settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره اینکه چگونه می توان هدف زندگی را پیدا کرد، چه می گوید؟

جواب


موضع کتاب مقدس در باره اینکه هدف ما در زندگی چه باید باشد بسیار روشن و واضح است. انسان در عهد قدیم و عهد جدید در جستجوی هدف زندگی بوده و آن را کشف کرده است. سلیمان، حکیم ترین مرد، به این حقیقت دست یافت که وقتی انسان برای دنیا زندگی می کند کاری پوچ و بی فایده انجام داده است. او این را در کتاب جامعه می گوید. «در خاتمه، حاصل كلام را بشنويم: انسان بايد از خداوند بترسد و احكام او را نگاه دارد، زيرا تمام وظيفۀ او همين است. خدا هر عمل خوب يا بد ما را، حتی اگر در خفا نيز انجام شود، داوری خواهد كرد» (جامعه فصل 12 آیه های 13-14). سلیمان می گوید که همه هدف از زندگی ما جلال دادن خدا با افکار و با شیوه زندگی است. پس باید از فرامین او اطاعت کنیم، چون روزی در حضور او برای داوری خواهیم ایستاد. بخشی از هدف ما در زندگی ترس از خدا و اطاعت از اوست.

بخش دیگری از هدف ما این است که زندگی در روی زمین را با ابعاد صحیح نگاه کنیم. برخلاف کسانیکه تمام تمرکزشان بر روی این دنیاست، داوود بدنبال رضایت و خشنودی بود. او گفت، «اما من از ديدن روی تو است كه سير می‌شوم. هنگامی كه بيدار شوم تو را خواهم ديد، زيرا تو گناه مرا بخشيده‌ای» (مزامیر فصل 17 آیه 15). برای داوود، رضایت کامل وقتی خواهد بود که او بیدار شده (در دنیای بعدی)، روی خدا را دیده (معاشرت با او) شبیه او شود (اول یوحنا فصل 3 آیه 2).

در مزامیر فصل 73، آساف در مورد این صحبت می کند که چطور وسوسه شد که به شریران حسودی کند، چون بنظر می آمد آنها به هیچ چیز اهمیت نمی دهند و از دیگران سوء استفاده می کنند، اما بعد آساف متوجه هدف نهایی آنها شد. او برخلاف آنها بدنبال چیز دیگری بود که در آیه 25 می گوید، «ای خدا، من تو را در آسمان دارم؛ اين برای من كافی است و هيچ چيز ديگر بر زمين نمی‌خواهم». برای آساف رابطه با خدا بالاتر از هر چیزی در زندگیش اهمیت داشت. بدون آن رابطه، زندگی هدف واقعی ندارد.

پولس رسول در مورد تمام افتخارات مذهبی اش قبل از ملاقات با مسیح زنده صحبت می کند و می گوید که همه آنها در امتیاز شناخت مسیح مثل توده ای از زباله هستند. در فیلیپیان فصل 3 آیه های 9-10، پولس می گوید که او چیزی جز شناختن مسیح و «پیدا شدن در او» نمی خواهد و اینکه عدالت او را بدست آوَرَد و با ایمان در او زندگی کند، حتی اگر در این راه مجبور به تحمل زحمات زیاد و مرگ باشد. هدف پولس شناختن مسیح، پرهیزکاری بوسیله ایمان به او، و زندگی در معاشرت با او بود، حتی وقتیکه اینها باعث رنج برای او می شدند (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 12). در نهایت، نگاه او بر روی زمانی بود که سهمی از «قیام از مردگان» داشته باشد.

هدف ما در زندگی، همانطور که خدا انسان را از ابتدا با این هدف آفرید، این است، 1) جلال دادن خدا و لذت بردن از معاشرت با او، 2) رابطه صحیح با دیگران، 3) کار، 4) حکومت بر دنیا. اما چون انسان گناه کرد، معاشرت او با خدا قطع شد، رابطه با دیگران دچار مشکل گردید، کار طاقت فرسا شد، و بنظر نمی آید که انسان غلبه زیادی بر طبیعت داشته باشد. تنها با برقراری مجدد رابطه با خدا، از طریق ایمان به مسیح است که هدف از زندگی برای انسان دوباره کشف می شود.

هدف انسان، جلال دادن خدا و شاد بودن با او برای همیشه است. ما با ترس و اطاعت از خدا، او را جلال می دهیم. دید خود را بر روی خانه هایمان در بهشت قرار می دهیم، و او را از نزدیک می شناسیم. ما با پیروی از اهداف خدا برای زندگی ما با او شاد هستیم، که این حقیقت باعث می شود تا یک لذت واقعی و همیشگی و یک زندگی غنی و سرشار را که او می خواهد تجربه کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره اینکه چگونه می توان هدف زندگی را پیدا کرد، چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries