settings icon
share icon
سوال

هدف از ازدواج چیست؟

جواب


آیا ازدواج برای یک مسیحی ضروری است؟ هدف از ازدواج چیست؟ کتاب مقدس مطالب زیادی در این مورد بیان کرده است. از آنجایی که اولین ازدواج بین اولین مرد و اولین زن شکل گرفت، بنابراین ازدواج خواست خدا برای اکثر انسان ها باشد. ازدواج در دوره بی گناهی (اشاره به دوره ای می کند که آدم و حوا در باغ عدن بودند و گناه وارد دنیا نشده بود) تاسیس شد بنابراین امری مقدس است. اولین دلیلی که کتاب مقدس برای وجود ازدواج می آورد خیلی ساده است: آدم تنها بود و نیاز به یک یار داشت (پیدایش فصل 2 آیه 18). معاشرت، مشارکت، کمک و آسایش متقابل از اهداف اصلی ازدواج هستند.

یکی از اهداف ازدواج به وجود آوردن محیطی امن و پایدار به اسم خانه می باشد که فرزندان بتوانند در آن رشد و پرورش کنند. بهترین نوع ازدواج پیوند بین دو ایماندار است (دوم قرنتیان فصل 6 آیه 14) که بتوانند فرزندانی خداشناس را تربیت کنند (ملاکی فصل 2 آیه های 13-15). در ملاکی، خداوند هدایای اسرائیلی ها را قبول نمیکند برای اینکه به زنان شان خیانت کرده اند. این مطلب نشان دهنده اهمیتی بسیار بالایی است که خداوند برای سلامت و تقدس زندگی زناشویی قائل می باشد. علاوه بر آن از آنها می خواهد تا فرزندان خداشناسی داشته باشند. این متن کمی پیچیده است و این تفسیرها را میتوان از آن برداشت کرد: 1) هدف از ازدواج پرورش فرزندان خداشناس است؛ 2) ازدواج خوب و موفق دو نفر با هم به این معنی است که فرزندان آنها نیز خداشناس خواهند شد؛ 3) خداوند از اسرائیلی ها می خواست که به زنان خود وفادار بمانند و آنها را به خاطر زنان خارجی ترک نکنند؛ برای اینکه زنان خارجی نمی توانستند برای آنها فرزندانی خداشناس تربیت کنند چون بت پرست بودند؛ 4) خداوند از قوم خود می خواست تا پرهیزکاری و خداشناسی خودشان را با وفادار ماندن به او نشان دهند. یک الگوی مشترک در همه این تفسیرها وجود دارد: فرزندان مردم ایماندار و خداشناس نیز به خداشناسی و ایمانداری گرایش خواهند داشت.

ازدواج نه تنها وفاداری را به فرزندان آموزش می دهد و محیط ثابتی برای آموزش و پرورش آنها به وجود می آورد، بلکه آن زوج را هم تقدیس می کند تا مطیع قانون خدا باشند ( افسسیان فصل 5). هر ازدواجی مشکلات و پویایی های خاص خودش را دارد. وقتی یک زن و مرد گناهکار سعی می کنند تا با هم زندگی مشترکی را تشکیل دهند باید از دستور خدا اطاعت کنند و همانطوری که خدا ما را دوست دارد، همدیگر را دوست داشته باشند (عشقی فداکارانه) (اول یوحنا فصل 3 آیه 16). تلاش های ما برای پیروی از دستورات خداوند با تکیه بر قدرت و توان خودمان به شکست منتهی می شود، و آن شکست باعث می شود تا ایمانداران نیاز خود به تکیه به خداوند را بیشتر حس کند، و به روح القدس اجازه دهند تا بیشتر بر روی آنها کار کند، که همه اینها معمولا به خداشناسی و پرهیزکاری منتهی می شوند. پرهیزکاری به ما کمک می کند تا از دستورات خدا اطاعت کنیم. بنابراین ازدواج برای کسی که می خواهد یک زندگی خداپسندانه داشته باشد بسیار مفید است؛ ازدواج کمک می کند تا قلب را از غرور و ناپاکی ها دیگر پاک کنیم.

ازدواج از زن و مرد در برابر انحراف جنسی نیز حفاظت می کند (اول قرنتیان فصل 7 آیه 2). دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم سرشار از مفاهیم، کنایه ها و وسوسه های جنسی است. حتی اگر یک شخص به دنبال گناه جنسی نرود، گناه جنسی به دنبال او خواهد رفت و فرار از آن بسیار مشکل است. ازدواج فضای سالمی را برای امور جنسی فراهم می کند تا یک فرد خودش را در معرض آسیب های شدید عاطفی (و در بسیار از موارد جسمی)، که به دلیل روابط غیرمتعهدانه و الکی به وجود می آید، قرار ندهد. مشخص است که خداوند ازدواج را برای خیریت ما آفریده است (امثال فصل 18 آیه 22) تا شاد باشیم، جامعه سالم تری را به وجود آوریم و زندگی پاک و مقدسی داشته باشیم.

در آخر، ازدواج تصویر زیبایی از رابطه بین مسیح و کلیسا است. بدن مسیح (ایماندارن) عروس او نامیده شده اند. عیسی مسیح به عنوان داماد جان خود را برای عروسش فراهم کرد. «شما ای شوهران، همسران خود را همانطور دوست بداريد كه مسيح كليسای خود را دوست داشت. او حاضر شد جانش را فدای كليسا كند، تا آن را مقدس و پاک سازد و با غسل تعميد و كلام خدا آن را شستشو دهد» (افسسیان فصل 5 آیه های 25-26)، و فداکاری او الگویی برای همه شوهران است. با بازگشت عیسی مسیح، کلیسا با داماد خود متحد می شود، و مراسم رسمی ازدواج برپا خواهد شد، و اتحاد ابدی مسیح با عروسش به حقیقت خواهد پیوست (مکاشفه فصل 19 آیه های 7-9، فصل 21 آیه های 1-2).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

هدف از ازدواج چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries