای نيكوی او را تحقق بخشيد" (رومیان فصل 6 آیه 13). باشد که غلاطیان فصل 3 آیه 28 کاملا درک شود، " ديگر فرقی نمی‌كند كه يهودی باشيم يا غيريهودی، غلام باشيم يا آزاد، مرد باشيم يا زن؛ زيرا همۀ ما مسيحيان در عيسی مسيح يكی هستيم."

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره نژاد پرستی، تعصب و تبعیض نژادی چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries